Smartwatche, inteligentne nici i okulary. Jak wearables zmieniają nasze życie?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2022 12:41
Wearables to technologia "ubieralna", czyli do noszenia na co dzień. To nie tylko inteligentne smartwatche, które mierzą nasz puls czy ilość przespanych godzin, ale też koszulki z wplecionymi sensorami, monitorującymi tętno i oddech, czy wirtualny instruktor jogi pod postacią biometrycznych spodni.
Coraz częściej korzystamy z nowoczesnych technologii.
Coraz częściej korzystamy z nowoczesnych technologii. Foto: shutterstock/Prostock-studio

Jak wyliczała dziennikarka Czwórki Marta Zinkiewicz, dziś rynek wearables na świecie wart jest ponad 30 mld dolarów, ale ta suma rośnie niemalże z każdym rokiem o kolejne 15 proc. - To branża, która łączy modę, zdrowie i technologię. Nosząc takie rzeczy, nawet nie zdajemy sobie nierzadko sprawy z tego, ile wrażliwych danych przekazujemy korporacjom. Z drugiej strony - analizując dane własnego zdrowia, możemy na przykład sami przewidzieć niektóre schorzenia - tłumaczyła gość Czwórki, Kasia Gola, ekspert rynku nowych technologii.

Dziś dzięki zegarkom możemy płacić w sklepach, a dzięki T-shirtom poznajemy swoje tętno. W przyszłości do tego dojdą kolejne elementy, m.in. okulary, które pozwolą na nagrywanie tego, co dzieje się wokół nas, i wysyłanie filmów do społecznościowych apek. - "Smartlensy" to zaś szkła kontaktowe, które pozwalają na łączenie się z siecią - wyliczała gość Czwórki. Wyposażone są m.in. we wbudowany system śledzenia ruchów głowy oraz gałek ocznych.

Jak tłumaczyła, to rozwiązania, które z jednej strony ułatwiają nam życie, ale z drugiej generują kolejne technologiczne zagrożenia. - To po prostu kolejny krok w tej branży. Jeszcze kilka lat temu to, że podajemy swoje dane, wizerunek i to, co mówimy, było nowością. Rynek musi się rozwijać i zarabiać, więc po prostu idziemy krok dalej: korporacje wchodzą głębiej w nasze życie, pobierają więcej danych, także finansowych - mówiła gość Czwórki. 

Posłuchaj
14:17 czwórka wearables 2022_08_07-13-14-08.mp3 Jaka jest przyszłość wearables? Rozmowa z Kasią Golą (Świat 3.0/Czwórka) 

- W przyszłości nie będziemy zastanawiać się nad tym, że ta technologia jest czymś nowym, będzie dla nas po prostu standardem. Zapomnimy o tym, że nosimy coś, co nie jest ubraniem, na przykład inteligentne nici, bo przecież można je normalnie prać - podkreślała. Oprócz zdrowia wearables to także "hearables", czyli m.in. słuchawki. - Kiedyś służyły wyłącznie do rozrywki, czyli słuchania muzyki, dziś to sprzęt, który łączy nas z całym światem. Informują nas przy okazji, jak bardzo jesteśmy narażeni na hałas i czy jest to dla nas zdrowe, ale z drugiej strony - przekazują te dane producentom - mówiła Kasia Gola. Coraz więcej większych i mniejszych firm inwestuje zaś w technologię, która ma kontrolować zdrowie psychiczne pracowników.

Czytaj także:

Dlatego warto zastanowić się nad bilansem zysków i strat. Czy to, ile oddajemy, wyrównuje nam się z tym, ile otrzymujemy od wytwórców naszego sprzętu. - Ważne jest, by wiedzieć, co dzieje się dalej z naszymi danymi - zaznaczała gość Czwórki. - Na przykład czy to, że nie prowadzimy zdrowego trybu życia - i nasz zegarek to wychwyci - nie będzie w przyszłości przekładało się na fakt, że zapłacimy wyższe ubezpieczenie zdrowotne - pytała ekspert. - Nasz telefon wie, czy jesteśmy ekstrawertyczni, czy mamy psychozę, depresję, czy czujemy się dobrze, czy źle. Im więcej informacji oddajemy, tym lepszy feedback otrzymujemy, ale pamiętajmy, że to działa w dwie strony - podkreślała. 

***

Tytuł audycji: Świat 3.0

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Gość: Kasia Gola (założycielka Geek-Goals-Shic)

Data emisji: 07.08.2022

Godzina emisji: 13.09

kd