Nowe Technologie

GeForce GTX 690: najszybsza karta graficzna na świecie

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2012 00:00
GeForce GTX 690 to wg producenta najszybsza krata graficzna na świecie. Urządzenie jest wyposażone w dwa procesory graficzne GeForce oparte na architekturze Kepler. Karta GTX 690 jest wyposażona w 3072 rdzeni NVIDIA CUDA.
GeForce GTX 690
GeForce GTX 690

 

„GTX 690 to prawdziwe dzieło sztuki – o pięknym wyglądzie i niesamowicie wydajnym wnętrzu. Gracze pokochają moc, jaką daje im GTX 690, gdy uruchomią ulubione gry w pełnych detalach na wielu monitorach i wysokiej rozdzielczości. Ich znajomi natychmiast odkryją, jaki  potwór drzemie w komputerze szczęśliwego posiadacza tej karty, ponieważ jej nietuzinkowy wygląd przyciąga wzrok” - powiedział Brian Kelleher, starszy wiceprezes ds. projektowania procesorów graficznych w firmie NVIDIA.

 

Konstrukcja nowej karty pozwala na osiągnięcie nowego pułapu wydajności w grach, a jej wygląd wzmacnia to doświadczenie. Jej unikalne cechy to połączenie szeregu nowoczesnych technologii, awangardowego wzornictwa i najwyższej jakości materiałów.

 


  • Zewnętrzna obudowa została wykonana z trójwartościowego aluminium pokrytego chromem, który zapewnia wytrzymałość i trwałość.

  • Obudowa wentylatora została wykonana ze stopu magnezowego formowanego w procesie tiksotropii, dzięki czemu osiągnięto wyjątkowe parametry odprowadzania ciepła i tłumienia wibracji.

  • Dziesięciofazowy, wzmocniony układ zasilania zainstalowany na dziesięciowarstwowej miedzianej płytce drukowanej zapewnia wysoką wydajność zasilania, niskie wydzielanie ciepła i zmniejszoną oporność.

  • Układ chłodzenia składa się z dwóch komór parowych, niklowanych żeber i centralnie zamontowanego wentylatora z zoptymalizowanymi łopatkami, które ułatwiają przepływ powietrza i zapewniają wyjątkową wydajność chłodzenia.


  • Niskoprofilowe komponenty i osłonięte kanały zapewniają doskonały przepływ powietrza, minimalizując jego turbulencje i zmniejszając hałas podczas chłodzenia.

 

Rdzenie robią różnicę

 

Karta GTX 690 jest wyposażona w 3072 rdzeni NVIDIA CUDA, które zapewniają doskonałą wydajność, godną najpotężniejszych komputerów. Została zaprojektowana dla wymagającego gracza i jest przeznaczona do pracy w konfiguracjach wielomonitorowych (technologia NVIDIA Surround) przy ultra-wysokich rozdzielczościach. Osiągi układu GTX 690 są prawie dwukrotnie wyższe od najszybszego jednoukładowego procesora graficznego, czyli GTX 680. Ilość energii pobieranej przez kartę GTX 690 oraz poziom hałasu są jednak mniejsze od tych, jakimi cechują się komputery wyposażone w dwie karty GTX 6802 pracujące w konfiguracji NVIDIA SLI.

 

Karta graficzna GTX 690 została zaprojektowana z wykorzystaniem procesorów graficznych GeForce w 28-nanometrowej architekturze Kepler firmy NVIDIA, która po raz pierwszy została zastosowana w zaprezentowanym miesiąc temu modelu GTX 680.

 

Dostępność

 

Karty z układem NVIDIA GeForce GTX 690 będą dostępne w ograniczonych ilościach od 3 maja 2012 r. Większa dostępność tego modelu nastąpi od 7 maja 2012 r. i będzie on oferowany przez wszystkich partnerów NVIDIA, w tym firmy ASUS, Gigabyte, MSI, Palit i Zotac. Sugerowana cena detaliczna wynosi 4999 złotych.