Polskie Radio
Section05
3 Maja

Nowa formuła obchodów świąt narodowych?

- Okazuje się, że ludzie nie wstydzą się flagi, potrafią wyjść z domu. Wcześniej takie masowe imprezy, podczas których ludzie manifestowali coś pokojowego, były zarezerwowane tylko dla wydarzeń o charakterze religijnym. Teraz się okazuje, że można zorganizować takie świeckie wydarzenia, której władze są tylko częścią - uważa Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Grzegorz Górny święta 3 Maja konstytucja 3 maja

"Państwo dla ojczyzny poświęcili w zasadzie całe życie"

Prezydent Andrzej Duda wręczył Ordery Orła Białego z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja. Najwyższym odznaczeniem państwowym uhonorowano pięć osób: fotografa Adama Bujaka, profesora Mieczysława Chorążego, poetę i kompozytora Jana Krzysztofa Kelusa, działaczkę społeczną Zofię Teligę-Mertens i profesora Mieczysława Tomaszewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Order Orła Białego prezydent Andrzej Duda 3 Maja Mieczysław Tomaszewski Jan Krzysztof Kelus Warszawa konstytucja konstytucja 3 maja

Konstytucja 3 Maja. "Była testamentem I Rzeczpospolitej"

226 lat temu, 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. O znaczeniu Konstytucji 3 maja mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Rosalak z „Historii Do Rzeczy”.
Zobacz więcej na temat:  konstytucja 3 maja 3 Maja historia Polski Maciej Rosalak

III Koncert Niepodległości Trzeciego Maja w Warszawie

O godzinie 19. w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie rozpocznie się III Koncert Niepodległości Trzeciego Maja. Jednym z celów koncertu jest popularyzacja pieśni i wydarzeń związanych z Konstytucją 3 Maja. O Koncercie Niepodległościowym mówił w audycji Rozmowa Kulturalna Jacek Górski, Prezes Fundacji Dziedzictwa Rzeczpospolitej i organizator imprezy.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski 3 Maja koncert konstytucja 3 maja Warszawa niepodległość

Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Co roku 3 maja, Kościół katolicki w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Święto ustanowiono, aby wyrazić wiarę Polaków w szczególną opiekę Bożą nad naszym narodem. Rzesze wiernych uznają, że ta opieka odbywa się za pośrednictwem Matki Bożej. O uroczystościach Matki Bożej Królowej Polski mówili w Polskim Radiu 24 dziennikarka Ewa Czaczkowska i ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.
Zobacz więcej na temat:  Jasna Góra Kościół 3 Maja Episkopat Polski Stanisław Gądecki chrześcijaństwo Kościół katolicki

Program specjalny Muzeum Niepodległości: Wiwat maj, 3 maj!

W warszawskim Muzeum Niepodległości, 27 kwietnia odbędzie się historyczno–muzyczne spotkanie Wiwat maj, trzeci maj! z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Na wydarzenie zapraszali w Polskim Radiu 24 Edgard Czesław Skarżyński, prezes Fundacji Polonia Union i Aneta Skarżyński, mezzosopranistka, dyrektor ds. kultury i sztuki Fundacji Polonia Union.  
Zobacz więcej na temat:  3 Maja konstytucja 3 maja Muzeum Niepodległości w Warszawie historia Polski