Polskie Radio
Section05
raport

Raport GITD. Od początku wakacji fotoradary zarejestrowały ponad 122 tys. przypadków przekroczenia prędkości

Od początku wakacji do końca lipca fotoradary oraz odcinkowe pomiary prędkości zarejestrowały w Polsce ponad 122 tys. przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości - poinformowała rzecznik prasowa Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Monika Niżniak.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online kierowcy samochody policja bezpieczeństwo na drodze fotoradar raport autostrady drogi

Sprawdzanie historii pojazdu po numerze rejestracji? To możliwe

Decydując się na zakup samochodu zwracamy uwagę na szereg jego cech, przebyte kilometry, usterki, naprawy. Nie raz zdarzało się, że sprzedający naginali rzeczywistość podając nieprawdziwe informacje w opisie oferty. Przegląd historii pojazdu to niezbędny element odpowiedniej weryfikacji przed zakupem. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców samochody motoryzacja kierowcy raport pojazdy polskie radio kierowców online polskie radio kierowców dab+ radio kierowców 24 rejestracja poradnik kierowca samochód

Czy czujemy się bezpiecznie w Internecie? Raport Pekao prezentuje cztery typy postaw

Co drugi dorosły Polak deklaruje, że czuje się w Internecie bezpiecznie - wynika z najnowszego raportu Banku Pekao, dotyczącego zachowań w wirtualnej rzeczywistości. Zdaniem aż 82 proc. respondentów najlepszą odpowiedzią na zagrożenia w sieci jest rozwaga i bycie uważnym. Bank udostępnił również test, dzięki któremu każdy może określić, jakim jest typem internauty i jakie kroki powinien podjąć, aby bezpiecznie poruszać się w sieci.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA raport Pekao cyberbezpieczeństwo internet społeczeństwo

Młodzi Polacy coraz chętniej sięgają po książki. Biblioteka Narodowa opublikowała raport o stanie czytelnictwa

Z raportu Biblioteki Narodowej o stanie czytelnictwa książek w Polsce w 2022 r. wynika, że jesienią 2022 r. lekturę co najmniej jednej książki papierowej lub cyfrowej zadeklarowało 34 proc. badanych w wieku co najmniej 15 lat. Jest to wynik dokładnie na tym samym poziomie, co przed rokiem. Czytelnikami książek było 72 proc. badanych nastolatków (60 proc. w 2021 r.).
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo książki badanie Biblioteka Narodowa raport POLSKA społeczeństwo

Tezy raportu C40 Cities. Wildstein: ich głoszenie jest dla Trzaskowskiego politycznym samobójstwem

- Rafał Trzaskowski jest politykiem, który odwołuje się do kilku sloganów, bo wie, że jego wyborcy tego oczekują - mówił w Polskim Radiu 24 Dawid Wildstein z TVP. Gośćmi audycji byli też: Piotr Cywiński z "Sieci" oraz Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska, zastępczyni redaktora naczelnego "Kuriera Porannego" i "Gazety Współczesnej".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA raport Rafał Trzaskowski Platforma Obywatelska mięso nabiał podróże

Stłuczka – i co dalej? [materiał sponsorowany]

Wystarczy chwila nieuwagi i mamy problem – nasz zderzak spotkał się ze zderzakiem innego kierującego. Nie czas teraz na złość. Warto trzymać emocje na wodzy i zająć się poprawnym spisaniem oświadczenia. Trzeba uważnie sprawdzić wszystkie dane drugiego kierowcy i zebrać najważniejsze informacje dotyczące stłuczki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ubezpieczenia komunikacyjne raport ceny miasto finanse osobiste ubezpieczenia Polskie Radio Kierowców Radio kierowców drogi pieniądze bezpieczeństwo

W Niemczech przez 30 lat działała szajka pedofilska. Ujawniono kolejny szokujący raport ws. systemu opieki nad dziećmi

Zespół badaczy z Hildesheim w Niemczech przedstawił trzeci raport w tej sprawie sieci pedofilskiej, która przez 30 lat powierzała opiekę nad bezdomnymi dziećmi i młodzieżą osobom o skłonnościach pedofilskich. Wynika z niego, że problem dotyczył nie tylko Berlina, ale całych Niemiec. Co istotne, niejasną rolę odegrały niemieckie urzędy ds. opieki na młodzieżą.
Zobacz więcej na temat:  pedofilia dzieci przestępczość Niemcy Berlin raport ŚWIAT społeczeństwo

Współpraca PKN Orlen i Saudi Aramco. Instytut Staszica obala zarzuty krytyków

Instytut Staszica opublikował swoje stanowisko dotyczące współpracy PKN Orlen i Saudi Aramco. Organizacja odpowiedziała na zarzuty, jakie padają pod adresem saudyjskiego koncernu i rzekomego zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski. Przytoczone argumenty obalają najczęściej stawiane zarzuty.
Zobacz więcej na temat:  PKN Orlen lotos ropa naftowa Arabia Saudyjska bezpieczeństwo energetyczne pieniądze raport GOSPODARKA energetyka

Co wiemy o ubezpieczeniach auta? [materiał sponsorowany]

Słaba trójka, a może jednak szóstka? Ani jedno, ani drugie. Sprawdziliśmy wiedzę Polaków o ubezpieczeniach komunikacyjnych i bywa z nią różnie. Mamy świadomość, że OC jest obowiązkowe, ale już niewiele ponad połowa z nas potrafi rozwinąć ten skrót. A co z AC? Tylko co drugi statystyczny Polak rozumie na czym polega polisa autocasco.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ubezpieczenia komunikacyjne raport ceny miasto finanse osobiste ubezpieczenia Polskie Radio Kierowców Radio kierowców drogi pieniądze bezpieczeństwo

Rosną polskie inwestycje zagraniczne. NBP: wyniosły dwa razy więcej niż w 2020 r.

W 2021 roku wartość netto transakcji polskich inwestorów bezpośrednich za granicą wyniosła 7 mld zł i było to dwukrotnie więcej niż rok wcześniej - poinformował Narodowy Bank Polski. Dodał, że w odróżnieniu od poprzednich lat w strukturze polskich inwestycji bezpośrednich za granicą w 2021 roku dominowały reinwestycje zysków (10,6 mld zł). Z kolei wartość transakcji z tytułu zakupu akcji i innych form udziałów kapitałowych, w przeciwieństwie do poprzednich okresów, była dodatnia i wyniosła 0,3 mld zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma inwestycje zysk NBP raport