Polskie Radio
Section05
pkb

Eksperci o inflacji. „Gospodarka sympatycznie szumi”

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, inflacja w grudniu wyniosła 2,1 procent, licząc rok do roku. – Wskaźniki dotyczące inflacji na pewno nie pokazują gospodarki w kryzysie – komentował w Polskim Radiu 24 Tomasz Kaczor z Banku Gospodarstwa Krajowego. Gościem Rządów Pieniądza był również Aleksander Łaszek z Forum Obywatelskiego Rozwoju. 
Zobacz więcej na temat:  gus gospodarka polska pkb inflacja inwestycje finanse

Eksperci o budżecie na 2018 rok. „Nie widać zagrożeń”

Sejm przyjął ustawę budżetową. Plan dochodów i wydatków zakłada wzrost gospodarczy na poziomie 3,8 procent i inflację w wysokości 2,3 procent. Deficyt budżetowy ma nie przekroczyć 41,5 miliarda złotych. W Rządach Pieniądza komentarz Jakuba Borowskiego z Credit Agricole, Mariana Szołuchy z Uczelni Vistula i Kamila Maliszewskiego z mBanku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki budżet pkb Ministerstwo Finansów finanse publiczne finanse

"Układ polityczny może być dla PiS bardziej sprzyjający"

- Myślę, że w końcu 2018 roku nie będzie większych zarzutów wobec premiera Mateusza Morawieckiego – powiedział w audycji Wróżenie z Faktów Maciej Chudkiewicz z Tygodnika Solidarność. O tym, jakim premierem jest i będzie w najbliższym czasie Mateusz Morawiecki, rozmawiali także Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute oraz publicysta Andrzej Godlewski.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Beata Szydło premier pkb gus wybory samorządowe Prawo i Sprawiedliwość PiS Andrzej Godlewski Łukasz Warzecha Maciej Chudkiewicz Tomasz Wróblewski

Agencja Fitch utrzymała ocenę wiarygodności kredytowej Polski

Agencja Fitch potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A-" – podano w komunikacie. Perspektywa ratingu jest stabilna. Nastąpiło także obniżenie szacunku deficytu sektora finansów publicznych na 2017 rok do 1,8  proc. PKB z 2,6 proc. – Polska jest krajem, w którym inwestorzy nie powinni martwić się o swoje środki finansowe – powiedział Cezary Mech, były wiceminister finansów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 pkb inwestycje gospodarka polska rating Polski

"Najlepszą miarą sytuacji na rynku pracy jest wysokość płac"

"Coraz więcej przedsiębiorców planuje podwyżki dla swoich pracowników, spada zaś odsetek tych, którzy chcą zwiększyć zatrudnienie" – wynika z sondażu Instytutu Badawczego Randstad i TNS Polska. Rośnie też odsetek przedsiębiorców prognozujących wzrost gospodarczy kraju. Mówili o tym w audycji Rządy Pieniądza Rafał Sadoch (mBank), Bartosz Godusławski (Dziennik Gazeta Prawna) i Marek Siudaj (Gazeta Bankowa).
Zobacz więcej na temat:  płace pieniądze wynagrodzenia pkb agencja ratingowa fitch