Nowe Technologie

Porady dla uczestników imprez masowych

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2013 09:46
Dla uczestników koncertów, imprez i festiwali urządzenia mobilne odgrywają kluczową rolę. Niestety, wraz ze wzrostem znaczenia smartfonów rosną także zagrożenia.
Porady dla uczestników imprez masowych
Foto: fot. Alter Art/Tomasz Kamiński

Zwracamy uwagę uczestników tych wydarzeń na niebezpieczeństwa, takie jak zgubienie czy kradzież urządzenia lub oszustwa internetowe wycelowane w posiadaczy smartfonów i tabletów. Poniżej znajduje się kilka prostych porad dotyczących bezpieczeństwa cyfrowego, których przestrzeganie pomoże zachować bezpieczeństwo online również na imprezach masowych.

Oprócz przeszukania przed wejściem — bezpieczeństwo online podczas imprez

  • Bezpieczne udostępnianie informacji. Sprawdź ustawienia prywatności w sieciach społecznościowych, aby upewnić się, że wiesz, kto ma dostęp do publikowanych przez Ciebie informacji. Zastanów się, zanim podasz swoją bieżącą lokalizację lub zamieścisz zdjęcia w serwisie społecznościowym. Może się wydawać, że to całkiem nieszkodliwa czynność, informuje jednak innych, że jesteś aktualnie zajęty/a lub przebywasz poza domem.
  • Hasło jako drogi bilet wstępu. Chroń swoje urządzenie za pomocą skomplikowanego, regularnie zmienianego hasła. Znacznie utrudni to niepowołanym osobom uzyskanie dostępu do Twoich osobistych informacji zapisanych w urządzeniu, które łatwo zgubić lub może zostać skradzione w tłumie.
  • Dziel się radością, nie danymi swojego konta bankowego. Zastanów się, zanim wejdziesz na swoją skrzynkę pocztową lub konto bankowe za pośrednictwem publicznej sieci Wi-Fi. Cyberprzestępcy potrafią wydobyć poufne informacje z niezabezpieczonych sieci. Warto poczekać, aż znajdziesz się w chronionej sieci, zanim zaczniesz wykonywać jakiekolwiek czynności wymagające podania poufnych informacji.
  • Zgubione — znalezione. Zainstaluj oprogramowanie zabezpieczające, takie jak Norton Mobile Security zanim wydarzy się coś niedobrego. W ten sposób w przypadku zgubienia lub kradzieży telefonu albo tabletu możesz zdalnie go zlokalizować, zablokować, a nawet wymazać zapisane w nim dane osobiste, aby uniemożliwić innym dostęp do swoich poufnych informacji.

Liczba oszustw związanych z biletami elektronicznymi rośnie — jak się przed nimi chronić?

  • Kuszące konkursy. Oszustwa biletowe w mediach społecznościowych, w tym posty zachęcające do kliknięcia przycisku „Lubię to”, aby otrzymać darmowe bilety, mają miejsce coraz częściej. Traktuj takie oferty ostrożnie - wejdź bezpośrednio na profil marki w serwisie społecznościowym lub jej stronę internetową, aby najpierw zweryfikować samą ofertę.
  • Kupować czy nie kupować? Jeśli oferta sprzedaży biletów na koncert roku jest tak korzystna, że wydaje się aż podejrzana, warto mieć się na baczności. Kupuj bilety za pomocą karty kredytowej - w przeciwieństwie do kart debetowych lub gotówki oferuje ona ochronę w przypadku oszustwa.
  • Oryginał jest zawsze lepszy niż cover. Uważaj na kupowanie biletów w witrynach, o których słyszysz pierwszy raz w życiu. Takie strony mogą reklamować się tańszymi biletami, ostateczne koszty mogą być jednak znacznie wyższe. Trzymaj się znanych sprzedawców.
  • Kontrola oszustw. Zanim podasz w sieci dane swojej karty kredytowej, poszukaj na stronie internetowej znaków gwarantujących bezpieczeństwo, takich jak Norton Secured Seal, aby sprawdzić, czy witryna jest wiarygodna. Warto też zwrócić uwagę na litery „HTTPS” na pasku adresu, które wskazują na to, że dany formularz lub strona oferuje wyższy poziom bezpieczeństwa.autor: eRKa