Polskie Radio
Section05
Wszystkich Świętych

To nie były bezpieczne święta. Podsumowanie akcji "Znicz"

Zakończyła się tegoroczna akcja "Znicz". Przez 7 dni bezpieczeństwa na drogach pilnowało 5 tys. policjantów. Ze statystyk wynika, że kierowcy jeżdżą bezpieczniej niż przed rokiem, jednak nadkom. Radosław Kobryś z Komendy Głównej Policji uważa, że niestety nie ma się z czego cieszyć.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA policja bezpieczeństwo pieszych kierowca samochód śmierć wypadek Wszystkich Świętych akcja znicz

Akcja znicz. "Prędkość główną przyczyną wypadków"

Ponad pół tysiąca wypadków, 618 osób rannych, 42 zabite - to czarny bilans wyjazdów na cmentarze w całej Polsce. Policja zatrzymała też ponad 1600 nietrzeźwych kierowców. O kończącej się akcji "Znicz" mówił na antenie Jedynki nadkomisarz Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
Zobacz więcej na temat:  Drogówka POLSKA akcja znicz policja polska wypadek Wszystkich Świętych Wojciech Dąbrowski

W całej Polsce kwestowano na szlachetne cele

Tegoroczna kwesta na warszawskim cmentarzu na Powązkach przyniosła co najmniej 155 tysięcy złotych. Powiedział o tym Informacyjnej Agencji Radiowej Marcin Święcicki, przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami. Jak zaznaczył, obliczenia jeszcze trwają, a ostateczna kwota będzie znana najwcześniej jutro rano. Kwesty odbyły się w wielu miastach Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wszystkich Świętych Warszawa

"Każdy z nas jest powołany do świętości"

„Uroczystość Wszystkich Świętych, to czas refleksji i zadumy nad sensem ludzkiego życia. Świętość jest naszym celem.” – podkreślał sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński. W Dniu Wszystkich Świętych na cmentarzach w całym kraju zbierane były pieniądze na odnowienie zabytkowych grobów i pomników. O Dniu Wszystkich Świętych mówił w audycji Północ-Południe Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP, a o kweście na Powązkach opowiadali aktorzy Kazimierz Kaczor i Karol Strasburger.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wszystkich Świętych chrześcijaństwo religia Episkopat Polski Powązki

„Kategoria świętości nie mówi ludziom dzisiaj nic”

Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny – czy te święta mają odniesienie do tego, co jest najważniejsze dla współczesnego człowieka? O znaczeniu świętości i śmierci dla współczesnych społeczeństw mówili w audycji W Gruncie Rzeczy ks. Robert Skrzypczak, (teolog i psycholog) i Mariusz Cieślik (publicysta, krytyk literacki i scenarzysta).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wszystkich Świętych religia chrześcijaństwo Mariusz Cieślik

Kwesty na nekropoliach. Ile uda się zebrać w tym roku?

W dniu Wszystkich Świętych na cmentarzach w całym kraju zbierane są pieniadze na odnowienie zabytkowych grobów i pomników. W Warszawie pieniądze z tegorocznej kwesty zostaną przeznaczone na renowację drugiego odcinka Alei Katakumbowej. To jedna z najbardziej reprezentacyjnych części zabytkowej warszawskiej nekropolii.
Zobacz więcej na temat:  Wszystkich Świętych POLSKA Powązki Warszawa Kraków Radom Poznań Zamość Piła Stalowa Wola

"Byli skazani nie tylko na śmierć, ale i na zapomnienie"

Mogiły polskich żołnierzy są rozsiane po całym świecie. W Katyniu i w kilku innych miejscowościach wiosną 1940 roku zostało rozstrzelanych 22 tysiące polskich oficerów. Byli skazani nie tylko na śmierć, ale i na zapomnienie. Przez wiele lat rodziny nie miały gdzie zapalić znicza swoim bliskim. Swoich poległych w Miednoje ojców wspominali w audycji Polacy w Świecie m.in. Halina Drachal i Andrzej Brodnicki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wszystkich Świętych Katyń zbrodnia katyńska historia Polski

Kwesty na cmentarzach. Relacje reporterów PR24

W Dniu Wszystkich Świętych na cmentarzach w całym kraju zbierane są pieniadze na odnowienie zabytkowych grobów i pomników. Na warszawskich Starych Powązkach aktorzy, ludzie kultury i harcerze- jak co roku- zbierają pieniądze na renowację pomników na zabytkowym cmentarzu.W Polskim Radiu 24 relacje z polskich cmentarzy naszych reporterów: Olgi Bobienko, Agaty Zalewskiej, Joanny Opas, Karola Surówki, Karola Tokarczyka i Pawła Pawlicy.
Zobacz więcej na temat:  Wszystkich Świętych Powązki Warszawa