Nowe Technologie

Monitor Philips 272P4 - test subiektywny

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 08:37
Nie ma idealnego monitora LCD gdyż tej technologii, trochę brakuje do ideału. Sytuację pogarsza fakt, że różne typy matryc mają bardzo różne osiągi i parametry. Czy Philips 272P4 znajdzie się najbliżej oryginału?
Monitor Philips 272P4
Monitor Philips 272P4Foto: materiały promocyjne

Co otrzymamy wraz z monitorem?

Wbudowane głośniki 2W, Podstawkę, Kabel USB do 2 MPx kamerki internetowej, Kabel HDMI, Kabel DVI, Kabel Zasilania, Kabel Audio MiniJack męski-męski do głośników, Instrukcja obsługi w języku Polskim, Samouczek dot. Technologii Power Sensor, Płytę CD-ROM ze sterownikami.

Pierwsze wrażenie

Monitor trzyma się na plastikowej podstawce ku zaskoczeniu - niezwykle stabilnie. Technika opiera się jedynie na mechanizmie zaskoku. Po prostu rewelacja, czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze i o to mamy tego dowód. Mamy możliwość ustawienia wysokości w obrębie 14 cm. Wszystkie warianty są dozwolone, góra, dół, lewo, prawo, a nawet możemy ustawić monitor w pionie. Sam mechanizm działa bardzo płynnie, bez większego wysiłku dobierzemy dla siebie komfortowe położenie. Pierwsze wrażenie jak najbardziej pozytywne.

Po włączeniu…

Trochę dziegciu: ku memu zdziwieniu, po włączeniu monitora przyciski na przednim panelu nie są podświetlane, przez co dostanie się do ustawień po zmroku, może czasem być utrudnione, lecz jest na to sposób, ale o tym później. Nie wspominając o tym, że przyciski nie są w ogóle wyczuwalne, w dodatku dosyć opornie reagują na dotyk.

Specyfikacja

Mamy do czynienia z 27-calowym monitorem z matrycą PLS, pracującym z rozdzielczością 2560×1440. Dedykowany jest przede wszystkim do zastosowań w obszarze grafiki komputerowej. Na plus zasługuje zastosowanie matowej matrycy, która skutecznie eliminuje dochodzące z zewnątrz światło, takie jak promienie słoneczne czy światło lampy, która stoi na biurku. Coraz więcej urządzeń używa standardu USB 3.0, nie mogło być inaczej w tym przypadku.

Monitor bardzo smart

Na pochwałę zasługuje fakt, że firmware monitora jest w języku polskim. Małą rzecz a jednak cieszy. W opcjach znajdziemy wiele przydatnych funkcji typu Smart:

  • Smart Response – jest to ciekawa funkcja, która potrafi nam zwiększyć czas reakcji z 6 ms na 2 ms.
  • Smart Contrast - technologia analizuje w czasie rzeczywistym wyświetlaną zawartość    i automatycznie            optymalizująca współczynnik kontrastu monitora w celu zapewnienia maksymalnej przejrzystości wizualnej i przyjemności płynącej z oglądania, przez zwiększanie podświetlenia w celu uzyskania wyraźniejszych, czystszych i jaśniejszych obrazów lub zmniejszanie podświetlenia w celu wyraźnego wyświetlania obrazów na ciemnym tle.
  • Smart Frame – ciekawa opcja, jakość wyświetlanego obrazu może być sprecyzowana do wybranego obszaru. Ta funkcja przydatna jest zwłaszcza podczas obróbki zdjęć.

Wisienką na torcie jest Smart Control Premium, jako oddzielna aplikacja instalowana razem ze sterownikami. Ta aplikacja przychodzi nam z pomocą gdyż umożliwia nam sterowanie monitorem poprzez łatwy w użyciu interfejs ekranowy. Dzięki temu nie musimy buszować w poszukiwaniu przycisków ekranowych. Wszystkie opcje takie jak kontrast, nasycenie, i wiele więcej mamy pod ręką.

