Polskie Radio
Section05
Wszystkich Świętych

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Pamiętamy o tych, którzy odeszli [POSŁUCHAJ]

Program 1 Polskiego Radia towarzyszył swoim słuchaczom podczas uroczystości Wszystkich Świętych i Zaduszek. W tym szczególnym czasie emitowaliśmy okolicznościowe audycje, natomiast w specjalnych nagraniach wspominaliśmy tych, którzy jeszcze tak niedawno "Byli z nami...", m.in. Andrzeja Korzyńskiego, Barbarę Krafftównę i Franciszka Pieczkę.
Zobacz więcej na temat:  Wszystkich Świętych Zaduszki Polskie Radio

„Wojna zabiera nam bliskich”. O towarzyszeniu w żałobie uchodźcom z Ukrainy

Wojna widziana oczami ludzi, którzy stracili tam swoich bliskich ma dwa oblicza. Jedno to całkowite zaprzeczenie sensu wszystkiego, apatia, odrzucenie Boga i przyszłości. Drugie to całkowity zwrot w stronę Boga, modlitwa, próba zrozumienia i przebaczenia. I ja rozumiem jednych i drugich, bo oni wręcz krzyczą, że wojna zabiera im bliskich. A śmierć w takich okolicznościach jest trudna do akcentacji – przyznaje ks. Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Episkopacie Polski, laureat tegorocznej nagrody Totus Tuus.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojna 2022 śmierć żałoba uchodźcy Wszystkich Świętych Zaduszki Małgorzata Frydrych

„Kawa z Iwonką”. Rozmowy o stracie żony i mamy

Zbyt krótko cieszyliśmy się naszym rodzinnym powrotem do domu w Polsce i narodzinami drugiego dziecka. Diagnoza, rak piersi, pokrzyżowała nasze plany. Byliśmy pełni nadziei, że leczenie odda nam Iwonkę ale tak się nie stało. Cieszę się, że do końca mogłem opiekować się żoną na onkologii – mówi Tomasz Kania, twórca bloga dla małżonków „Misja 52” i autor książki „Kawa z Iwonką”.
Zobacz więcej na temat:  emigracja rodzina na swoim rak piersi śmierć żałoba dzieci Wszystkich Świętych Zaduszki Małgorzata Frydrych

Rossa, Łyczakowski, Monte Cassino, Montmorency. Światła zniczy na grobach Polaków na całym świecie

Polacy we Lwowie uczcili uroczystość Wszystkich Świętych akcją "Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego". W Wilnie zapalono znicze w mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego na cmentarzu na Rossie. Dyplomaci odwiedzali polskie groby na całym świecie, m.in. we Francji, we Włoszech, w Wielkiej Brytanii.
Zobacz więcej na temat:  Dzień Wszystkich Świętych społeczeństwo Wszystkich Świętych ŚWIAT

"Nasze życie się zmienia, ale się nie kończy". Ks. Grzegorz Kurp o uroczystości Wszystkich Świętych

- Chrześcijanin jest osobą, która wie, że jego życie się zmienia, ale się nie kończy - jak śpiewamy w jednej z pogrzebowych prefacji. Mimo tego, iż rozpada się nasze ciało, to jest ludzka dusza, która jest w stanie ten rozpad przetrwać - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Grzegorz Kurp, rzecznik Warszawskiej Prowincji Pallotynów. Gościem audycji była także psycholog Maria Rotkiel. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Wszystkich Świętych Kościół katolicki

Prymas: pamięć o wszystkich świętych skłania nas do patrzenia w niebo, by mierzyć się z codziennością z większą odwagą

- Wspomnienie wszystkich świętych skłania do podnoszenia wzroku ku niebu. Spoglądamy w niebo nie po to, by uciec od naszej codzienności, ale żeby się z nią mierzyć z większą odwagą, nadzieją i zaangażowaniem – powiedział we wtorek prymas Polski abp Wojciech Polak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół wiara Dzień Wszystkich Świętych społeczeństwo Wszystkich Świętych aktualności katolickie prymas Polski Prymas Wojciech Polak

Trwa akcja "Znicz". Policja: nie będzie taryfy ulgowej dla sprawców wykroczeń

- Ruch wokół cmentarzy powoli robi się mniejszy. Policjanci drogowi cały czas dbają o płynny ruch na głównych drogach. Pomaga nam Żandarmeria Wojskowa - poinformował we wtorek mł. asp. Marcin Sawicki z zespołu prasowego komendy wojewódzkiej policji w Radomiu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wszystkich Świętych policja polska bezpieczeństwo na drodze kierowcy Radio kierowców społeczeństwo służby i bezpieczeństwo

Uroczystość Wszystkich Świętych. Ks. prof. Kawecki: wielu z naszych bliskich zmarłych także jest świętymi

- Święci to są Ci, którzy odeszli i są u Boga i pośredniczą nam w zbawieniu. Nasi bliscy zmarli też są w tamtej wiecznej rzeczywistości i wielu z nich także jest świętymi - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Witold Kawecki, teolog. Gościem Polskiego Radia 24 była także dr Ewa Kosowska-Korniak, psycholog.
Zobacz więcej na temat:  Wszystkich Świętych śmierć wiara Kościół katolicki POLSKA społeczeństwo Jezus Chrystus Polskie Radio 24

Uroczystość Wszystkich Świętych. Kard. Nycz: to spotkanie z tymi, którzy spotkali się już z Bogiem

- Tego dnia modlimy się przez wstawiennictwo tych, których są w niebie. W tym roku towarzyszy nam modlitwa o pokój, za uciemiężoną Ukrainę i w wielu innych sprawach, w których czujemy się zatrwożeni czy zaniepokojeni tym, co się w wokół nas dzieje, czy też co dzieje się w nas samych - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w homilii wygłoszonej podczas mszy w dniu Wszystkich Świętych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół wiara Dzień Wszystkich Świętych Kazimierz Nycz społeczeństwo Wszystkich Świętych aktualności katolickie