Nieprzeciętni 2020. Finaliści: Hanna Góźdź i Ewa Majcherek

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 10:24
Kto zostanie Nieprzeciętnym 2020? To zależy od Ciebie! Pomagamy słuchaczom Czwórki w głosowaniu, przedstawiając dziesięcioro finalistów naszego plebiscytu. Tym razem zapraszamy na spotkanie z Ewą Majcherek i Hanną Góźdź.
Audio
  • Hanna Góźdź i Ewa Majcherek opowiadają o swoich projektach i pasjach (Strefa prywatna/Czwórka)
Ewa Majcherek i Hanna Góźdź
Ewa Majcherek i Hanna GóźdźFoto: arch. pryw.

NIEPRZECIETNI_1000x250.png
NIEPRZECIĘTNI 2020. Zobacz serwis specjalny!

Ewa Majcherek to studentka II roku medycyny. Zajmuje się m.in. słynną już akcją Movember, która dotyczy profilaktyki nowotworowej. Hanna Góźdź jest zaś artystką, i młodym naukowcem. W jej dziełach poza barwą ważna jest faktura, by ich treść poznać można było także przy pomocy dotyku.

ZAGŁOSUJ >>>

Jak mówią o Hannie Góźdź jej przyjaciele, to "artystka, która potrafi w zwykłych rzeczach dostrzec ich niecodzienne zastosowania", "Widzi inaczej niż większość osób" i "Ma sto pomysłów na minutę, pozostając przy tym wrażliwym człowiekiem". Gdy Hanna Góźdź stworzyła swój pierwszy obraz, opierający się głównie na fakturze, a nie tylko kolorach - jak wspominała w Czwórce - zamknęła oczy i zaczęła po nim podróżować.

Przemek Kaca2 Zawistowska small.jpg
Nieprzeciętni 2020. Finaliści: Przemek Kaca i Aleksandra Zawistowska

- Nie patrząc na obraz, a wyłącznie dotykając go, oczami wyobraźni widzi się zupełnie inne kolory niż są w rzeczywistości, można mieć zupełnie inne odczucia, dostrzec o wiele więcej. Dlatego faktura zawsze była dla mnie istotna - mówiła artystka. Dziś do swoich obrazów używa na przykład olejków do włosów, dzieła podgrzewa, by zmienić ich strukturę. Ale Hanna Góźdź spełnia się także jako naukowiec, a pasjonuje ją... fizyka kwantowa. - Próbuję świat fizyki opisać za pomocą pędzla i farb - mówiła w rozmowie z Czwórką. 

Kolejna finalistka Nieprzeciętnych 2020, Ewa Majcherek, jak przekonują jej przyjaciele, "potrafi znaleźć wspólny język z każdym", "pełna jest absurdalnego poczucia humoru", "angażuje się w mnóstwo projektów i w każdym potrafi być dobra". - Zawsze miałam mnóstwo energii, byłam w harcerstwie, a tematyka zdrowotna pasjonowała mnie od dziecka. Uwielbiam przełamywać tabu w rozmowach z ludźmi i widzieć, jak poznają nowe rzeczy i uczą się - tłumaczyła. Jest autorką cyklu edukacyjnego "Zakazany owoc", dotyczącego edukacji seksualnej młodzieży. Angażuje się też w projekt "Polka 18", w ramach którego swoje zdrowie psychiczne oceniają 18-latkowie. 

 zaremba 1200.JPG
Nieprzeciętni 2020. Co słychać u finalistów z poprzednich lat?
ZOBACZ TAKŻE Wystartował plebiscyt Nieprzeciętni 2020. "Szukamy ludzi wyjątkowych" >>>

Wśród dziesięciorga finalistów znalazł się także Łukasz Pawlik, którego motto życiowe brzmi "nie widzę, ale dużo dostrzegam". Na co dzień pracuje w dwóch domach kultury i w dziennym domu pomocy społecznej, studiuje dyrygenturę orkiestr dętych, angażuje się społecznie i cały czas pędzi do przodu.

Finalistami konkursu Czwórki są również: Arkadiusz Andrejkow, twórca projektu "Cichy Memoriał", dzięki któremu na Podkarpaciu powstają wyjątkowe murale, Magdalena Antoszewska - autorka medycznych publikacji naukowych, Przemek Bojanowski, czyli strażak-ochotnik, Przemysław Kaca, którego pasją jest resocjalizacyjna praca z młodzieżą przy pomocy muzyki, Majka Lipiak - prezes agencji marketingowej, która powstała po to, by dać pracę osobom z niepełnosprawnością ruchową, Aleksandra Zawistowska z Warszawy, która na co dzień zajmuje się projektowaniem graficznym i architektonicznym, promując jednocześnie recykling, slamerka Zuzanna Szmidt. 

ZOBACZ TAKŻE Nieprzeciętni 2019. Wielka gala - sprawdź, co się działo [GALERIA]

Plebiscyt Nieprzeciętni 2020 wystartował 16 marca. Głosowanie na swoich faworytów trwa tylko do 14 czerwca, a zwycięzcę poznamy na uroczystej gali, która odbędzie się 25 czerwca. Wśród dotychczasowych laureatów "Nieprzeciętnych" znaleźli się m.in. Michał Brańka, działacz akcji "Czerwone noski", który na co dzień pomaga chorym dzieciom, a także Mateusz Zaremba, który współtworzył rakiety kosmiczne, cewki Tesli, czy roboty minisumo, a przy okazji znajdował czas, by działać na rzecz innych. W ubiegłym roku Plebiscyt zwyciężył Michał Duchniewicz, który w tej chwili jest studentem medycyny w Cambridge.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Hanna Góźdź, Ewa Majcherek

Data emisji: 1.06.2020

Godzina emisji: 20.09

kd/pj

Materiały sponsora/mat. pras. Materiały sponsora/mat. pras.

kd