Polskie Radio
Section05
biznes

Debata PR24: Ile państwa w gospodarce?

Jaką rolę powinno odgrywać państwo w krajowej gospodarce? Aktywnie ją kreować czy ograniczać się do roli strażnika zasad? O tym w Debacie Polskiego Radia 24 rozmawiali prof. Ryszard Bugaj z Polskiej Akademii Nauk, prof. Paweł Ruszkowski z Collegium Civitas, Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha, Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan i Sławomir Horbaczewski, ekonomista.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 biznes PiS ministerstwo infrastruktury Mateusz Morawiecki

"Firmy technologiczne to dziś eldorado dla przedsiębiorców”

Aleksandrę Jarośkiewicz pasjonuje kultura Dalekiego Wschodu, technologie i świat startupów. Po ukończeniu japonistyki na Uniwersytecie Warszawskim współtworzyła firmę Fun in Design, następnie była dyrektorką działu cyfrowego E-Commerce w Matras i w Gino Rossi. Od 2017 jest dyrektorem działu cyfrowego w Connectis. Pomaga też innym przedsiębiorczym kobietom założyć biznes. O swojej pracy i pasji Jarośkiewicz opowiadała w audycji Kobiety Sukcesu.
Zobacz więcej na temat:  kobieta biznes start-up technologie it

Pakiet wierzycielski. „To ucywilizowanie relacji w gospodarce”

Wchodzi w życie część przepisów tzw. pakietu wierzycielskiego. Dzięki nim będzie można łatwiej sprawdzić czy potencjalny kontrahent jest wiarygodny, a dłużnicy będą lepiej chronieni przed nieuczciwym wpisem do rejestru dłużników BIG. O przepisach wchodzących w życie rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza dr Artur Bartoszewicz (SGH), Marian Szołucha (Akademia Finansów i Biznesu Vistula) i Agnieszka Durlik (KIG).
Zobacz więcej na temat:  biznes firma przedsiębiorstwo

Propozycje obniżenia składek emerytalnych dla małych firm

Kontrowersje wzbudzają plany poszerzenia korzyści dla przedsiębiorców np. wydłużenia o rok składek ZUS na preferencyjnych warunkach. Przeciwstawiają się temu głównie związki zawodowe. Kto zyska, a kto straci na tym rozwiązaniu? Gośćmi audycji Kapitał i praca byli: Bogdan Kubiak - wiceprzewodniczący NSZZ "Solidarność" i Łukasz Kozłowski ekspert z organizacji Pracodawcy RP.
Zobacz więcej na temat:  biznes firma ZUS