X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nowe Technologie

Jaki wybrać tuner DVB-T

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2012 00:00
Wybór jest następujący: na bogato czyli zakup nowego telewizora lub budżetowy upgrade posiadanego urządzenia. Konieczność wyboru jest związana z ustawowym zaniechaniem nadawania sygnału analogowego, co ma nastąpić a lipcu 2013. Dobra wiadomość to ta, że wybór tunerów DVB-T jest wielki, więc nikt nas nie pozbawi serialu i kolejnej sekwencji zdarzeń z Włodkiem w roli głównej.
Tuner DVB-T
Tuner DVB-T

 

Naziemna telewizja cyfrowa jest już dostępna w większości polskich miast. Zmiana sygnału analogowego na cyfrowy wiąże się jednak z tym, że tradycyjne telewizory przestaną odbierać ten sygnał. Abyśmy mogli w pełni cieszyć się nową jakością będziemy musieli zaopatrzyć się w nowy odbiornik obsługujący MPEG-4 lub zakupić dodatkowe urządzenie wyposażone w tuner DVB-T, który pozwoli nam cieszyć się wszystkimi zaletami wynikającymi z cyfryzacji.

 

Jaki sprzęt wybrać?

 

Wymagania techniczne, które muszą spełniać tunery DVB-T są określone w rozporządzeniu wydanym przez Ministerstwo Infrastruktury. Zawarto w nim podstawowe parametry niezbędne do odbioru telewizji cyfrowej. Nie musimy się jednak z nimi zapoznawać, ponieważ powinien je znać każdy sprzedawca w renomowanych sklepach RTV.

 

"Dodatkowym zabezpieczeniem dla konsumentów jest „Ustawa o cyfryzacji telewizji”, która weszła w życie 30 czerwca 2011 roku. Reguluje ona ich prawa a co za tym idzie ochronę w zakresie zakupu odpowiedniego sprzętu, dlatego gdyby doszło do prób oszustwa można się na nią powołać " - tłumaczy Marcin Pióro, Project Manager w firmie Digison Polska.

 

Aby poprawnie dekodować obraz, urządzenie powinno obsługiwać dwa formaty: standardowy SD oraz wysokiej rozdzielczości HD w systemie MPEG-4. Sygnał dźwiękowy musi obsługiwać przynajmniej standard Dolby Digital (AC-3) lub rozszerzony format Dolby Digital Plus (E-AC-3).

 

Telewizor: Rozdzielczość i złącza

 

Jeżeli telewizor kupiliśmy stosunkowo niedawno, powinniśmy sprawdzić czy ma on wbudowany tuner telewizji cyfrowej. Odbiornik, który go nie posiada musimy zamienić na nowy lub wykorzystać zacznie tańsze rozwiązanie jakim jest standardowy dekoder STB (Set-top box) wyposażony w tuner lub np. odtwarzacz DVD oferujący podobne funkcje.

 


  • W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić rozdzielczość telewizora. Możemy ją znaleźć na pudełku, w instrukcji lub przyjrzeć się oznaczeniom na odbiorniku. Jeśli jest to HD Ready lub Full HD to posiada on złącza HDMI. Wówczas należałoby wybrać tuner HD, który oprócz odbioru programów w jakości HD, znacznie poprawi sygnał w formacie tradycyjnym.

  • Jeżeli korzystamy z telewizora kineskopowego, który nie daje takich możliwości, możemy wybrać tańszy odpowiednik – tuner SD. Najczęściej podłącza się go za pomocą gniazda SCART, czyli tzw. kabla EURO w postaci „szufladki” z szeregiem styków. Niektóre odbiorniki wyposażone są tylko w port RCA (inaczej chinch lub AV). Wówczas konieczny będzie kabel przejściowy z SCART na RCA. W ostateczności, gdy telewizor nie ma żadnego z ww. gniazd, należy zastosować modulator PAL-AV, który połączy tuner DVB-T z telewizorem za pomocą zwykłego kabla koncentrycznego, tzw. antenowego.

  • Możemy też przystosować do DVB-T monitor

 

DVB-T: Dodatkowe funkcje

 

Konkurencja na rynku tunerów DVB-T jest ogromna, dlatego bez problemu znajdziemy produkt, który będzie spełniał wszystkie nasze potrzeby. Producenci oferują mnóstwo dodatkowych i przydanych funkcji. Jedną z nich jest np. wzbogacenie urządzenia w port USB, za pomocą którego możemy podłączyć zewnętrzny dysk lub pamięć np. (pendrive). Odbiornik przystosowany do obsługiwania odpowiednich formatów, dzięki złączu USB będzie służył dodatkowo jako odtwarzacz multimedialny. Będziemy mogli zatem przeglądać zdjęcia, słuchać utworów muzycznych czy też oglądać filmy i seriale w jakości zbliżonej do DVD.

 

„Tunery Hyundai Electronics oferują funkcję PVR Ready, która pozwoli nam nagrywać ulubione programy czy filmy bezpośrednio na dysk twardy podłączony do tunera. Dzięki temu już nigdy nie ominie nas ważny mecz czy ulubiony serial, bo urządzenie pozwala także na automatyczny zapis o wybranej godzinie” - mówi Marcin Pióro z Digison Polska.

 


  • Bardziej zaawansowane multimedialnie tunery DVB-T obsługują także format MKV, przeznaczony dla obrazu w rozdzielczości FULL HD, do tej pory proponowanej tylko poprzez płyty w zapisie Blu-Ray, jednak warto wcześnie zastanowić się, czy będziemy z takich opcji korzystać i wybrać takie, które faktycznie uznamy za przydatne.