Fake newsy. Lepiej milczeć niż karmić trolla

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2022 10:32
- Nie popadajmy w panikę, weryfikujmy informację, a jeśli już udostępnimy w sieci fake newsa, nie bójmy się oficjalnie do tego przyznać i przeprosić - opowiada twórca internetowy Mikołaj "Vonsky" Teperek.
Eksperci alarmują: Internet zalewany jest informacjami, które mają wywołać strach i zaburzyć morale.  Ostrożnie dobierajmy źródła, z których czerpiemy wiadomości i nie podawajmy dalej niesprawdzonych informacji.
Eksperci alarmują: Internet zalewany jest informacjami, które mają wywołać strach i zaburzyć morale. Ostrożnie dobierajmy źródła, z których czerpiemy wiadomości i nie podawajmy dalej niesprawdzonych informacji. Foto: Shutterstock

Nieweryfikowalność to największy problem

Na swoim kanale na YouTube Mikołaj "Vonsky" Teperek zajmuje się tematyką dyplomacji, stosunków międzynarodowych i historii.  I przyznaje, że ostatnie dni są olbrzymim wyzwaniem dla wszystkich twórców internetu, którzy zajmują się treściami o podobnym charakterze. - Natłok informacji, z którym mamy do czynienia, jest czasami nieweryfikowalny, i to w tej chwili jest największym problemem - przyznaje rozmówca Mateusza Kulika. - Miałem kilka takich sytuacji, kiedy łapałem się za głowę, bo nie wiedziałem, czy to, co widzę, lub to, o czym czytam, dzieje się naprawdę. Długoletnie doświadczenie, które mam już w sieci, nakazuje mi wyłączyć emocje, ale inaczej relacjonuje mi się wojnę na Ukrainie niż np. konflikty na Bliskim Wschodzie. 

Lepiej milczeć niż karmić trolla

W dyplomacji znane jest przysłowie: dyplomata pomyśli dwa razy, zanim nic nie powie. I tą zasadą warto kierować się także w internecie. - Lepiej milczeć niż karmić trolla. I ze wszystkich sił dbać o rzetelność przekazywanych dalej informacji - mówi "Vonsky". - Mamy w Polsce wielu ekspertów z think tanków, którzy od lat zajmują się sytuacją w Ukrainie, relacjami międzynarodowymi i tematyką zbrojeniową. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, Ośrodek Studiów Wschodnich to są wiarygodne źródła informacji. 

Nie musisz być pierwszy, ważne, żebyś był wiarygodny

Gość Czwórki zaznacza jednak, że w ostatnich dniach nawet ekspertom zdarza się przesłać dalej niewiarygodną informację. - W szybkim świecie internetu przez długi czas liczyła się prędkość publikowania. Teraz zmieniliśmy taktykę i przede wszystkim stawiamy na rzetelność informacji - podkreśla twórca kanału Niepoprawny Dyplomata. - Kiedy docierają do nas wiadomości na przykład z lokalnych mediów z Ukrainy, zawsze czekamy na drugie, a nawet trzecie źródło, które potwierdzi tę informację.  

Posłuchaj
15:33 CZWÓRKA Tedy po trendy - niepoprawny dyplomata 27.02.2022.mp3 Jak działać w sieci w trakcie wojny na Ukrainie? (Tędy po trendy/Czwórka)

Influencerzy o wojnie

Mikołaj "Vonsky" Teperek odnosi się także do działalności influencerów w sieci i tego, co udostępniają na swoich profilach. - Tutaj też zalecałbym zachowanie zdrowego rozsądku i wstrzemięźliwość. Już pandemia pokazała nam, że niekoniecznie znajdziemy tam wiarygodne treści - zaznacza gość Czwórki. - Moja rada jest taka: nie ruszajmy rzeczy, na których się nie znamy. Jeśli chcemy pomóc, udostępniajmy sprawdzone zbiórki i akcje charytatywne. Ale mówienie o działaniach militarnych czy dyplomatycznych albo straszenie ludzi to jest to karygodne działanie.

Sprawdź także:

Wyłącz emocje, włącz rozsądek

Jak ustrzec się przed dezinformacją i fake newsami? Jak weryfikować pojawiające się w sieci informacje i komentarze? - Trzeba trzymać się podstawowego abecadła postępowań w sieci. Zaczynamy od tego, że czytamy wyłącznie sprawdzone źródła. Na Twitterze czy Facebooku są to konta oznaczone "ptaszkiem", który jest informacją, że dany profil został sprawdzony, że dany podmiot jest tym, za kogo się podaje - wyjaśniał w Czwórce specjalista IT Janusz Kamiński. W audycji "Tędy po trendy" opowiada o tym także Krzysztof Rojek z Antyweb.pl.

Posłuchaj
19:55 CZWÓRKA Tedy po trendy - krzysztof rojek antyweb 27.02.2022.mp3 Jak weryfikować fake newsy? Radzi Krzysztof Rojek z Antyweb.pl (Tędy po trendy/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Tędy po trendy

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Mikołaj "Vonsky" Teperek - twórca filmowy, autor kanału Niepoprawny Dyplomata

Data emisji: 27.02.2022

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

Rafał Masny: nieprzeciętność to energia, która łamie schematy

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 17:50
Od 7 lat aktywnie współtworzy i obserwuje polski rynek internetowy. W tym roku w Czwórce szuka Nieprzeciętnych. - Ludzie młodzi są ideowi, świat oparty na potędze pieniądza jeszcze nie zdążył ich zepsuć. I ja chcę wspierać takie osoby - deklaruje Rafał Masny, jeden z założycieli kanału Abstrachuje.TV.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy można zniknąć z sieci i jak się do tego zabrać?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 18:50
To, że wielkie koncerny technologiczne i giganci społecznościowi zbierają na nasz temat mnóstwo informacji - wiadomo nie od dziś. Ale ciągle nie wiadomo, jak skutecznie i na stałe "wylogować się" z internetu.
rozwiń zwiń