Antonio Vivaldi. Skrzypce z włoskim temperamentem

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2020 10:50
Pisarz i autor książek muzycznych - Piotr Wierzbicki - w niedzielny poranek opowiada o arcydziełach muzyki klasycznej, które nie zawsze muszą brzmieć poważnie. 
Audio
  • Jak brzmią koncerty Antonia Vivaldiego? (Filharmonia w pigułce/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/NisanatStudio

Zobacz
mozart in the jungle 1200.jpg
"Mozart in the Jungle". Serial o ekscesach muzyków klasycznych

Antonio Vivaldi - wenecki duchowny rzymskokatolicki, skrzypek i kompozytor - uznawany jest za jednego z najwybitniejszych kompozytorów epoki baroku. Komponował w różnych formach, choć przeważały opery, utwory kameralne i religijne dla Ospedale della pietà oraz koncerty.

Vivaldi tworzył aż 5 typów koncertów: koncerty na różnorakie instrumenty solowe takie jak skrzypce, wiolonczela, wiola d’amore, mandolina, flet, obój, fagot, klawesyn; koncerty na wielu solistów, wśród nich na takie instrumenty jak: szałamaje, klarnety, rogi, organy, wiole da gamba, teorby, lutnie i mandoliny; koncerty kameralne na solistów bez towarzyszenia smyczków; koncerty smyczkowe bez solistów oraz koncerty na dwie orkiestry.

Posłuchaj
klawesyn 1200.jpg
Koncert Bacha - jak byśmy słuchali jazzu

Komponował niezwykle dużo i podobno szybciej niż kopista mógł nadążyć z przepisywaniem. Jedno z jego dzieł doczekało się nawet "wersji coverowej" przygotowanej przez Jana Sebastiana Bacha. -  W ubiegłym tygodniu prezentowałem "Koncert na cztery klawesyny i smyczki a-moll BWV 1065" Jana Sebastiana Bacha, dziś czas na oryginał, który w niczym nie odstaje od przeróbki - opowiada Piotr Wierzbicki. - W "Koncercie na czworo skrzypiec" Vivaldiego roznosi włoski temperament. Muzyka frunie, jakby chciała się wznieść się do nieba. W audycji usłyszymy ten koncert w wykonaniu orkiestry Accademia Bizantina​.- dodaje.

Większość kompozycji Antonia Vivaldiego odkryto w latach 30. XX wieku, a ich katalog tematyczny opracował Peter Ryom. 

***

Tytuł audycji: Filharmonia w pigułce

Prowadzący: Piotr Wierzbicki

Data emisji: 10.05.2020

Godzina emisji: 8:48

kul