Nowe Technologie

Bezpieczne wakacje ze smartfonem

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 09:00
Tradycyjną mapę i przewodniki pakowane do wakacyjnego bagażu coraz częściej zastępują aplikacje zainstalowane na naszych smartfonach i tabletach. Odpowiednie oprogramowanie przydatne będzie nie tylko do czerpania informacji na temat miejsc, które chce zwiedzić podróżujący. Sprytne aplikacje pomocne będą przy zakupie biletu, radzeniu sobie z „jet lagiem”, ale także w lokalizacji najbliższego szpitala i polskiej placówki dyplomatycznej.
Bezpieczne wakacje ze smartfonem
Foto: Glow Images/East News

Bez wątpienia nowoczesne technologie wpływają na sposób w jaki podróżujemy. Z badań FlightView wynika, że coraz większa liczba podróżujących (37 proc.) podczas podróży korzysta z urządzeń mobilnych. Osoby, podróżujące w celach biznesowych stanowią jeszcze liczniejszą grupę – aż 43 proc.

Z inicjatywą wychodzą również same państwa, które promują interesujące dla zagranicznych turystów miejsca. Całkiem niedawno nasi zachodni sąsiedzi – Niemcy stworzyli sieciowy system darmowych aplikacji i stron internetowych, które ułatwią podróżnikom nie tylko sprawne zorganizowanie wyjazdu, ale także dotarcie do muzeów, galerii, sklepów, restauracji, czy klubów. Nie trzeba się bardzo wysilać, aby szybko i bezproblemowo kupić bilet na drugi koniec świata. W zasadzie wystarczy jedynie połączenie z internetem i funkcjonalna aplikacja, dzięki której znajdziemy lot na wymarzone wakacje.

  • Dla osób, które często latają przydatną aplikacją będzie Skyscanner, która zestawia prawie 7 000 lotów w ponad 600 liniach lotniczych, czy Kayak – mobilna wersja jednego z popularniejszych serwisów podróżnych. Te, z pewnością pomogą w wyszukaniu najkorzystniejszych i najbardziej opłacalnych dla podróżującego rozwiązań.

W drodze

W przypadku konieczności zabrania ze sobą kopii ważnych dokumentów, znakomicie sprawdzi się Dropbox, w którym to umieścimy wszystkie niezbędne pliki, które w przypadku problemów, zawsze mamy przy sobie. Na smarfonie warto również zainstalować aplikację EverNote, rodzaj organizera, który pomoże użytkownikowi nie tylko na co dzień, ale także podczas sprawnej organizacji wyjazdu. W podróży przydatna również będzie aplikacja Clibe, która umożliwia tworzenie notatek, książek i pamiętników z podróży, dzięki funkcjom edycji tekstu, ale i fotografii. Pliki są przechowywane w chmurze, a użytkownik sam decyduje o stopniu ich prywatności.

Na miejscu

Już podróżnik znajduje się już na miejscu i ma problem ze zrozumieniem języka, w komunikacji pomoże aplikacja Google Translate App. Prosty w obsłudze program przyda się aby odnaleźć nie tylko zwroty grzecznościowe, ale także przetłumaczyć napisy, które znajdziemy nawet w najdalej oddalonych miejscach świata. Podczas zwiedzania wykorzystać można również Maps+ lub popularne Google Maps. Program, który umożliwi przeglądanie map, ustawianie alarmów uruchamiających się po naszym przybyciu w określone miejsce, czy zapisywanie i edycję tras, oraz zaznaczanie odwiedzonych przez nas miejsc. Samo Google Maps zawiera szczegółowe mapy, które możemy również wyświetlić w postaci zdjęć satelitarnych. Można je również pobrać i skorzystać z nich w wersji offline, kiedy to nie mamy połączenia z siecią.

  • Powstał również cały szereg aplikacji, które pomogą poznawać miejsca, które odwiedza podróżnik: Fotopedia Heritage, czy UNESCO World Heritage, zawierająca setki przepięknych zdjęć oraz niezbędnych podczas wyjazdów informacji na temat odwiedzanych miejsc.
  • W dokumentowaniu wakacyjnych wojaży pomoże Trip Journal - aplikacja mobilna zintergrowana z Google Earth umożliwia znajomym oraz rodzinie prześledzenie kursów, które obrał podróżujący. Za pomocą zdjęć, czy filmów video udostępnianych przez serwisów takie jak: Facebook, Flickr, Picasa, YouTube, czy Twitter znajomi wiedzą, co robi i gdzie się znajduje dana osoba.
  • Przydatna okazać może się również aplikacja Wikitude. Dzięki pośrednictwu kamery oraz GPS użytkownik ma szansę zdobyć informację na temat miejsca, w którym obecnie się znajduję. Także zlokalizować pobliskie restauracje, czy hostele.
  • Wyjazd można też planować z aplikacją TripAdvisor. Dzięki niej użytkownik zapozna się z opiniami na temat miejsc, hoteli, restauracji, czy innych miejsc znajdujących się w pobliżu, w których mamy szansę miło spędzić czas.

W kontakcie

Dzięki nowym technologom możemy również bez problemu kontaktować się z najbliższymi. Dzięki aplikacji Skype wykonamy połączenia telefoniczne do najbliższych bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat wynikających z połączeń wykonywanych z zagranicy.

W czasach dominacji urządzeń mobilnych rezygnujemy również z wysyłania tradycyjnych kartek pocztowych - Postagram Postcards znaczenie ułatwia ten proces. Wystarczy zrobić zdjęcie, następnie przekształcić je w  pocztówkę z dołączoną wiadomością, która zostanie za nas wysłana gdziekolwiek sobie zażyczymy. Koszt takiej usługi to około 3-6 złotych.

 autor: Jan Petersen

Czytaj także

Bezpieczna sieć dla smartfonów na Androidzie

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 19:40
Firma Palo Alto Networks, zajmująca się bezpieczeństwem sieci, wprowadziła na rynek nową aplikację GlobalProtect na urządzenia mobilne z systemem operacyjnym Android.
rozwiń zwiń