Nowe Technologie

Pięć trendów IT w 2014 roku

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2014 11:21
Michał Jarski, Dyrektor Regionalny Ruckus Wireless na Europę Wschodnią, wskazał pięć trendów sektora IT, które odegrają ważną rolę w 2014 roku.
Pięć trendów IT w 2014 roku

HotSpot 2.0 -  najnowszy zestaw technologii i protokołów komunikacyjnych, których celem jest pełna automatyzacja połączeń bezprzewodowych pomiędzy urządzeniem klienta, a punktem dostępu. Dzięki tej automatyzacji – użytkownik, zupełnie jak w przypadku połączeń GSM/3G w roamingu, nie musi wiedzieć o otaczających go sieciach i sposobach połączenia z nimi, jego urządzenie cały czas jest podłączone do najszybszej dostępnej infrastruktury i zapewnia mu jak największy komfort pracy. Ze względu na ułatwienia jakie otrzymuje klient końcowy (może automatycznie łączyć się z sieciami Wi-Fi w technologii HotSpot 2.0 na całym świecie bez ponoszenia kosztów) rozwiązanie to jest rewolucją w komunikacji bezprzewodowej.

Cloud w biznesie - o ile rozwiązania chmurowe w użytku prywatnym są dość popularne, o tyle w biznesie są wciąż rzadko spotykane. Jednak wciąż rosnące zapotrzebowanie na szybki przesył dużej ilości danych powoduje konieczność poszukiwania nowych rozwiązań, optymalizujących bieżącą pracę firm. Dzięki rozwijającym się technologiom bezprzewodowym, umożliwiającym komfortowy i szybki transfer danych oraz dostęp do nich z niemal każdego miejsca na świecie, firmy zyskują wartość dodaną oraz poszerzają swoje możliwości biznesowe. Zintegrowanie oferty operatorów telekomunikacyjnych, dostawców sieci Wi-Fi oraz urządzeń mobilnych w najbliższym czasie spowoduje znaczny wzrost rynku usług typu cloud.

802.11ac - przebudowanie protokołu 802.11 ma na celu zwiększenie prędkości i przepustowości sieci. Dokonać tego można za pomocą użycia szerszych kanałów radiowych, zaawansowanej modulacji, a przede wszystkim – i to jest najważniejszy element nowego standardu – jednoczesnej transmisji do wielu użytkowników. To pozwoli na osiągnięcie wielogigabitowych prędkości oraz wielokrotne zwiększenie pojemności sieci. Duże rozmiary plików już nie będą stanowiły problemu dla użytkowników korzystających z połączeń bezprzewodowych. Będę oni po prostu dysponować tą samą prędkością, co użytkownicy „podłączeni do kabla”. Dodatkowo, dzięki pracy w paśmie 5 GHz znacznie zwiększy się liczba nienakładających się kanałów radiowych, co przyniesie więcej przestrzeni do rozwinięcia pełnej prędkości.

BYOD w firmieumożliwienie pracownikom korzystania z zasobów służbowych na urządzeniach prywatnych staje się coraz bardziej popularne. Dzięki niemu pracownicy mają poczucie niezależności i komfortu pracy – mogą korzystać ze znanego sobie urządzenia z preferowanym systemem operacyjnym bez problemów związanych z przenoszeniem danych. Jest to szczególnie istotna kwestia w przypadku freelancerów, którzy dzięki BYOD mogą pracować bardziej efektywnie. BYOD to także korzyść dla pracodawców, gdyż oznacza  zmniejszenie nakładów pracy działu IT -  pracownicy mogą sami nauczyć się obsługi sprzętu i rozwiązywać problemy techniczne, zamiast korzystać z pomocy helpdesku.

Lokalizacja za pomocą Wi-Fi - system usług lokalizacyjnych, takich jak wewnętrzne technologie pozycjonowania, czy aplikacje mobilne ułatwiające użytkownikom nawigację w obiektach wielkopowierzchniowych, oparty na sieci Wi-Fi. Na terenach zamkniętych zastępuje on system GPS, działając na analogicznych zasadach. Tak jak GPS korzysta z satelity do przesyłu danych, tak systemy lokalizacyjne korzystają z Wi-Fi do precyzyjnego określenia miejsca urządzenia mobilnego. System może być wykorzystywany między innymi w centrach handlowych, lotniskach, muzeach, szpitalach czy szkołach. Doskonale sprawdzi się również w zarządzaniu „inteligentnym miastem”.autor: Robert Kamiński

Czytaj także

6 pytań o firmowe BYOD

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 08:31
Pracownicy korzystają w indywidualny sposób z wielu urządzeń elektronicznych. Na rynku pojawia się coraz więcej przenośnych urządzeń o dużej mocy obliczeniowej przeznaczonych do użytku osobistego. Wcześniej czy później zmieni to sposób komunikacji w przedsiębiorstwie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Top 5 nowoczesnej komunikacji w 2014 r

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2013 11:00
Eksperci Unify prognozują pięć najważniejszych trendów dotyczących rozwiązań komunikacyjnych i technologicznych w nowym roku. Wskazują między innymi na zaakceptowanie przez firmy rozwiązań w chmurze, WebRTC czy konsumeryzację IT.
rozwiń zwiń