Polskie Radio
Section05
pkb

Eksperci: Polska liderem wzrostu gospodarczego dzięki eksportowi i konsumpcji

Doskonałe dane na temat polskiej gospodarki płynące z OECD cieszą, ale kolejne kwartały stoją pod znakiem zapytania. Na wzrost PKB ma wpływ eksport, mimo pojawiających się problemów. Polacy nie zdecydowali się bowiem na radykalne ograniczenie konsumpcji. Ale ewentualna podwyżka VAT na żywność i uwolnienie cen energii mogą przerwać ten pozytywny trend - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i prof. Mariusz Andrzejewski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezrobocie eksport inflacja pkb kredyt mieszkaniowy OECD

Minister funduszy i polityki regionalnej: nasze porty na Bałtyku stanowią głównie konkurencję dla portów niemieckich

- Nasze porty na Bałtyku stanowią głównie konkurencję dla niemieckich portów. Możliwości przeładunkowe polskich portów stale rosną. Duża część wpływów do naszego budżetu to właśnie opłaty z tytułu cła i opłaty portowe - powiedział w sobotę w TVP INFO minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Morze Bałtyckie Bałtyk GOSPODARKA porty Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda zjednoczona prawica Prawo i Sprawiedliwość pkb transport Niemcy

"4 proc. PKB na obronność". Premier zapowiedział kontynuowanie modernizacji polskiej armii

Premier Mateusz Morawiecki w ramach realizacji Dekalogu Polskich Spraw zapowiedział, że zamierza przeznaczyć 4 proc. PKB na obronność, a 50 proc. wydatków na modernizację armii ma trafić do polskich zakładów zbrojeniowych. Planuje też kontynuować współpracę z USA m.in. w dziedzinie wojskowej, energetycznej i gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki pkb Wojsko Polskie budżet Polski

"Historyczna zmiana". Szef Rockefeller International: światowa gospodarka rośnie m.in. dzięki Polsce

W 2022 i w 2023 r. udział Chin w światowym PKB się zmniejszał, to historyczna zmiana. Chiny nie przyczyniają się już do wzrostu światowej gospodarki, za jej rozwój odpowiadają USA i kraje wschodzące, w tym zwłaszcza Indie, Indonezja, Meksyk, Brazylia i Polska - pisze w "Financial Times" Ruchir Sharma, szef Rockefeller International.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb Chiny USA ŚWIAT Europa gospodarka polska

NBP skutecznie walczy ze wzrostem cen. Inflacja w trendzie spadkowym

W ciągu ostatnich lat Narodowy Bank Polski podejmował wiele działań w celu ograniczenia tempa wzrostu cen w Polsce. Polityka monetarna okazała się skuteczna. Główny Urząd Statystyczny podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2023 r. wzrosły rdr o 6,6 proc. Stopa inflacji jest coraz bliżej oficjalnego celu NBP.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA pkb handel bank centralny społeczeństwo NBP