Logo Polskiego Radia
PolskieRadio24.pl
Piotr Błaszczyk 01.11.2021

Wszystkich Świętych 2021 - bezpieczni w drodze

Obchodzimy dziś uroczystość Wszystkich Świętych. Większość z nas spędzi ją w samochodzie, podróżując między cmentarzami, na których pochowani są nasi bliscy zmarli. Na ulicy spotkamy zaparkowane zwykle w garażach auta, a na poboczach pieszych, którzy nie mają głowy myśleć o odblaskach i zasadach ruchu. Jak bezpiecznie przetrwać dzisiejsze święto?

Komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP zaapelował do kierowców o to, by przed ruszeniem w trasę, sprawdzić zmiany w organizacji ruchu w obrębie cmentarzy, na które się wybieramy:

Posłuchaj
00:49 Zmieniona organizacja ruchu (Wysokie Obroty/PRK) Zmieniona organizacja ruchu (Wysokie Obroty/PRK)

Posłuchaj
15:29 Jedynka-29-10-2021-bezpieczna-jedynka.mp3 Ruszyła policyjna Akcja Znicz 2021 (Bezpieczna Jedynka)

Wybierając się w trasę samochodem, musisz liczyć się z tym, że policja na drogach będzie niezwykle aktywna.

Posłuchaj
00:51 Wzmożone kontrole policji (Wysokie Obroty/PRK) Wzmożone kontrole policji (Wysokie Obroty/PRK)

00:32 Policja w kamizelkach, Policja w ukryciu (Wysokie Obroty/PRK) Policja w kamizelkach, Policja w ukryciu (Wysokie Obroty/PRK)

Jeżeli mamy taką możliwość, warto jednak rozważyć zostawienie swojego samochodu w garażu i zdecydować się na komunikację miejską. Prognozy mówią, że natężenie ruchu będzie dziś wyjątkowo duże.

Posłuchaj
00:54 Więcej samochodów = więcej zagrożeń na drodze (Wysokie Obroty/PRK) Więcej samochodów = więcej zagrożeń na drodze (Wysokie Obroty/PRK)

-


Piękna pogoda nie powinna usypiać czujności kierowców. Zbyt duże odprężenie może bowiem wyprowadzić na manowce. Pamiętajmy w szczególności o pieszych - niechronionych uczestnikach ruchu drogowego. Dziś na ulicach i w obrębie cmentarzy będzie ich zdecydowanie więcej niż zwykle. Czujności powinna towarzyszyć też troska o odpowiednią prędkość.

Posłuchaj
00:54 Podróż z zapasem czasu (Wysokie Obroty/PRK) Podróż z zapasem czasu (Wysokie Obroty/PRK)

Do drogi powinien przygotować się również sam kierowca i przed wyjazdem w dłuższą trasę bezwarunkowo zadbać o wypoczynek.

- Wszystkim pacjentom zawsze zalecam: jeśli mają udać się w trasę, to w noc poprzedzającą muszą zadbać o swój sen. Jeżeli jest taka potrzeba, należy wziąć nawet lek nasenny, ale wyspać się i nie ryzykować, że podróż skończy się tragicznie - nie ma wątpliwości dr Michał Skalski z Poradni Leczenia Snu przy Katedrze i Klinice Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

-


Po nieprzespanej nocy kierowca ma zauważalnie gorszą sprawność fizyczną i psychiczną. Dlatego ważna jest nie tylko długość, ale także jakość snu. Choć objawów niewyspania się jest wiele, to wystarczy wymienić choćby opóźniony czas reakcji i zaburzoną koncentrację.

- Znaczenie ma głównie sen głęboki i w zależności od wieku powinniśmy go przesypiać od jednej do dwóch godzin. Aby uruchomić te dwie godziny, trzeba zapewnić sobie około sześciu, siedmiu godzin snu - dodaje dr Skalski.


Na koniec o tym, co mimo apeli i kampanii społecznych wciąż jest jednym z największych problemów polskich dróg - alkohol. Apelujemy o to, by nie ostrzegać jadących z naprzeciwka kierowców o tym, że właśnie minęliśmy patrol policji. Robiąc to, mamy szansę „uratować” nietrzeźwego kierującego przed złapaniem i stać się współwinnymi wypadkowi, który ten może spowodować już na następnym zakręcie.


J.Wiewiór/R. Kilen

CZYTAJ TAKŻE: