Polskie Radio
Section05
biznes

Millennialsi przenoszą się na przedmieścia. Przesyt miastami widoczny na całym świecie

Atrakcyjność wielkich amerykańskich miast, takich jak Nowy Jork, Los Angeles i Chicago, najwyraźniej zaczęła słabnąć w oczach młodych osób jeszcze zanim COVID-19 uderzył w 2020 roku. Korzystając z najnowszych danych, firma zajmująca się planowaniem finansowym SmartAsset odkryła, że millennialsi w wieku od 25 do 39 lat emigrowali z dużych miast już przed kryzysem i przenosili się do stanów takich jak Teksas, Kolorado, Waszyngton i Arizona.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes migracja dom społeczeństwo

Ile food trucków jeździ po polskich drogach?

Food trucki są w Polsce coraz popularniejsze - jeżdżą po miastach i wsiach serwując kuchnię z całego świata. Często widzimy je m.in. na imprezach plenerowych czy festiwalach muzycznych. Ile food trucków jeździ właściwie po polskich drogach? Ile mają lat? Kim są rekordziści przebiegu i wieku? [SPRAWDŹ!]
Zobacz więcej na temat:  motoryzacja kierowca kierowcy samochody samochód STYL ŻYCIA biznes jedzenie KULTURA statystyka COVID-19

ANALIZA Europejski Zielony Ład. Działania na rzecz zrównoważonej gospodarki UE

Zmiana klimatu i degradacja środowiska stanowią zagrożenie dla Europy i reszty świata. Aby sprostać tym wyzwaniom, Europa potrzebuje nowej strategii na rzecz wzrostu służącej przekształceniu Unii w nowoczesną, zasobooszczędną i konkurencyjną gospodarkę, która w 2050 r. osiągnie zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych netto, w której nastąpi oddzielenie wzrostu gospodarczego od zużywania zasobów, i w której żadna osoba ani żaden region nie pozostaną w tyle.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes inwestycje Europa

ANALIZA Orlen rośnie w siłę. Nowy koncern multienergetyczny w kontekście wyzwań rynku

Fuzja Orlenu z Lotosem, a w przyszłości też z PGNiG pozwoli na stworzenie mocnego gracza na europejskim rynku, zdolnego do zwiększenia inwestycji w nowe technologie i realizacji celów związanych z transformacją energetyczną kraju. W wyniku integracji aktywów PKN Orlen, spółki Energa, Lotos i PGNiG łączne roczne przychody nowego koncernu wyniosłyby ok. 200 mld zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes Orlen benzyna inwestycje Energa lotos

ANALIZA Harry Potter w tym roku obchodziłby 40 urodziny. Ile dolarów wyczarował dotychczas?

Wartość marki Harry’ego Pottera obecnie szacowana jest na 25 miliardów dolarów. Książkowa postać czarodzieja stała się maszynką do robienia pieniędzy. Choć książki i filmy zostały już dawno zakończone, to dobra passa trwa w najlepsze. W 2021 roku książkowy Harry Potter obchodziłby, zgodnie z wyliczeniami fanów, 40 urodziny. Podsumowujemy jaką wartość w twardej walucie wyczarował Harry na przestrzeni lat.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes pieniądze książki

ANALIZA Europejski System Handlu Emisjami. Od niego zależą w Polsce ceny prądu

W cenie prądu płaconej przez przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe zawartych jest wiele składowych związanych z wytworzeniem energii i dostarczaniem jej do odbiorców. Dodatkowo Polska - jako jeden z krajów członkowskich UE - jest objęta systemem handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla (EU ETS). Wysokość kwot wydawanych na uprawnienia też ma wpływ na ceny prądu. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes technologia paliwa alternatywne powietrze energetyka ETS

Przedłużona część terminów dla firm poszkodowanych przez pandemię. Znamy propozycje rządu

Przedłużenie terminu na realizację vouchera dla podróżnych, pomoc dla sklepików szkolnych, najemców w galeriach handlowych, branży turystycznej - to niektóre ze zmian proponowanych w przyjętym przez rząd projekcie noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach, związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  tarcza antykryzysowa GOSPODARKA Koronawirus w Polsce firma pandemia rząd biznes

PFR: trwa rozliczanie i umarzanie wsparia z pierwszej tarczy. Zobacz, jakie dokumenty są potrzebne

W tym tygodniu Polski Fundusz Rozwoju rozpoczął proces rozliczania i umarzania subwencji dla firm z pierwszej Tarczy Finansowej. W pierwszym etapie beneficjenci sukcesywnie otrzymują wstępnie uzupełnione formularze za pośrednictwem banku, który wcześniej wypłacił im subwencję.
Zobacz więcej na temat:  tarcza antykryzysowa GOSPODARKA Koronawirus w Polsce koronawirus firma biznes praca pieniądze