"Zadzwoń do znajomych w Rosji i powiedz, że jest wojna"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2022 17:40
- Zachęcam Polaków, którzy mają znajomych albo rodzinę w Rosji, żeby dzwonili i mówili im, jak wygląda sytuacja na Ukrainie. Żeby to były relacje z pierwszej ręki, a nie przefiltrowane przez rosyjską propagandę - mówi Nikita Stefko z Europejskiej Ukrainy.
W Rosji nie działa już Facebook, odłączono też dostęp do Twittera.
W Rosji nie działa już Facebook, odłączono też dostęp do Twittera.Foto: Shutterstock/REDPIXEL.PL

"Niech Rosjanie wiedzą, że zostaną sami"

- Niech wiedzą, co dzieje się naprawdę i co robią ich władze. Niech protestują przeciw rosyjskiej agresji i niech pokazują, że nie chcą tej wojny - dodaje gość Czwórki. - To jest jeden z najważniejszych komunikatów, który możemy teraz udostępnić w sieci - dać Rosjanom wyraźny sygnał, że na Ukrainie jest wojna i że działania Putina doprowadzą do odizolowania ich kraju od reszty świata. Nikita Stefko podkreśla też, jak ważną rolę w przekazie medialnym odgrywają wiarygodne informacje i jakie treści mogą być przydatne Ukraińcom, którzy przybywają do Polski. - Choćby wiadomość o tym, że operatorzy udostępniają darmowe połączenia z Ukrainą. Jeśli macie takie informacje - od razu się nimi dzielcie - dodaje. 

W rosyjskich mediach nie ma słowa "wojna"

Do narracji mediów społecznościowych odwołuje się też Michał Strzałkowski z Programu 1 Polskiego Radia. - Dzisiaj wojna trwa także w przestrzeni informacyjnej i wydaje mi się, że Ukraina zdecydowanie wygrywa ją na Zachodzie. Na Wschodzie jest dużo trudniej. Od wczoraj w Rosji nie działa już Facebook, odłączono też dostęp do Twittera. Dotyczy to serwisów, których nie może w pełni kontrolować Roskomnadzor, czyli instytucja, która "cenzuruje internet". A wszystko po to, by mieszkańcy Rosji nie mieli dostępu do informacji. Bo w rosyjskich mediach nie wolno używać słowa "wojna", tam cały czas mówi się o "operacji wojskowej".

Posłuchaj
36:13 CZWÓRKA Audycja specjalna - 27.02.2022.mp3 Pomoc dla Ukrainy - jak działać w sieci, jak wspierać uchodźców? (Audycja specjalna/Czwórka)

Przesadź swoje "ja" do drugiego rzędu

Tymczasem do Polski przybywają kolejni Ukraińcy, a to, co spotyka ich po przekroczeniu granicy, opisują krótko: jesteśmy wam bardzo wdzięczni. Jako naród znów zdaliśmy egzamin z solidarności. Organizujemy zbiórki, akcje charytatywne, robimy kanapki i sami wozimy je na dworce. Ale czy to znaczy, że się nie boimy? - W tak ekstremalnej sytuacji, nawet my, psychologowie, nie jesteśmy w stanie rzeczowo odpowiedzieć na pytanie: jak radzić sobie ze strachem - przyznaje psycholog i psychoterapeutka Katarzyna Kucewicz. - Na pewno dobrze jest przenieść swoją uwagę na wspieranie osób, które bezpośrednio dotknęła wojenna trauma. Warto na chwilę swoje "ja" dać do drugiego rzędu i w pierwszej kolejności skupić się na pomaganiu.

ZBIÓRKI DLA UKRAINY - jak pomagać?

***

Tytuł audycji: Audycja specjalna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Materiał przygotował: Patryk Kuniszewicz

Goście: Nikita Stefko (Europejska Ukraina), Michał Strzałkowski (Program 1 Polskiego Radia) Katarzyna Kucewicz (psycholog i psychoterapeuta)

Data emisji: 27.02.2022

Godzina emisji: 13.05

kul