Polskie Radio
Section05
Antonio Vivaldi

Festiwal Barokowy. Muzykolog: chodzi o to, żeby czerpać przyjemność z obcowania z muzyką

- Festiwal Barokowy rozpoczyna się 29 czerwca w Sali Wielkiej na Zamku Królewskim. Odbywają się tam uroczystości nie tylko państwowe, ale też mające wielkie znaczenie dla kultury - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 muzykolog Aleksandra Buszta-Bąk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Anna Popek MUZYKA barok Jan Sebastian Bach Antonio Vivaldi muzyka klasyczna KULTURA Zamek Królewski społeczeństwo

Lilianna Stawarz: Vivaldi był niezwykłym zwierzęciem muzycznym

- Bardzo często mówimy, że muzyka Vivaldiego jest prosta harmonicznie i specjalnych cudów nie należy się spodziewać, jednak w koncercie wiolonczelowym znajdujemy nieoczekiwane współbrzmienia, a opery są nieprzewidywalne. Vivaldi bawił się dysonansami - opowiadała w Dwójce klawesynistka i kierownik artystyczny Royal Baroque Ensemble Lilianna Stawarz.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna koncert rozmowa Dwójka Lilianna Stawarz Antonio Vivaldi

Jadwiga Kotnowska: muzyka Vivaldiego ma w sobie dynamit

- Zawsze mnie pociągało granie troszeczkę inaczej utworów, które są już rozpoznawalne przez publiczność. Właśnie akurat tego wieczoru gramy bardzo znane koncerty Antonia Vivaldiego i dla mnie jest to wspaniała możliwość, aby je pokazać w zupełnie inny sposób - mówiła flecistka Jadwiga Kotnowska podczas Festiwalu Muzyki Barokowej na Zamku Królewskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Jadwiga Kotnowska Antonio Vivaldi Zamek Królewski koncert Dwójka barok

Barbara Kinga Majewska: wolę repertuar, którego nie mam w uchu

- Mam bardzo krytyczny stosunek do tego, jak poruszam się względem tradycji. Uważam, że powinno się mieć na uwadze całe zaplecze wykonań, które towarzyszy wielkim dziełom. W momencie, gdy mamy dostęp do najlepszych interpretacji, mamy je w uchu i sami później śpiewamy arie czy całe partie operowe, to wiemy jak wysoko jest postawiona poprzeczka. Zawsze czułam, że nie dorównuję tym wzorcom - mówiła śpiewaczka.
Zobacz więcej na temat:  opera Barbara Kinga Majewska MUZYKA KULTURA Jacek Hawryluk Antonio Vivaldi