X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nowe Technologie

HP w raporcie o cyberprzestępczości

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2012 00:00
HP przedstawił wyniki dorocznego badania, z którego wynika, że w ciągu ostatnich trzech lat częstotliwość cyberataków wzrosła przeszło dwukrotnie, a wynikające z nich straty finansowe zwiększyły się o prawie 40%.
HP w raporcie o cyberprzestępczości
Foto: Glow Images/East News

 

„Firmy i instytucje angażują coraz więcej czasu, pieniędzy i energii na odpieranie cyberataków, co wkrótce może stać się dla nich zbyt kosztowne” — powiedział Michael Callahan, wiceprezes ds. marketingu produktów w dziale zabezpieczeń dla firm (Enterprise Security Products) HP. „Są oczywiste dowody na to, że wdrożenie zaawansowanych, inteligentnych zabezpieczeń umożliwia znaczne zmniejszenie częstotliwości i skutków tych ataków, a także kosztów ich likwidacji”.

 

Tegoroczne badanie szacujące straty wywołane cyberprzestępczością (2012 Cost of Cyber Crime Study), przeprowadzone wśród amerykańskich firm przez Ponemon Institute na zlecenie HP, wykazało, że średnie roczne koszty likwidacji skutków cyberataków ponoszone przez amerykańskie organizacje z grupy porównawczej wynoszą 8,9 mln USD. Oznacza to wzrost o 6% w porównaniu ze średnimi kosztami podanymi w raporciez 2011 r. oraz o 38% w stosunku do roku 2010. Tegoroczne badanie wykazało także wzrost liczby cyberataków o 42% . W badanych przedsiębiorstwach i instytucjach miały miejsce średnio 102 udane ataki tygodniowo wobec  72 w roku 2011 i 50 ataków tygodniowo w roku 2010. 

 

Największe straty powodują nadal cyberprzestępstwa związane z takimi atakami, jak szkodliwe oprogramowanie, blokowanie usług i kradzież lub przejęcie kontroli na urządzeniami, a także ataki dokonywane przez osoby działające wewnątrz firmy. W sumie odpowiadają one za ponad 78% rocznych kosztów likwidacji skutków cyberprzestępczości ponoszonych przez organizacje.

 

Inne ważne wnioski wynikające z badania to m.in.:

 


  • Największe straty powodują nadal kradzieże informacji i zakłócenia w działalności biznesowej. W skali roku kradzieże informacji są przyczyną 44% łącznych kosztów zewnętrznych ponoszonych w wyniku  cyberprzestępstw, co oznacza wzrost o 4% w porównaniu z rokiem 2011. Zakłócenia w działalności biznesowej lub zmniejszenie produktywności są przyczyną 30% kosztów zewnętrznych ponoszonych na skutek cyberataków (wzrost o 1% w porównaniu z rokiem 2011).

  • Wdrożenie zaawansowanych, inteligentnych zabezpieczeń może zmniejszyć skutki cyberataków. Instytucje, które wdrożyły rozwiązania do zarządzania informacją bezpieczeństwa i zdarzeniami (security information and event management — SIEM), zmniejszyły koszty o prawie 1,6 miliona USD rocznie. W rezultacie ponosiły one znacznie niższe koszty odtwarzania działań zaradczych, wykrywania i przeciwdziałania w porównaniu z organizacjami, które nie wdrożyły rozwiązań SIEM.

  • Cyberataki mogą być bardzo kosztowne, jeżeli nie są szybko unieszkodliwiane. Średni czas rozwiązania problemu spowodowanego cyberatakiem wynosi 24 dni, ale z tegorocznego badania wynika, że w niektórych przypadkach może on się wydłużyć nawet do 50 dni. Średni koszt likwidacji skutków ponoszony w czasie tych 24 dni wynosił 591 780 USD, co oznacza wzrost o 42% w porównaniu z ubiegłorocznym szacunkowym średnim kosztem w wysokości 415 748 USD, ponoszonym w 18-dniowym średnim okresie rozwiązania.

  • Najkosztowniejszymi działaniami wewnętrznymi związanymi z cyberprzestępczością są nadal przywracanie działania po awarii oraz wykrywanie zagrożeń. W skali roku działania te tworzą prawie połowę łącznych kosztów wewnętrznych przeznaczanych na walkę z cyberprzestępczością. Większość z nich stanowią koszty operacyjne i koszty osobowe.

Czytaj także

Nowe zagrożenia, nowe luki w zabezpieczeniach

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 00:00
HP opublikował raport na temat największych zagrożeń związanych z bezpieczeństwem w Internecie w 2011 r. (2011 Top Cyber Security Risks Report), który wskazuje na rosnące wyrafinowanie, ryzyko, a także dotkliwość ataków.
rozwiń zwiń