Nowe Technologie

Co daje 5. generacja Wi-Fi

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2013 10:54
Wprowadzenie nowego standardu WLAN: 802.11ac stwarza nowe szanse. Zastosowane w nim rozwiązania nie tylko eliminują wiele problemów, z jakimi borykają się obecnie użytkownicy urządzeń bezprzewodowych, ale też stwarzają możliwości kontynuacji rozwoju ery mobilnych rozwiązań.
Co daje 5. generacja Wi-Fi
Foto: glowimages.com

Producenci elektroniki użytkowej dążą do tego, by praktycznie każde urządzenie było wyposażone w moduł łączności Wi-Fi. Przybywa urządzeń, mogących łączyć się bezprzewodowo.

  • Do laptopów dołączyły smartfony, tablety, systemy nawigacji satelitarnej, kamery IP, odbiorniki telewizyjne czy nowoczesne gadżety, jak chociażby internetowe odbiorniki radiowe. To przekłada się na rosnące wymagania w stosunku do wydajności sieci bezprzewodowych i szybkości połączenia oferowanego przez routery.

Do 1,75 Gb/s

Urządzenia pracujące w nowym standardzie umożliwiają transfer danych nawet z szybkością do 1,75 Gb/s z rozszerzonym wsparciem obsługi wielu jednoczesnych połączeń, co umożliwia bezkonfliktowe korzystanie z Wi-Fi wielu urządzeniom w tym samym czasie. Dodatkowo nowy standard wspiera pasmo 5GHz. Jest ono mniej zatłoczone od pasma 2,4 GHz, w którym operuje większość użytkowanych obecnie routerów w standardzie 802.11n.  Ponadto pasmo  5 GHz obsługuje więcej bezprzewodowych kanałów, umożliwiając szybsze połączenia przy jednoczesnej mniejszej podatności na zakłócenia związane z działaniem innych bezprzewodowych sieci.

300 proc. szybciej

Standard AC umożliwia uzyskanie trzy razy większej szybkości. Przykładowo przepustowość 450 Mbit/s uzyskiwana w standardzie „N” w „AC” jest uzyskiwana już w podstawowych modelach routerów AC, co powoduje, że dłużej nie będzie konieczne uciekanie się do kabla ethernetowego przy przesyłaniu strumieniowym filmów lub programu telewizyjnego w jakości HD.

  • Urządzenia w nowym standardzie prześlą media bez irytujących przerw. Poprawa jakości korzystania powinna też być widoczna przy korzystaniu z takich aplikacji jak Skype i programy do prowadzenia wideokonferencji online, z założenia wymagające dużej przepustowości sieci. Trzeba też pamiętać, że coraz popularniejszy staje się model korzystania z aplikacji w chmurze, co dodatkowo wymaga szybkiego i niezawodnego łącza.

Urządzenia

Routery obsługujące nowy standard już są dostępne. Użytkownicy mogą wybrać urządzenia o przepustowości od 433 Mbit/s (D-Link DIR-810L) aż do 1,75 Gb/s (DIR-868L). Są one zgodne z  obecnie używanymi standardami 802.11/a/b/g/n i operują w pasmach 2,4 GHz i 5 GHz. To umożliwia użytkownikom efektywne korzystanie z Wi-Fi – przeglądanie internetu, czatowanie i wysyłanie e-maili w paśmie 2,4 GHz, przy jednoczesnym przesyłaniu strumieniowym mediów, graniu w gry online czy korzystaniu z telefonii VoIP w paśmie 5 GHz.



autor: Cezary Tchorek-Helm

Zobacz więcej na temat: 802.11ac internet wi-fi wlan
Czytaj także

DAN - czyli platforma łączności sieciowej

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 10:30
Rosnąca popularność osobistych urządzeń mobilnych (takich jak smartfony i tablety) sprawia, że organizacje mają problemy z zarządzaniem różnymi urządzeniami, które uzyskują dostęp do ich sieci i jej zasobów.
rozwiń zwiń