Nowe Technologie

Nowy serwer dla małych przedsiębiorstw

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2012 00:00
Nowe urządzenie Western Digital to mniejszej wielkości macierz dyskowa pracująca pod systemem Microsoft Storage Server 2008 Essentials i wyposażona w dwurdzeniowy procesor Intel Atom D525. W celu zapewnienia najwyższej wydajności i niezawodności podczas ciągłej pracy, zastosowano w nim dyski WD klasy enterprise.
WD Sentinel DX4000
WD Sentinel DX4000

 

WD Sentinel DX4000 to scentralizowana współdzielona pamięć masowa, z automatycznym systemem tworzenia kopii zapasowych oraz możliwością podpięcia pod sieć firmową do 25 urządzeń (zarówno PC, jak i Mac). Urządzenie zapewnia także pełną ochronę danych dla każdego sprzętu w lokalnej sieci i działa jak firmowa chmura. Dzięki temu każdy z członków zespołu ma dostęp do danych biznesowych w każdej chwili i z dowolnego miejsca na świecie. Pracownicy i zaufani partnerzy mogą w bezpieczny sposób otwierać pliki firmowe, bez konieczności wdrażania skomplikowanej i kosztownej sieci VPN.

 

Dla MSP

 

Serwer WD Sentinel nadaje się idealnie dla firm, których personel pracuje w domu lub biurach zewnętrznych. Wszystkie dane biznesowe są bezpieczne w jednym miejscu, a pracownicy zdalni mogą uzyskiwać do nich dostęp z każdego komputera podłączonego do Internetu. Ponadto, serwer WD Sentinel codziennie tworzy kopie zapasowe plików znajdujących się na wszystkich komputerach w sieci firmowej. Proces ten jest całkowicie automatyczny. Dla zaoszczędzenia czasu i miejsca na dysku, program wykonuje pełną kopię zapasową tylko za pierwszym razem, a następnie automatycznie tworzy kopie zapasowe wszystkich nowych i zmodyfikowanych plików. W przypadku awarii dysku wbudowany mechanizm przywracania danych wyszukuje pliki i automatycznie przywraca je tam, gdzie się pierwotnie znajdowały.

 

WD Sentinel DX4000 oferuje kilka sposobów dla firm, aby chronić dane: 

 


  • Dyski wewnętrzne: urządzenie jest wyposażone w dyski twarde WD RAID Edition klasy enterprise, zapewniające wysoką pojemność (2 TB i 3 TB), najwyższą wydajność i niezawodność wymaganą w środowiskach biznesowych;

  • RAID:  system z dwoma dyskami jest skonfigurowany w trybie RAID 1, zapewniającym dodatkową ochronę danych. W systemie z trzema lub czterema dyskami tryb RAID 5 zapewnia zarówno dodatkową ochronę danych, jak i podwyższoną wydajność;

  • Codzienny backup: oprogramowanie do automatycznego backupu i odzyskiwania danych  codziennie tworzy kopię zapasową ze wszystkich 25 urządzeń, podłączonych do sieci;

  • Dwa porty Ethernet: urządzenie jest fabrycznie skonfigurowane w trybie Adaptive Fault Tolerance, który w przypadku awarii jednego z portów Ethernet włącza drugi port dla zapewnienia ciągłości połączenia sieciowego;

  • Opcjonalna ochrona w przypadku zdarzeń losowych: możliwość podłączenia do zewnętrznej „publicznej chmury” oferowanej przez różnych dostawców tych usług, aby dodatkowo zabezpieczyć dane w przypadku kradzieży dysku, pożaru, zalania, i in. katastrofalnych zdarzeń.

 

Jak uruchomić

 

Procedura instalowania oraz  zarządzanie serwerem WD jest niezwykle prosta i poradzą z nią sobie nawet użytkownicy bez specjalistycznej wiedzy technicznej. Po podłączeniu macierzy na ekranie komputera są wyświetlane instrukcje prowadzące krok po kroku przez proces instalacji, dodawania użytkowników, nadawania uprawnień dostępu, oraz konfigurowania harmonogramu kopi zapasowych. Po skonfigurowaniu serwer inteligentnie zarządza stanem dysków i sieci bez interwencji personelu. Z przodu urządzenia znajduje się wyświetlacz LCD, umożliwiający monitorowanie stanu systemu i istotnych alertów. Dodawanie lub wymiana jednego z fabrycznie zainstalowanych dysków na nowy jest równie prosta, co wymiana żarówki. Wystarczy otworzyć pokrywę urządzenia i zainstalować nowy dysk, a WD Sentinel wykona resztę zadań automatycznie. Serwer płynnie wykona migrację danych z zachowaniem odpowiedniego poziomu RAID i automatycznie rozszerzy dostępną pojemność. Procedura integracji nowego dysku nie zakłóca dostępu użytkowników do danych.

 


  • Dzięki wbudowanemu serwerowi multimediów DLNA pracownicy mogą korzystać z udostępnionych bibliotek multimediów w sieci, zamiast kopiować pliki na każdy komputer z osobna. Serwer umożliwia również zdalne odtwarzanie strumieniowe zawartości multimedialnej, takiej jak pliki wideo, muzyka i pliki graficzne dla pracowników, dostawców lub klientów.

  • Dwa porty Gigabit Ethernet zapewniają szybkość odczytu danych z serwera WD Sentinel DX4000 na poziomie do 85 MB/s za pośrednictwem interfejsu Gigabit Ethernet. To trzykrotnie szybciej niż większość dostępnych obecnie na rynku dysków sieciowych w tej klasie. Dla pełnej elastyczności urządzenie jest także wyposażone w 2 porty SuperSpeed USB 3.0, zapewniające transfer danych z szybkością do 5 Gb/s. Do portów tych można podłączyć dodatkowe nośniki pamięci masowej.

  • Serwer WD Sentinel jest kompatybilne z wieloma różnymi systemami, m.in.  z Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Mac OS X Leopard i Mac OS Snow Leopard. Obsługa najczęściej używanych protokołów sieciowego systemu plików zapewnia zgodność z wieloma platformami i umożliwia udostępnianie plików w systemach operacyjnych Windows, Mac oraz Unix/Linux.

  • Urządzenie używa sprawdzonego systemu operacyjnego Microsoft Windows Storage Server 2008 R2 Essentials. Ten ekonomiczny, niezawodny i skalowalny system spełnia wszelkie potrzeby małych firm związane z szybkim i sprawnym porządkowaniem plików i zabezpieczeniem newralgicznych danych biznesowych, a jednocześnie oferuje znane większości użytkowników środowisko Windows.

 

Cena i dostępność

 

Serwer na razie dostępny jest w 2 pojemnościach: 4 oraz 8 TB, w cenach odpowiednio 3,5 tys zł oraz 5,5 tys zł (sugerowane ceny detaliczne producenta). Na dyski obowiązują 3 lata gwarancji producenta.