Kolejną ciekawą opcją, jaką znalazłem jest funkcja „Theft Deterrence Mode”. Za pomocą tej opcji możemy zalokować monitor za pomocą kodu PIN. Bardzo wygodne rozwiązanie, które może być pomocne w zabezpieczeniu sprzętu firmowego.

Niestety aplikacja ta nie posiada w ogóle polskiej wersji językowej, a jedynie angielską. Nie rozumiem zupełnie polityki Philipsa, może producent dzięki tej zagrywce postanowił zmusić ludzi do nauki języka obcego. Kto wie..?

Kolejnym udogodnieniem jest zastosowana technologia Power Sensor. Opiera się ona na dwóch czujnikach podczerwieni. Sygnały podczerwieni weryfikują obecność użytkownika przed monitorem i w przypadku jego nieobecności przy biurku, poziom jasności wyświetlacza obniża się, aż do całkowitego przyciemnienia. Jak tylko użytkownik powróci przed monitor automatycznie ekran się „wybudza”. Genialne, prawda? Według producenta pozwala to na redukcję zużycia energii nawet o 80%. Ta technika ma też jedną wadę, jaką zauważyłem. Bez względu, jaki ustawimy stopień czułości czujnika, jeśli postawimy np. notbooka pod monitorem i czujnik będzie zasłaniany przez ekran netbooka, czujniki wygaszą monitor Philipsa. W tym przypadku zostaje nam tylko wyłączenie Power Sensora, bądź nie stawianie żadnych w miarę wysokich rzeczy naprzeciwko czujników.

Podsumowanie

Ergonomia pracy to mocny argument przeważający za prezentowanym monitorem. Ogromna głębia kolorów zrobiła na mnie duże wrażenie. Odzwierciedlenie wyświetlanych obrazów, jest precyzyjne. Nie można niczego złego również powiedzieć o kącie widzenia, który wynosi mniej więcej 175 stopni, co jest bardzo dobrym wynikiem. Bardzo wygodnie ogląda się filmy wideo na tym monitorze, czego nie można powiedzieć o przeglądaniu Internetu, lecz nie jest to oczywiście wina sprzętu. Większość stron nie jest po prostu zoptymalizowanych do rozdzielczości QHD, przez co oglądanie stron WWW nie należy do najbardziej komfortowych czynności.

Do jakich zastosowań nadaje się ten modoel?

Przede wszystkim w post produkcji, przy projektowaniu w programach CAD, oraz przy długim czasie pracy za biurkiem. Wysoka uniwersalność, oraz duże możliwości personalizacji wyświetlanego obrazu sprawiają, że każdy będzie zadowolony w testowanego monitora. Prezentowany model Philips 272P4 można nabyć już od 2500 złotych.

+

  • Głębia kolorów
  • Bardzo dobre kąty widzenia w poziomie
  • Stabilna podstawka
  • Duża personalizacja dzięki Smart Control Premium
  • Posiada wejścia USB 3.0
  • Nie męczy wzroku
  • Dobrej jakości wbudowana kamerka internetowa
  • 3 lata gwarancji

-

  • Brak podświetlenia dotykowego panelu sterującego
  • Przeciętny czas reakcji matrycy

 



autor: Mikołaj Radziwonowicz

Zobacz więcej na temat: monitor philips test
Czytaj także

Zmiany na na rynku monitorów

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 04:00
Według danych firmy Meko marki Philips i AOC zanotowały znaczący wzrost udziału w rynku monitorów LCD w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Monitor PHILIPS SmoothTouch

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2013 12:00
Firma MMD wprowadza na polski rynek 23-calowy panel SmoothTouch wyposażony w aż 10 punktów dotykowych. Model PHILIPS 231C5 obsługiwany za pomocą gestów idealnie nadaje się zarówno do pracy jak i rozrywki, a wbudowana kamerka internetowa, mikrofon oraz głośniki dodatkowo poszerzają funkcjonalność urządzenia.
rozwiń zwiń