X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nowe Technologie

Chmura dla internetu rzeczy

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2013 14:00
Lokalne repozytoria danych już nie wystarczą. Firmy produkujące lub zbierające coraz więcej danych zorientowały się, że same nie podołają przechowywaniu danych mnożących się w postępie geometrycznym.
Chmura dla internetu rzeczy
  • Raport Gartnera (Predicts 2013: Security Solutions) jest jednoznaczny: przetwarzanie w modelu cloud computing jest obecnie najdynamiczniej rozwijająca się technologią, która do 2015 obejmie 10 proc. wszystkich usług ICT. W ich obrębie przetwarzanie danych masowych zaczyna żyć własnym życiem. Analitycy sądzili, że przetwarzanie, gromadzenie i analiza danych w skali globalnej będzie dotyczyć wyłącznie wybranych sektorów gospodarki. Okazuje się jednak, że big data jest problemem nie tylko korporacji.

Każdy potrzebuje danych

Wartość biznesowa informacji masowej cały czas rośnie. Dzieje się tak gdyż, że zaawansowane narzędzia do analizy danych masowych odpowiadają na wiele pytań dotyczących preferencji, realnych potrzeb i sposobu ich realizacji przez klienta. Rzecz dotyczy każdego typu biznesu i powoduje, że systemy przechowywania danych są elementem powszechnych strategii informatycznych.  Wchodzący internet rzeczy połączy za chwilę w skali globalnej przedmioty wymieniające pomiędzy sobą oraz repozytorium strumienie danych. Okaże się, że samochód, lodówka, telewizor, inteligentny dom czy rower stanowią część połączonego ekosystemu świata i bez modułu Wi-Fi oraz aktywnej karty SIM, przedmioty te są nie w pełni sprawne.

Lokalna pamięć nie wystarczy

Technologia lokalnego przechowywania ma szereg ograniczeń i coraz częściej stosują ją tylko małe firmy. Średnie firmy już zrozumiały, że każde repozytorium lokalne jest ułomnym miejscem gromadzenia danych krytycznych firmy. Koszt jednostkowego przechowania w oparciu o własną infrastrukturę rośnie, ale nie wystarczy już kupić odpowiedniej liczby dysków SATA lub SSD, aby zapisywać kolejne partie danych. Problemy techniczne i awarie, koszty fizycznego przechowywania i trwałość nośników powodują, że wielka wartość, jaką są dane masowe o zachowaniach, mobilności i preferencjach milionów użytkowników, są przenoszone do chmury.

  • Wg badania PMR, polskie firmy sektora MŚP w 2012 wskazały, że czynnikiem decydującym w 31 proc. o wyborze chmury były oszczędności oraz wzrost rynku mobilnego internetu – w 29 proc. Wskazano też na bezpieczeństwo (19 proc.) oraz rosnący problem big data (10%).

Chmury, od których nie ma odwrotu

Wg prognoz ICD, już w 2015, łączne wydatki na przechowywanie danych w chmurze sięgną 22,6 miliarda dolarów. W tym rosnącym biznesie, główna korzyść to bezpieczeństwo oraz dostosowanie wynikające ze zróżnicowania samej technologii przechowywania danych. Ponadto, za cloud storage płaci się za faktycznie wykorzystaną przestrzeń wirtualną a dane są dostępne z każdego miejsca, w tym na urządzeniach mobilnych. Repozytoria chmurowe są skalowalne on-line, co oznacza, że wykorzystuje się tylko faktycznie potrzebną przestrzeń bez konieczności kupowania „na zapas”.  I najważniejsze: bezpieczeństwo jest problemem kontraktowym przeniesionym na usługodawcę.  Decydując się na korzystanie z chmury publicznej, użytkownik przyjmuje techniczne i prawne zasady działania dostawcy publicznego. W publicznym modelu chmury najważniejszą sprawą będą niskie koszty infrastruktury, np. zasobu pamięci, zaś na drugim miejscu ryzyko oraz bezpieczeństwo. Firma, która musi przechowywać dane na własnym terenie, np. bank korzysta z własnej – prywatnej chmury, reszta zaś będzie tworzyła chmury hybrydowe.

Hybryda mobilna

Chmura hybrydowa to model przyszłości. Jej przewagą jest wykorzystanie najlepszych elementów poszczególnych rozwiązań: chmury prywatnej i publicznej. Szczególnie big data jest skazane na korzystanie z rozwiązania hybrydowego. Hybryda udostępnia w części prywatnej użytkownikom mobilnym m.in. te oprogramowania, których nie można przechowywać w rozwiązaniu publicznym lub przestrzeń dyskową na dane oraz w części publicznej - gwarantuje dostęp użytkownika do danych masowych niewrażliwych.  Wszystko to dostępne zdalnie i generujące coraz więcej, i więcej, danych.

Wnioski wyciągane z big data ułatwiają biznes i czynią go bardziej konkurencyjnym. Dla użytkownika końcowego oznacza to spadające ceny. I tylko taki trend się liczy.autor: Cezary Tchorek-Helm

Czytaj także

Płynne zarządzania danymi w chmurze

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 07:14
Nowe produkty i rozwiązania integrowane przez partnerów z wykorzystaniem klastrowego systemu Data ONTAP stanowią podstawę systemu do zarządzania pamięcią masową i danymi oraz umożliwiają klientom bezpieczne przejście do architektury chmury hybrydowej
rozwiń zwiń