Polskie Radio
Section05
pkb

Najbogatsza kobieta Azji straciła w ciągu roku ponad 12 mld dolarów. Wszystko przez kryzys na rynku nieruchomości

Yang Huiyan, która w wieku 25 lat została najbogatszą kobietą Azji, straciła ponad połowę swojej fortuny, której wartość rok temu wyceniano na niespełna 24 mld dolarów. Stało się to w ostatnim roku, a powodem był kryzys na chińskim rynku nieruchomości - podał w czwartek dziennik "Guardian".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Chiny kryzys pkb nieruchomości długi Azja

Świat ponownie się zbroi. Polska w czołówce

W dniach po inwazji Putina na Ukrainę, wiele krajów ogłosiło wzrost wydatków na wojsko, w tym USA, Kanada i Australia, a Josep Borrell, szef dyplomacji Unii Europejskiej, wezwał cały blok do wzmocnienia sił zbrojnych. Większe finansowanie sił zbrojnych spotęgowała wojna, jednak jest oparty o istniejącą wcześniej tendencję - pisze magazyn "Foreign Affairs" i wymienia Polskę wśród krajów zwiększających wydatki na zbrojenia i modernizujących armię.
Zobacz więcej na temat:  wojsko armia pkb Rosja NATO

Poziom inflacji zależy też od tarczy inflacyjnej. NBP przedstawia trzy scenariusze

Przedłużenie tarczy antyinflacyjnej do końca roku obniżyłoby inflację o dodatkowe 0,6 pkt proc. w 2022 r. i kosztowałoby sektor finansów publicznych dodatkowe 5,1 mld zł w tym roku - uważają analitycy NBP. Według nich, przy założeniu, że tarcza antyinflacyjna utrzymana będzie co najmniej do końca 2023 r., to szczytu inflacji można się spodziewać latem tego roku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja pkb tarcza antyinflacyjna NBP

NBP koryguje prognozy inflacji oraz PKB. Szczyt CPI ma nastąpić w pierwszym kwartale przyszłego roku

Centralna ścieżka projekcji NBP zakłada, że inflacja w tym roku wyniesie 14,2 proc., w 2023 r. - 12,3 proc., a w 2024 r. - 4,1 proc. Szczyt inflacji ma nastąpić w pierwszym kwartale przyszłego roku z CPI na poziomie 18,8 proc. - wynika z lipcowej projekcji Narodowego Banku Polskiego. Jednocześnie bank centralny podwyższył prognozę wzrostu PKB w tym roku i obniżyło w latach 2023-2024.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja NBP prognoza pkb

Rośnie ryzyko globalnej recesji. Georgiewa: rok 2022 będzie trudny, ale 2023 może być jeszcze trudniejszy

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa oświadczyła, że perspektywy dla światowej gospodarki "znacznie się pogorszyły" i nie można wykluczyć, biorąc pod uwagę podwyższone ryzyko, ewentualnej globalnej recesji w przyszłym roku. MFW ma opublikować swoją zaktualizowaną prognozę na 2022 i 2023 rok pod koniec lipca.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA MFW recesja inflacja prognoza pkb