Polskie Radio
Section05
raport

Opublikowano pierwszy raport Państwowej Komisji ds. Pedofilii. Najmłodsza z ofiar miała rok

349 zgłoszeń trafiło dotychczas do Państwowej Komisji ds. Pedofilii. Informacje te zawarto w pierwszym pełnym raporcie, opublikowanym w internecie. Dokument ma 250 stron i zawiera opis działalności komisji, analizę zgłoszeń, badania nad sprawami sądowymi z lat 2017-2020, a także rekomendacje dotyczące zmian prawnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo pedofilia przestępczość raport dziecko seks

ANALIZA Ogromne pakiety fiskalne dla ratowania gospodarki. Raport Światowego Forum Ekonomicznego

Ostatnia edycja prognozy ekonomistów ankietowanych przez Światowe Forum Ekonomiczne ukazała się w warunkach poprawiającej się ogólnej dynamiki ożywienia gospodarczego, jednak w głęboko niepewnym otoczeniu o bardzo rozbieżnych trajektoriach. W poszczególnych krajach otwierają się zróżnicowane ścieżki, które w dużej mierze zależą od dostępu do szczepionek i zasobów finansowych dostępnych dla rządów. Ekonomiści przeanalizowali najważniejsze czynniki wspierające ożywienie, jak również istotne wydarzenia i zagrożenia, które mogą je opóźnić lub nawet zatrzymać.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA raport COVID-19 ŚWIAT

ANALIZA Aktywność ekonomiczna Polaków w IV kwartale 2020 r. Dobre dane pomimo pandemii

W IV kwartale 2020 r. w porównaniu z poprzedzającym go kwartałem w populacji osób w wieku 15 lat i więcej zaobserwowano niewielki wzrost liczby pracujących przy jednoczesnym, także niewielkim, zmniejszeniu liczby bezrobotnych. Wiązało się to z ograniczonymi możliwościami osobistego poszukiwania pracy i gotowości do jej podjęcia w czasie zwiększonych w ostatnim kwartale roku obostrzeń wynikających z walki z pandemią COVID-19. GUS opublikował ''Raport o aktywności ekonomicznej ludności Polski w IV kwartale 2020 roku''.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gus raport bezrobocie praca zatrudnienie

"Nie było łatwo". Dr Bartłomiej Machnik o roku szkolnym 2020/2021

- Środowisko nauczycielskie na każdym szczeblu od tego podstawowego po szkolnictwo wyższe musiało dostosować się w zasadzie w 100 procentach do nauczania zdanego - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Bartłomiej Machnik, dyrektor Instytutu Badań i Analiz Regionalnych Collegium Humanum, autor Raportu o edukacji zdalnej.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 szkoła edukacja online nauczanie domowe nauczyciel raport

Czy szara strefa w Polsce w 2020 r. wzrosła? Danych brakuje, ale kryzys zawsze temu sprzyja

"Szara strefa w wyjątkowym, pandemicznym roku 2020 prawdopodobnie uległa powiększeniu. Wyniosła między 18 proc. a 20 proc." - napisano w raporcie "Przeciwdziałanie Szarej Strefie w Polsce 2020/21", opracowanym przez Global Compact Network Poland. Raport skomentowali szefowie resortu finansów, KAS oraz Totalizatora Sportowego, przedstawiając rozwiązania skutecznie wykorzystane do ograniczania tej części gospodarki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rynek szara strefa raport

ANALIZA Rozgrzany rynek nieruchomości. Bańka może pęknąć, sytuacja jak przed kryzysem w 2008 r.

Rynek nieruchomości jest w fazie gwałtownego wzrostu cen. Niski zasób gotowych do sprzedaży nieruchomości i zaległości w budowie nowych domów powodują, że wielu konsumentów zastanawia się, czy wzrastające ceny kiedyś wyhamują lub zaczną spadać. Powyższy opis dotyczy całego świata, ale i na polskim rynku mieszkaniowym dużo się dzieje.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA raport wzrost gospodarczy ekonomia nieruchomości

ANALIZA W kierunku zrównoważonego i sprawiedliwego wzrostu gospodarczego. Raport Światowego Forum Ekonomicznego

W miarę jak świat wychodzi z pandemii COVID-19, wyzwaniem staje się zapewnienie spójnej i sprawiedliwej odbudowy gospodarczej. Światowe Forum Ekonomiczne zgromadziło ekspertów w celu zidentyfikowania najpilniejszych wyzwań gospodarczych i społecznych oraz zbadania szeregu opcji reagowania, aby odbudować świat w znacznie szerszym zakresie i w sposób bardziej sprzyjający włączeniu społecznemu. Przedstawiony raport jest wynikiem dyskusji sześciu rad ekspertów ds. globalnej przyszłości powołanych przez Centrum Nowej Gospodarki i Społeczeństwa Światowego Forum Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA raport wzrost gospodarczy ekonomia ekonomia społeczna rynek pracy

ANALIZA Raport Banku Światowego. Szybki wzrost gospodarczy, ale też wiele źródeł ryzyka

W 2021 r. gospodarka światowa ma się rozwijać w tempie 5,6 proc., czyli najszybciej od 80 lat. Ożywienie to jest nierównomierne i w dużej mierze odzwierciedla gwałtowny rozwój w niektórych głównych gospodarkach. Na wielu rynkach wschodzących i w gospodarkach rozwijających się przeszkody zw. ze szczepieniami nadal wpływają na aktywność. Prześwietlamy raport Banku Światowego o perspektywach wzrostu gospodarczego po pandemii.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bank światowy raport wzrost gospodarczy

Spadek liczby zakażeń koronawirusem w Polsce. Wiceszef MZ: dzisiejsze dane są bardzo optymistyczne

Badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 312 osób. Zmarło 13 chorych z COVID-19 - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Wyzdrowiało dotąd 2 645 150 osób. - Porównując to tydzień do tygodnia, jest to spadek o 45 proc, czyli dość spory - przy dużej liczbie dobowych testów - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w rozmowie z IAR.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce COVID-19 epidemia pandemia szpital Ministerstwo Zdrowia raport społeczeństwo infografika POLSKA

Cywiński o raporcie NIK ws. wyborów korespondencyjnych: Banaś przywdział szaty opozycji

- Trudno zaliczyć pana Banasia do reprezentanta opozycji, ale stało się tak, że takie szaty na siebie przywdział. Po jego kłopotach okazało się, że istotną sprawą stały się wybory storpedowane z powodów politycznych. Ma więc to wszystko charakter polityczny - powiedział Piotr Cywiński z tygodnika "Sieci". Gośćmi Polskiego Radia 24 byli także Sławomir Jastrzębowski oraz Dawid Wildstein. 
Zobacz więcej na temat:  Najwyższa Izba Kontroli Marian Banaś wybory prezydenckie prawo raport opozycja pandemia Polskie Radio 24 POLSKA polityka

Francja: co dwa tygodnie znika jeden budynek sakralny

Francuskie Obserwatorium Dziedzictwa Religijnego poinformowało, że we Francji, co dwa tygodnie znika jeden budynek sakralny. W rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną przewodniczący Obserwatorium Edouard de Lamaze zauważył, że w tym samym tempie wznoszony jest jeden meczet. De Lamaze skrytykował także poważne zaniedbania w ochronie francuskich zabytków religijnych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja religia raport Kościół