Polskie Radio
Section05
internet rzeczy

Smart home, czyli wygoda, oszczędność i bezpieczeństwo w jednym

Integracja domowych systemów, pełna kontrola i możliwość zdalnego nimi sterowania nawet z plaży w Australii – tak wygląda dzisiaj smart home. Najlepiej zaprojektować i zbudować go od podstaw, ale jeśli mamy już dom, można też stworzyć smart home w oparciu o istniejące instalacje. O tym i o wielu innych rzeczach w "Trójkowym punkcie technicznym" mówi Paweł Turski.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA smart home nowoczesne technologie internet rzeczy Paweł Turski Trójka

Nadchodzi Web 3.0. Sprawdź, na czym może polegać trzecia generacja Internetu

Mimo iż ewolucja Internetu jeszcze się nie zakończyła, a jego trzecia generacja, Web 3.0, nie jest odpowiednio zdefiniowana, to już dziś intensywnie rozwijane są podstawy przyszłej sieci, takie jak blockchain, Internet Rzeczy czy sztuczna inteligencja. Mają one nie tylko wprowadzić sieć w nowy etap rozwoju, ale także rozwiązać jej współczesne problemy, wynikające głównie z dominacji cyfrowych gigantów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT internet sieć rozwój technologie bitcoin blockchain sztuczna inteligencja internet rzeczy web web www podsumowanie 2021

Prof. Andrzej Zybertowicz: smartfon to nie narzędzie, to władca

Czy człowiek panuje jeszcze nad postępem technologicznym? Czy rewolucja cyfrowa to tylko wielkie dobrodziejstwo dla człowieka czy także wielkie zagrożenie dla ludzkości? Czy w zalewie informacji mediów cyfrowych możliwe jest samodzielne odnalezienie tego, co dobre i piękne? Między innymi na te pytania Piotr Gontarczyk szukał odpowiedzi w rozmowie z prof. Andrzejem Zybertowiczem.
Zobacz więcej na temat:  Trójka nowe technologie internet internet rzeczy smartfony smartfon technologie mobilne oświecenie Andrzej Zybertowicz piotr gontarczyk społeczeństwo

Internet Rzeczy ułatwia codzienne życie

Inkubatory przedsiębiorczości, które wspierają star-upy powstają na ogół przy uczelniach albo przy dużych firmach. W Rzeszowie firmy i uczelnia wspólnie utworzyły przestrzeń dla kreatywnych studentów. Samsung, Politechnika Rzeszowska i Dolina Lotnicza utworzyły inkubator, który wspomaga młodych przedsiębiorców i zdolnych studentów w realizacji pomysłów związanych z Internetem Rzeczy. 
Zobacz więcej na temat:  internet internet rzeczy innowacyjność Aleksandra Tycner

Internet rzeczy: kluczowe cyberbezpieczeństwo

Rynek tzw. inteligentnych domów ma w Polsce ogromny potencjał wzrostu. Rozwiązania, które pojawiają się na rynku, udoskonalają czynności związane ze sprawdzaniem sytuacji w mieszkaniu niezależnie od tego, gdzie aktualnie jesteśmy. Tymczasem kolejnym impulsem do wzrostu ich popularności ma być umożliwienie domowym urządzeniom komunikacji z innymi sprzętami lub wręcz podejmowania autonomicznych decyzji do zarządzania obszarem, za które odpowiadają w domu. Zyskają na tym firmy, których technologie będą równocześnie oferować klientom cyberbezpieczeństwo inteligentnych produktów.  
Zobacz więcej na temat:  inteligentny dom internet rzeczy internet