Polskie Radio
Section05
big data

"Big data w polskim rolnictwie". Nowe dotacje związane z technologiami cyfrowymi

Wsparcie związane z usługami rolniczymi zostało rozszerzone o cztery zakresy usług m.in. związanych z leśnictwem czy wykorzystaniem technologii cyfrowych. Nabór wniosków w tej sprawie ruszy 7 lipca. "Nowe przepisy mają zachęcać do wykorzystywania sztucznej inteligencji i big data w polskim rolnictwie" - podkreślono w informacji resortu rolnictwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo cyfryzacja dotacje big data Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi las

"40 mln ludzi zastąpionych przez AI". Ekspert o współczesnych zagrożeniach

- Współczesny świat stoi przed wieloma problemami, jak na przykład potencjalne zagrożenie społeczne związane z wprowadzaniem quasi sztucznej inteligencji - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski (politolog, UMK w Toruniu). W dyskusji wziął również udział Juliusz Sabak (Defence24.pl).
Zobacz więcej na temat:  sztuczna inteligencja nowe technologie roboty technologie technologie it big data ŚWIAT Paweł Lekki Polskie Radio 24

Skąd instytucje wiedzą o nas tak wiele? To dzięki big data

Skąd banki wiedzą gdzie mieszkamy, ile mamy lat, co lubimy kupować czy to, że nam się urodziło nam się dziecko? To zasługa analizy tzw. big data - ogromnych zbiorów danych dotyczących każdego z nas, które można pozyskiwać na przykład z internetu. I choć rozkładanie na czynniki pierwsze takich zbiorów nie jest łatwe, to może dostarczyć firmom i instytucjom wielu informacji, istotnych z punktu widzenia ich działalności.
Zobacz więcej na temat:  big data Błażej Prośniewski

Rozporządzenie RODO. Czy nasze dane będą bezpieczne w sieci?

- Obecnie za dane osobowe uznajemy informacje, które umożliwiają potwierdzenie naszej tożsamości jak imię, nazwisko, czy nr PESEL. Są to także informacje na temat lokalizacji, czy identyfikator internetowy. W ramach rozporządzenia definicja danych osobowych została rozszerzona o kolejne elementy - mówił spec. ds. ochrony danych Piotr Liwszic.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka nowe technologie Kuba Marcinowicz technologie big data dane osobowe ochrona danych osobowych ochrona danych