X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
3 Maja

Prezydent: Konstytucja 3 Maja stała się przełomem

- Konstytucja 3 Maja stała się przełomem w polskiej historii ustrojowej, ale nie stała się wielkim przełomem dla Polski w jej dziejach, była testamentem - mówił podczas uroczystości z okazji święta Konstytucji 3 Maja prezydent Andrzej Duda. Zapowiedział również, że zwróci się do Senatu o przeprowadzenie referendum konsultacyjnego w sprawie nowej konstytucji 10 i 11 listopada 2018 roku.
Zobacz więcej na temat:  3 Maja POLSKA Andrzej Duda konstytucja konstytucja 3 maja

Prezydent: Konstytucja 3 Maja stała się przełomem

- Konstytucja 3 Maja stała się przełomem w polskiej historii ustrojowej, ale nie stała się wielkim przełomem dla Polski w jej dziejach, była testamentem - mówił podczas uroczystości z okazji święta Konstytucji 3 Maja prezydent Andrzej Duda. Zapowiedział również, że zwróci się do Senatu o przeprowadzenie referendum konsultacyjnego w sprawie nowej konstytucji 10 i 11 listopada 2018 roku.
Zobacz więcej na temat:  3 Maja POLSKA Andrzej Duda konstytucja Mateusz Morawiecki

"Dzień Flagi promuje patriotyzm życia codziennego"

- Dzień Flagi jest nieoceniony i bardzo pozytywny, bo promuje utożsamianie się z symbolami narodowymi nie tylko w święta narodowe. Promuje tzw. miękki patriotyzm, patriotyzm życia codziennego i przywiązanie do symboli narodowych w codziennych czynnościach – powiedział w Debacie Dnia historyk Grzegorz Wołk z Instytutu Pamięci Narodowej. O znaczeniu obchodzonego przez Polaków 2 maja Dnia Flagi mówił także dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 patriotyzm 1 maja 3 Maja flagi państwowe dzień flagi pr24

Publicysta: Konstytucja 3 maja to historia walki o podmiotowość

227 lat temu, 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Święto konstytucji to też okazja do rozmowy o zmianach w obecnej ustawie zasadniczej. O znaczeniu Konstytucji 3 Maja i rewizji obecnej konstytucji mówił w audycji Jakim Prawem historyk i publicysta Piotr Gursztyn.
Zobacz więcej na temat:  konstytucja 3 maja Piotr Gursztyn konstytucja 3 Maja

Nowa formuła obchodów świąt narodowych?

- Okazuje się, że ludzie nie wstydzą się flagi, potrafią wyjść z domu. Wcześniej takie masowe imprezy, podczas których ludzie manifestowali coś pokojowego, były zarezerwowane tylko dla wydarzeń o charakterze religijnym. Teraz się okazuje, że można zorganizować takie świeckie wydarzenia, której władze są tylko częścią - uważa Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Grzegorz Górny święta 3 Maja konstytucja 3 maja

"Państwo dla ojczyzny poświęcili w zasadzie całe życie"

Prezydent Andrzej Duda wręczył Ordery Orła Białego z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja. Najwyższym odznaczeniem państwowym uhonorowano pięć osób: fotografa Adama Bujaka, profesora Mieczysława Chorążego, poetę i kompozytora Jana Krzysztofa Kelusa, działaczkę społeczną Zofię Teligę-Mertens i profesora Mieczysława Tomaszewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Order Orła Białego prezydent Andrzej Duda 3 Maja Mieczysław Tomaszewski Jan Krzysztof Kelus Warszawa konstytucja konstytucja 3 maja

Konstytucja 3 Maja. "Była testamentem I Rzeczpospolitej"

226 lat temu, 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. O znaczeniu Konstytucji 3 maja mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Rosalak z „Historii Do Rzeczy”.
Zobacz więcej na temat:  konstytucja 3 maja 3 Maja historia Polski Maciej Rosalak

III Koncert Niepodległości Trzeciego Maja w Warszawie

O godzinie 19. w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie rozpocznie się III Koncert Niepodległości Trzeciego Maja. Jednym z celów koncertu jest popularyzacja pieśni i wydarzeń związanych z Konstytucją 3 Maja. O Koncercie Niepodległościowym mówił w audycji Rozmowa Kulturalna Jacek Górski, Prezes Fundacji Dziedzictwa Rzeczpospolitej i organizator imprezy.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski 3 Maja koncert konstytucja 3 maja Warszawa niepodległość