Polskie Radio
Section05
3 Maja

"To prekursorskie dokonanie nie było dziełem przypadku". Premier o Konstytucji 3 Maja

Mateusz Morawiecki napisał w mediach społecznościowych, że uchwalenie pierwszej w Europie ustawy zasadniczej nie było w polskiej historii wyjątkiem. "Już prawa stanowione przez Kazimierza Sprawiedliwego wyprzedzały Europę w dziele budowy praworządnego ładu i standardów godności każdego człowieka" - przypomniał premier w Narodowe Święto 3 Maja.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo konstytucja 3 maja Mateusz Morawiecki Rzeczpospolita HISTORIA 3 Maja premier historia Polski

Prezydent: w trudnym czasie potrzebujemy ładu i jedności

Dziś Narodowe Święto 3 Maja. W tym dniu w 1791 roku wydana została pierwsza polska konstytucja. Prezydent Andrzej Duda wygłosił z tej okazji orędzie do Polaków. - Potrzebujemy ładu, porządku i jedności (...) po to, aby państwo mogło dalej sprawnie przeciwdziałać epidemii, broniąc bezpieczeństwa obywateli, zarówno w wymiarze zdrowia i życia, jak też w wymiarze gospodarczym - mówił prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda prezydent 3 Maja konstytucja 3 maja orędzie

Koncert utworów Chopina w Brukseli. Tak upamiętniono rocznicę Konstytucji 3 maja

Z powodu koronawirusa nie będzie w tym roku uroczystych obchodów w Brukseli z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Zamiast koncertu fortepianowego w budynku Rady jest nagranie wideo z muzyką Chopina i wystąpieniem ambasadora Polski przy Unii Europejskiej Andrzeja Sadosia z napisami w języku angielskim.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT 3 Maja konstytucja 3 maja Unia Europejska Fryderyk Chopin koronawirus pandemia

Narodowe Święto 3 Maja. Orędzie prezydenta zamiast wystąpienia na Placu Zamkowym

Dziś Narodowe Święto 3 Maja. Z uwagi na epidemię koronawirusa SARS-CoV-2, oficjalne obchody będą ograniczone i symboliczne. Prezydent Andrzej Duda tradycyjnie w tym dniu wręczy w Pałacu Prezydenckim odznaczenia państwowe, a o godz. 13 wygłosi okolicznościowe orędzie, które będzie transmitowane w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda 3 Maja orędzie Koronawirus w Polsce infografika