Polskie Radio
Section05
regiony

Czy sytuacja na Odrze wpłynęła na zdrowie ludzi? Jednoznaczne słowa Adama Niedzielskiego

- Dziennie wykonujemy ok. 4 tys. oznaczeń próbek, czy zawierają one niebezpieczne substancje. Do tej pory, prowadząc ten monitoring już dobre kilka dni, nie mamy stwierdzonego praktycznie żadnego przekroczenia - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski pytany, czy stan wody w Odrze może zagrażać ludziom. - Mówię o wodzie pitnej - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony lubuskie dolnośląskie zachodniopomorskie Odra zdrowie społeczeństwo

NASZ WYWIAD Naturalne przyczyny katastrofy ekologicznej? Naukowiec tłumaczy, co mogło się wydarzyć na Odrze

- Coraz częściej przebijają się hipotezy, które wskazują, że było to zjawisko naturalne, wynikające z niskiego stanu wody i nakładających się wielu przyczyn antropogenicznych - mówi o sytuacji na Odrze prof. Uniwersytetu Śląskiego, dr hab. Andrzej Woźnica, dyrektor Śląskiego Centrum Wody. Naukowiec w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl podkreśla, jak ważne jest "uzyskanie pełnej wiedzy o tym, co rzeczywiście się zdarzyło, bo to pozwoli nam na przeciwdziałanie skutkom takich zjawisk".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Odra regiony dolnośląskie katastrofa ekologiczna Przemysław Goławski

Co mogło doprowadzić do sytuacji na Odrze? Ekspert: wyniki badań wskazują na przekroczenie dwóch parametrów

Jak mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr inż. Łukasz Weber wyniki pomiarów, które prowadził punkt monitoringu we Frankfurcie nad Odrą wskazują na "bardzo ostre przekroczenie dwóch parametrów". Chodzi o zasolenie wody i poziom chlorofilu. - Zdarzyło się coś, co wygenerowało wzrost tych dwóch wskaźników - stwierdził i odniósł się do hipotez dotyczących sytuacji na Odrze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Henryk Szrubarz regiony Odra rzeka katastrofa ekologiczna środowisko ochrona środowiska lubuskie

"Kontakt z wodą w Odrze jest bezpieczny". Jednoznaczne zapewnienie wojewody lubuskiego

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak zapewnił, że kontakt z wodą w Odrze jest bezpieczny. W Programie 3 Polskiego Radia podkreślił, że badania ujęć wody nie wskazały, aby przekroczona została dopuszczalna zawartość różnych substancji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Bartłomiej Graczak lubuskie regiony Odra rzeka środowisko ochrona środowiska katastrofa ekologiczna służby i bezpieczeństwo

Sytuacja na Odrze. Wojewoda lubuski: ze śniętych ryb oczyszczono ok. 170 km rzeki

– Lubuski odcinek Odry ma około 200 kilometrów. Dotychczas ze śniętych ryb został zupełnie oczyszczony odcinek około 170 kilometrów, czyli około 50 kilometrów rzeki zostało do oczyszczenia –  powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wojewoda lubuski Władysław Dajczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Bartłomiej Graczak lubuskie regiony Odra rzeka środowisko ochrona środowiska katastrofa ekologiczna służby i bezpieczeństwo

Zanieczyszczenie Odry. Sejmowe komisje wysłuchają informacji nt. działań podjętych przez rząd

Sejmowe komisje Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa mają się zapoznać z informacją na temat działań podjętych przez rząd w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze. Informacje mają przedstawiać ministrowie klimatu i środowiska, infrastruktury, zdrowia oraz spraw wewnętrznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Odra regiony dolnośląskie katastrofa ekologiczna Sejm

"Woda pitna w okolicach Odry jest bezpieczna". Jednoznaczne słowa Macieja Wąsika

- Sanepid dostał zadanie codziennego badania każdego ujęcia wody, my codziennie analizujemy dane, które pochodzą z tych ujęć i nie ma żadnego zagrożenia. Woda jest czysta, nieskażona - zapewnił wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Przekazał też, że trwają poszukiwania truciciela i służby starannie badają każdy sygnał w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Odra regiony dolnośląskie katastrofa ekologiczna

PROGNOZA POGODY Pogoda: przed nami tropikalna noc. IMGW wskazało w jakich regionach będzie najcieplej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że dzisiejsza noc będzie tropikalna. W wielu miejscach w kraju termometry wskażą powyżej 18 stopni. Synoptyk IMGW Anna Woźniak mówi, że będą i takie regiony Polski, w których temperatura nie spadnie poniżej 20 stopni.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo pogoda prognoza pogody IMGW upały noc Radio kierowców regiony

ALERT POGODOWY Pogoda: upały i burze nad Polską. IMGW wydał ostrzeżenia dla wielu regionów

We wtorek pogoda może dać się we znaki mieszkańcom niemalże całej Polski. To z powodu upałów i burz z gradem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami dla południowej i centralnej części kraju. Podobnie dla Pomorza i zachodniej Warmii. Są też alerty drugiego stopnia w związku z upałami.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony IMGW pogoda burze upały lato społeczeństwo prognoza pogody alert pogodowy