X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nowe Technologie

Jaki wybrać hosting

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2013 11:33
Dobór właściwego hostingu ma duży wpływ na to, jak nasz biznes będzie postrzegany w sieci i odbierany przez potencjalnych klientów. Przed podjęciem decyzji niezbędne jest poznanie wymagań naszego przedsięwzięcia i możliwości poszczególnych usług.
Jaki wybrać hosting

Hosting, najprościej mówiąc, to usługa, która polega na udostępnianiu przez operatora miejsca na serwerze wraz z mocą obliczeniową pozwalającą na przechowywanie danych i ich publikację w sieci. Wybór odpowiedniego hostingu i firmy która będzie nam dostarczać taką usługę jest niezwykle ważny. Bez serwerowego zaplecza żaden projekt internetowy nie zaistnieje w wirtualnym świecie.

  • Z kolei niewłaściwie dobrane parametry mogą powodować, że nasza strona będzie działać wolno lub w ogóle nie będzie dostępna. Zanim wybierzemy hosting odpowiedni dla swojego biznesu, musimy określić, co znajdzie się na naszej stronie. Należy sobie zadać pytanie, czy chcemy tylko prezentować naszą ofertę, czy również prowadzić aktywny e-biznes, np. poprzez sprzedaż produktów online. Ważna jest również informacja na temat zapotrzebowania odnośnie do hostingu dotyczącego projektów prowadzonych w firmie oraz oprogramowania i aplikacji wymaganych do prowadzenia naszego biznesu. Na rynku dostępnych jest kilka modeli usług hostingowych, najpopularniejsze z nich opiszemy poniżej.

Hosting współdzielony na początek działalności w sieci

Jak wskazuje jego nazwa, w przypadku hostingu współdzielonego przestrzenią jednego serwera mogą dzielić się setki użytkowników. Użytkownicy współdzielą powierzchnię dyskową, ale także moc obliczeniową procesorów i pamięć RAM. Niewątpliwymi zaletami tego rozwiązania są niskie koszty korzystania z usługi (od kilkudziesięciu złotych miesięcznie) i łatwość obsługi (za pomocą gotowego panelu do zarządzania). Podstawową wadą hostingu współdzielonego jest jednak to, że duże wykorzystanie zasobów serwera przez jednego z użytkowników może mieć wpływ na pozostałych. Nawet jeżeli usługodawca stosuje odpowiednie zabezpieczenia i ograniczenia, to istnieje ryzyko przeciążeń fizycznego serwera, na którym znajduje się również nasz hosting. Dodatkowo nie możemy w ramach takiego hostingu liczyć na indywidualne podejście do konfiguracji. To operator instaluje i aktualizuje dla nas różne biblioteki, oprogramowanie i tym podobne, niejednokrotnie narzucając nam wybór i konieczność korzystania z danej wersji oprogramowania.

Hosting VPS dla bardziej wymagających

Kolejnym z modeli hostingu jest VPS (ang. Virtual Private Server), czyli wirtualny serwer prywatny. To rozwiązanie pomiędzy hostingiem współdzielonym a serwerami dedykowanymi. Serwery VPS udostępniane są na zasadach wirtualizacji – na jednym serwerze, który należy do dostawcy hostingu, uruchamianych jest kilka maszyn wirtualnych. Hosting VPS różni się od współdzielonego tym, że firma otrzymuje gwarantowane parametry sprzętu (moc procesora, pamięć RAM) i możliwość instalowania własnego oprogramowania. W tym przypadku aktywność innych użytkowników nie ma zazwyczaj wpływu na działanie naszych projektów internetowych. Plusem VPS-ów jest również możliwość wyboru między samodzielnym zarządzaniem serwerem a zleceniem tego firmie hostingowej.

Serwery dedykowane dla zaawansowanych projektów

Usługa serwerów dedykowanych polega na wynajęciu u operatora serwera (fizycznego urządzenia) o ściśle określonych parametrach (mocy procesora, pamięci RAM oraz powierzchni dysków, przepustowości sieci), z których chcemy korzystać, na wyłączność. Podkreślić należy, że urządzenie znajduje się w Data Center i wciąż  należy do operatora, który odpowiedzialny jest za jego poprawne działanie, nie ma on jednak dostępu do systemu i naszych danych. Sami odpowiadamy za to, jaki jest system operacyjny zainstalowany na serwerze, możemy dokonywać dowolnie zmian w ustawieniach, instalować, aktualizować czy zmieniać oprogramowanie według naszych potrzeb i potrzeb projektów, jakie prowadzimy. Jeżeli zdarzy się sytuacja, że nasz biznes będzie wymagał więcej takich serwerów, w łatwy sposób można serwery przystosować do wspólnej współpracy i połączyć w tzw. klaster.

  • Samo zarządzanie serwerem nie odbywa się już za pomocą panelu administracyjnego, tylko przy użyciu konta głównego administratora, np. root w przypadku systemów Linux czy za pomocą RDP w przypadku Windowsa.
  • Dla mniej zaawansowanych użytkowników, którzy nie czują się na siłach zarządzać serwerem tylko w ten sposób, istnieje również kilka ciekawych opcji dodatkowych paneli do zarządzania zarówno w wersji płatnej, jak i również darmowej.

Wybierając swojego operatora serwera dedykowanego należy szczególną uwagę zwrócić również na kwestie bezpieczeństwa i wsparcia technicznego – serwery dedykowane muszą spełniać najwyższe normy ochrony danych, potwierdzone chociażby umową określającą poziom dostępności usługi (SLA).

 autor: Materiały prasowe

Czytaj także

Na co zwraca się uwagę wybierając hosting dla firmy?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 12:29
Czy sugerujemy się tylko cenami, czy przywiązujemy wagę także do innych aspektów, jak gwarancje niezawodności usług, jakość oferowanej obsługi oraz rekomendacje wyrażone przyznanymi wyróżnieniami?
rozwiń zwiń