Polskie Radio
Section05
oszustwa

Sama czujność nie wystarczy. Ruszyły konsultacje dotyczące zapewnienia ochrony w sieci

Trwają konsultacje dotyczące wdrożenia Aktu o usługach cyfrowych. Przepisy regulujące Unii Europejskiej mają pomóc zapewnić ochronę internautów przed rozpowszechnianiem nielegalnych treści w sieci. W jakim stopniu jesteśmy narażeni na oszustwa i wyłudzenia? Przy korzystaniu z jakich platform szczególnie powinniśmy mieć się na baczności? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka oszustwa bezpieczeństwo w sieci internet Radosław Nałęcz Józef Niewiarowski

Ekspert BIK SA: przestępcy do naszego okradzenia wykorzystują naszą łatwowierność. To prostsze niż wyrafinowane urządzenia IT

Gdy ktoś nas oszuka przez fałszywy telefon lub e-mail, trzeba natychmiast to zgłosić do banku, aby zablokować nasze konto i kartę płatniczą oraz udać się na policję, aby uzyskać potwierdzenie, że padliśmy ofiarą przestępców - powiedział Andrzej Karpiński, szef bezpieczeństwa z Biura Informacji Kredytowej (BIK) w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA oszustwa cyberprzestępczość wyłudzenia BIK

Oszust wyłudził pieniądze "na skarb talibów". Podawał się za lekarza z Jemenu

Internetowy oszust wyłudził pieniądze na skarb talibów. Przestępca podawał się za lekarza z Jemenu i nawiązał romantyczną relację przez internet z czterdziestoczteroletnią mieszkanką Tczewa. Kobieta po trzech miesiącach korespondencji uwierzyła, że mężczyzna może przesłać jej pieniądze odebrane talibom.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA policja policja polska Tczew oszustwa oszustwo internet służby i bezpieczeństwo

Fińska firma była "przykrywką". Rosyjski milioner oskarżony o kierowanie grupą przestępczą

W Turku w Finlandii przed sądem stanął rosyjski milioner Paweł Mielnikow, oskarżony o malwersacje księgowe i oszustwa podatkowe. - Zakochałem się w morzu, kupiłem łódź, a fiński archipelag jest piękny - tłumaczył Rosjanin, wyjaśniając powody zakupu kilku wysp położonych na strategicznym szlaku morskim do Wysp Alandzkich i Szwecji.
Zobacz więcej na temat:  sankcje Unii Europejskiej Rosja ŚWIAT Finlandia oszustwa pieniądze

Oszukiwali w internecie, zostali zatrzymani. Straty sięgają setek tysięcy złotych

Funkcjonariusze Wydziału w Szczecinie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Szczecinie zatrzymali siedem osób podejrzewanych o dokonywanie oszustw przy wykorzystaniu portali społecznościowych i zakupowych. Znaczna część środków z tych oszustw była wpłacana na rachunki kryptowalutowe, a straty poniesione przez pokrzywdzonych wyniosły ponad 300 tys. zł.
Zobacz więcej na temat:  oszustwa oszustwo przestępczość internet cyberprzestępczość wyłudzenia służby i bezpieczeństwo POLSKA