X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nowe Technologie

Czy wirtualizacja jest niezbędna?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 19:08
Na pytanie czy wirtualizacja jest niezbędna odpowiada Marcin Welc, CIO Grupy Integer (InPost, EasyPack 24).
Czy wirtualizacja jest niezbędna?
Foto: glowimages.com

Robert Kamiński: Pamięta Pan czasy przed chmurą w firmie InPost?

Marcin Welc: Zaczynaliśmy w tradycyjny sposób, bez wirtualizacji. W początkowym okresie rozwoju firmy opieraliśmy swoje działania głównie o rozwiązania sprzętowe. Jednak już wtedy korzystaliśmy w pewnym zakresie z produktów VMware. Mniej istotne serwery - strona www, FTP – były zwirtualizowane. Na pewnym etapie zauważyliśmy, że dokładanie kolejnych fizycznych serwerów nie ma sensu. Zwłaszcza, że mieliśmy do dyspozycji własne centra przetwarzania danych z ograniczoną powierzchnią. Zdecydowaliśmy się, więc na bardziej zaawansowaną wirtualizację, korzystając początkowo z rozwiązań open source.

Robert Kamiński: Jakie korzyści dostrzega Pan z wirtualizacji w swojej firmie?

Marcin Welc: Przede wszystkim elastyczność i skalowalność. Rozwiązaliśmy także problem ciągłego dokładania sprzętu oraz szybkość uruchamiania naszych usług. Dzięki wirtualizacji możemy określić koszt i czas, w jakim jesteśmy stanie uruchomić kolejną instancję. Tego typu rozwiązania pozwalają dodatkowo znacząco zaoszczędzić na energii i zniwelować wydatek związany z zakupem nowego sprzętu.

Robert Kamiński: Jaki procent infrastruktury jest obecnie zwirtualizowany w firmie InPost?

Marcin Welc: Na dziś jest to 60-80% infrastruktury. Dążymy do tego, aby wszystko poza księgowością, która jest wyodrębnionym środowiskiem, było zwirtualizowane. Docelowo chcielibyśmy w całości korzystać z cloud computing.

Robert Kamiński: Z chmury własnej czy dzierżawionej?

Marcin Welc: Wszystko jest oczywiście kwestią kosztów, raczej będzie to usługa dzierżawiona. Wraz z rozwojem biznesu niezbędne jest przeskalowanie infrastruktury IT. To oczywiście w obrębie naszych serwerowni byłoby bardzo trudne. Stąd migracja do chmury wydaje się naturalnym kierunkiem rozwoju.

Robert Kamiński: Czy zdecydują się Państwo na rozwiązania chmurowe oferowane przez dostawców krajowych czy zagranicznych?

Marcin Welc: Mamy w Polsce usługi na dobrym poziomie jak np. oferta grupy Onet, ale ponieważ jesteśmy już firmą międzynarodową, weźmiemy również pod uwagę zagraniczne firmy.

Robert Kamiński: Obecnie korzystacie głównie z rozwiązań VMware, czy też są również produkty innych firm?

Marcin Welc: Korzystamy też z rozwiązań Microsoft, ale nie dotyczy to wirtualizacji. Ponieważ VMware wykorzystywany jest przez naszych Partnerów, z którymi współpracujemy na całym świecie, decydujemy się na ofertę właśnie tej firmy. Jest to pewien standard produkcyjny, który wynika z chęci dostosowania własnych usług. Mam na myśli głównie nasz biznes paczkomatowy.

Robert Kamiński: Z danych zaprezentowanych w raporcie Computerworld Guide - Nowoczesna platforma dla biznesu wynika, że koszty licencji w przypadku rozwiązań Microsoft są dużo niższe w porównaniu do VMware. Rozumiem, że sam argument ceny nie miał kluczowego znaczenia?

Marcin Welc: Tak, jak wcześniej wspomniałem – analizowaliśmy różne warianty, łącznie z wcześniej używanymi platformami open source. Jednak kompatybilność z Partnerami oraz możliwość alokowania maszyn wirtualnych przeważyła. W momencie, gdy podejmowaliśmy decyzje nie bez znaczenia było również dość małe doświadczenie Microsoft w dziedzinie wirtualizacji. Dziś jest inaczej – funkcjonalność Hypervisora Microsoftu Hyper-V jest zbliżona do VMware, jednak nadal uważamy, że dokonaliśmy słusznego wyboru.

Robert Kamiński: Czy współpracujecie z innymi firmami specjalizującymi się np. w zabezpieczenia środowisk wirtualnych jak firma Veeam?

Marcin Welc: Myślimy o tym, jednak chyba jeszcze jest zbyt wcześnie na tego rodzaju wdrożenie. Backup jest oczywiście niezwykle istotny, jednak na razie realizujemy to innymi metodami.

Robert Kamiński: Jakie kierunki rozwoju przewiduje Pan dla swojej firmy?

Marcin Welc: Czekam na rozwiązanie, które pozbawi mnie problemów związanych ze sprzętem i przysłowiowym "wymieniaczem dysków". Mam na myśli odejście od fizycznej infrastruktury i przejście w perspektywie 2-3 lat do pełnej, dojrzałej wirtualizacji. To istotne zwłaszcza z punktu widzenia funkcjonowania działów odpowiedzialnych za rozwój usług paczkomatowych. Przyszłość biznesu w głównej mierze zależy w tym zakresie od zaawansowanego IT, dzięki któremu możliwe jest szybkie i niezawodne działanie zarówno w otoczeniu firmowym, jak i zewnętrznym – rynkowym.autor: Robert Kamiński

Czytaj także

VMware liderem wirtualizacji serwerów x86 (Gartner)

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2013 11:00
Firma Gartner umieściła VMware w kwadrancie liderów w tegorocznym raporcie „Magic Quadrant for x86 Server Virtualization Infrastructure”.
rozwiń zwiń