Smak i zapach przez internet? "To tylko kwestia czasu"

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2022 09:51
W przyszłości użytkownicy wirtualnej rzeczywistości będą mogli wzbogacić swoje doznania o węch czy smak. - To futurologiczna wizja, nie zatrzymamy postępu technologicznego, ale możemy go kontrolować i o nim dyskutować, by ograniczyć kontrowersje - podkreślał strateg przyszłości Marcin Maciejewski.
Okulary VR pozwalają nam zanurzyć się w wirtualną rzeczywistość. Pierścień stworzony przez startup Haptology pozwala nam dotykać w niej przeróżnych przedmiotów.
Okulary VR pozwalają nam zanurzyć się w wirtualną rzeczywistość. Pierścień stworzony przez startup Haptology pozwala nam dotykać w niej przeróżnych przedmiotów.Foto: HQuality/Shutterstock.com

Jak podkreślał Marcin Maciejewski, tak zwany internet zmysłów stanie się rzeczywistością dzięki takim technologiom jak sztuczna inteligencja (AI), wirtualna rzeczywistość (VR), rozszerzona rzeczywistość (AR), a także 5G. Na razie jednak musimy "zredefiniować nasze zmysły, naprawić je".

- Obecnie nadużywamy głównie dwóch zmysłów, czyli wzroku i słuchu, robimy to korzystając z sieci. Pozostałe, jak węch, są zaniedbywane. W czasie pandemii, gdy używaliśmy przeróżnych aplikacji do wideokonferencji, ta tendencja dodatkowo się wzmogła, i te bodźce do dziś przeciążają nasze organizmy - podkreślał Marcin Maciejewski. - Informacje, relacje i interakcje z innymi, płatności - wszystko to robimy w sieci. W tym pędzie technologicznym z czasem zmuszeni będziemy uruchomić nasze ciała, by zachować zdrowie - podkreślał. 

Jak to zrobić? Zdaniem gościa Czwórki należy "odtworzyć elementy, które były dla człowieka istotne prze internetem". - Życzliwość kojarzy nam się z ciepłem, trudności życiowe - z ciężarem. Te skojarzenia mogą nam pomóc we tworzeniu internetu zmysłów i korzystaniu w niego - mówił.  

Chodzi o to, by odbierać elementy w sieci wszystkimi zmysłami. - Na razie możliwych jest wiele scenariuszy, nie wiadomo, w którą stronę rozwinie się ta technologia. Mówi się o kontrowersjach, ale nie zatrzymamy postępu technologicznego, możemy wyłącznie go badać i o nim dyskutować - podkreślał gość Czwórki. - Będzie coraz więcej sensorycznych bodźców, które znajdą się w internecie zmysłów. Sukces tej technologii będzie jednak zależny od tego, w jakiej jakości będzie on projektowany i wprowadzony.

Posłuchaj
24:15 czwórka technologia 2022_07_17 13_05_35_PR4_Swiat_3.0.mp3 Czym jest i jak działa internet zmysłów? (Świat 3.0/Czwórka) 

Czytaj także:

Jak tłumaczyła Brygida Dzidek, ta technologia już powstaje, i jest "niezwykle potrzebna w świecie wirtualnym". - Technologia dotyku, czyli haptyka otacza nas już dziś. Za pomocą wrażeń dotykowych - na przykład wibracji - tworzy poczucie interaktywności użytkownika z danym przedmiotem czy środowiskiem - podkreślała ekspert. Jak tłumaczyła tę technologię wykorzystać można na wielu polach. - Wrażenia dotykowe stosowane są już dziś zarówno w obiektach trójwymiarowych, jak i m.in. muzyce - wyliczała gość Czwórki.

***

Tytuł audycji: Świat 3.0

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Goście: Marcin Maciejewski (strateg przyszłości), Brygida Dzidek (prezes Haptology)

Data emisji: 17.07.2022

Godzina emisji: 13.09

kd