Nowe Technologie

Zarządzanie urządzeniami użytkowników jako usługa

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2013 12:51
Rozwiązanie nie tylko poprawia organizację czasu pracy, ale też zwiększa produktywność jego użytkowników, którzy zyskują swobodny dostęp do danych i aplikacji przy użyciu komputerów stacjonarnych typu PC, laptopów, smartfonów czy tabletów.
SaaS
SaaS

Usługa dodatkowo pozwala na zarządzanie różnymi systemami operacyjnymi. Administratorzy mogą teraz w pełni kontrolować firmowe urządzenia za pomocą przeglądarki internetowej, w czasie rzeczywistym, bez potrzeby inwestowania w dodatkowe urządzenia lub systemy. TCCM zostanie zaprezentowane podczas Gartner Symposium ITXPO 2013.

  • Toshiba Cloud Client Manager (TCCM) – usługa w chmurze, pozwalająca firmom na łatwe zarządzanie urządzeniami typu end-point, zapewniająca pełną kontrolę nad zasobami, ich maksymalną wydajność i zgodność działania.

TCCM automatyzuje prace administracyjne i wspiera systemy, które w przeciwnym razie musiałyby być nadzorowane w sposób manualny.Dla klienta oznacza to łatwiejsze zarządzanie urządzeniami typu end-point, za pomocą jednego pojedynczego interfejsu graficznego dostępnego on-line, który stanowi część  struktury wykonującej zadania szybko i sprawnie.

  • Jako część usługi TCCM oferuje rozwiązania do zarządzania aktualizacjami, energią oraz monitoringiem stanu dysku twardego. Zapewnia również dodatkowe moduły, których zadaniem jest zarządzanie aktywami i oprogramowaniem oraz wprowadza moduł Mobile Device Manager, która zarządza urządzeniami mobilnymi.

Więcej odpowiednich aktualizacji i krótszy czas instalacji poprawek

Aktualizacje są wprowadzane przez producentów oprogramowania na bieżąco, dlatego funkcja zarządzania nimi, analizując systemy operacyjne i aplikacje, automatycznie rozpoznaje, która z aktualizacji jest niezbędna dla poszczególnego urządzenia. Rozwiązanie to pozwala na instalację  odpowiednich  i najbardziej potrzebnych aktualizacji, co skraca czas programów naprawczych. Wszystkie urządzenia IT typu end-point pozostają maksymalnie zabezpieczone. Dzięki temu, w łatwy sposób może zostać zminimalizowane ryzyko i złożoność działań spotykanych w przedsiębiorstwach.

Zmniejszenie zużycia energii

Funkcja zarządzania energią pozwala na gromadzenie informacji na temat zużywanej przez urządzenia mocy w okroślonych odstępach czasu. Dostracza ona również danych na temat emisji dwutlenku węgla. Ustawienia zasilania mogą być monitorowane na planie zużycia energii i w ustawieniach Peak Shift, które zapewniają inteligentne równoważenie między głównym źródłem zasilania, a energią pozyskiwaną z baterii. W oparciu o poziom poboru energii, administrator IT może przejąć nad nią kontrolę, w celu zredukowania poziomu jej zużycia. Aby to zrobić, zastosować następujące działania: zakazać zmiany ustawień zasilania przez użytkownika, zastoswać ustawienia specjalne lub zainstalować oprogramowanie oszczedzające energię w urządzeniach typu end-point.

Minimalizacja utraty danych i przestojów

Utrata kluczowych danych znajdujących się na twardym dysku to odwieczna bolączka małych i średnich firm. Możliwość monitorowania stanu dysku twardego pozwala na wcześniejsze ostrzeżenie przed mającą nastąpić ewentualną awarią, dzięki czemu dane mogą być możliwie szybko i z odpowiednim wyprzedzeniem zabezpieczone lub przeniesione na inny nośnik. Korzystanie z wyjątkowego algorytmu opracowanego przez firmę Toshiba, który analizuje duże ilości danych w chmurze oraz przewiduje potencjalne zagrożenia, umożliwia firmom podjęcie aktywnych działań tj. tworzenie kopii zapasowych czy zastępowanie twardych dysków innymi nośnikiami pamięci, co jest kluczowym rozwiązaniem
w celu zapewnienia skutecznego i efektywnego planu ciągłości działań w każdym przedsiębiorstwie.

Rozszerzenie wspracia na urządzenia mobilne i zarządzanie aktywami

Toshiba wprowadza również moduł Mobile Device Manager (MDM), umozliwiający zarządzanie urządzeniami mobilnymi. Będzie on dostępy w 2014 roku jako rozszerzenie istniejącego już narzędzia do zarządzania urządzeniami typu end-point Toshiba Smart Client Service (TSCM), TSCM 2.0.

  • Funkcja zarządzania systemem posiada również przydatne informacje na temat różnych rodzajów oprogramowania znajdujących się na wszystkich urządzeniach typu end-point. Dzięki gromadzeniu danych na temat używanego sprzętu i oprogramowania zainstalowanego na każdym urządzeniu, użytkownicy mają wszystko czego potrzebują, aby podjąć bardziej świadomą decyzję odnośnie zakupów i redystrybucji zasobów.
  • Zarządzanie urządzeniami mobilnymi staje się coraz bardziej znaczące ze wględu na fakt coraz większego wykorzystywania do pracy tabletów i smartfonów. Narzędzie Toshiba MDM działające wśród wielu dostawców oraz na różnych systemach operacyjnych i platformach, pozwala organizacjom zarządzać urządzeniami mobilnymi poprzez tworzenie specjalnych profili użytkowniów, umożliwiających dostęp do danych, aplikacji oraz wdrażanie środków bezpieczeństwa tj.szyfrowanie danych lub blokwanie urządzeń. Polityka użytkowania i uprawnienia mogą być również stosowane w aplikacjach biznesowych zainstalowanych na komputerze 
    i urządzeniach użytkowników przyjmując opcję “Bring Your Own Device” (BYOD).

TCCM i TSCM 2.0 będą dostępne w Europie na początku 2014 roku.

 autor: Jan Petersen

Czytaj także

Droga do chmury prywatnej wg HDS

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 10:37
Hitachi Data Systems (HDS) wprowadza nowe usługi chmury prywatnej i ulepszenia produktów, które umożliwią działom IT wykorzystanie pełnego potencjału chmury prywatnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chmura: korzyści dla gospodarki EU

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 11:02
Gdyby rozwiązania chmurowe były wykorzystywane w pełni, PKB może wzrosnąć o 1 proc. rocznie i 2,5 mln nowych miejsc pracy, twierdzi Komisja Europejska.
rozwiń zwiń