Polskie Radio
Section05
komunikacja

PR24 Komunikacja w Warszawie. Ekspert: najwygodniej jeździ się samochodem, a po ścisłym centrum - rowerem

- Chociaż często narzekamy na korki, to samochodem po polskich miastach zwykle jeździ się najwygodniej. Natomiast po ścisłym centrum w przypadku Warszawy najszybciej poruszamy się rowerem. Jest to wielokrotnie przeze mnie przetestowane - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Celiński, badacz i twórca polityk miejskich, redaktor naczelny miesięcznika "Architektura-Murator".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Warszawa komunikacja społeczeństwo mazowieckie regiony rower

Język angielski przestaje być językiem obcym

Język angielski zmienił swoją rolę – przestał być językiem obcym i stał się integralną częścią naszego życia. Znajomość angielskiego nie jest już umiejętnością, która wyróżni wśród innych nasze CV, ale standardowym oczekiwaniem pracodawcy. A jak na proces nauki tego języka wpływa sztuczna inteligencja?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka język angielski Kamil Jasieński komunikacja języki obce sztuczna inteligencja edukacja nauka języka angielskiego nauka języków obcych

"Skrócenie czasu podróży, komfort i bezpieczeństwo". Dworzec autobusowy w Lublinie otwarty dla podróżnych

Nowoczesny dworzec w Lublinie jest już otwarty dla mieszkańców. Inwestycja połączy 16 gmin. Będzie centrum przesiadkowym regionu. Wpłynie na wzrost zatrudnienia, w tym również łatwości dojazdów dla osób kształcących się - Lublin to miasto uniwersyteckie, w którym kształci się 5 tysięcy  studentów z całego świata.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA autobus transport komunikacja infrastruktura

Marshall McLuhan. Twórca pojęcia "globalnej wioski"

31 grudnia 1988 roku w kanadyjskim Toronto zmarł Marshall McLuhan - jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych teoretyków komunikacji. Zawdzięczamy mu wiele oryginalnych teorii dotyczących środków masowego przekazu. Jedna z nich przewidziała nawet nadejście Internetu, "globalnej wioski", która umożliwi masową komunikację ludzi z całego świata. 
Zobacz więcej na temat:  internet technologie NAUKA HISTORIA Kanada media komunikacja telewizja

PR24 Ogromne korki w Warszawie. Wojewoda krytykuje działania ratusza. "Zwężają ulice bez żadnej alternatywy komunikacyjnej"

- Prowadzenie polityki zwężania ulic, bez żadnej alternatywy komunikacyjnej, może tylko rozsierdzić kierowców. Dyskusja na ten temat jest źle prowadzona. Sprowadza się do podziału: "albo zwężamy ulice, albo budujemy drogi o siedmiu pasach w jedną stronę". A tu chodzi o strategię komunikacyjną miasta - powiedział w Polskim Radiu 24 wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Warszawa komunikacja społeczeństwo

ART. SPONSOROWANY Bank i Kredyt: Piotr Turek o komunikacyjnej transformacji polskiego banku centralnego

Pandemia, wojna w Ukrainie i związana z nimi niepewność skłoniły bank centralny do zmian w komunikacji. Kluczowy stał się przekaz kształtujący oczekiwania inflacyjne. Z myślą o nowych nieprofesjonalnych odbiorcach, których grono w latach 2020-2023 poszerzało się, podjęto strategiczną decyzję o uproszczeniu przekazu – pisze na łamach „BiK” dr Piotr Turek, dyrektor Departamentu Komunikacji NBP i Rektor Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA media społecznościowe internet nowe technologie komunikacja bezrobocie inflacja wzrost gospodarczy NBP bank centralny rynek finansowy

Budowa CPK. Szynkowski vel Sęk: opluwano ten projekt, a potężne konsorcjum chce zainwestować miliardy

"Opluwano projekt CPK jako niepotrzebną megalomanię, tymczasem potężne konsorcjum międzynarodowe na tyle pozytywnie go ocenia, że jest gotowe zainwestować w niego grube miliardy" - napisał we wtorek na Twitterze minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szymon szynkowski vel sęk Marcin Horała centralny port komunikacyjny GOSPODARKA samoloty transport inwestycje Unia Europejska infrastruktura komunikacja

Gierkówka. Bubel na zamówienie pierwszego sekretarza

47 lat temu Edward Gierek, Piotr Jaroszewicz i Wojciech Jaruzelski dokonali otwarcia świeżo ukończonej drogi Warszawa-Katowice, potocznie zwanej "gierkówką". Oficjalnie odtrąbiono wielki PRL-owski sukces, choć właściwie wszyscy byli świadomi, że słowo "sukces" niezupełnie pasowało.
Zobacz więcej na temat:  Edward Gierek PRL historia Polski historia PRL HISTORIA budownictwo autostrada a1 autostrada drogi infrastruktura komunikacja motoryzacja Warszawa Katowice Piotr Jaroszewicz Wojciech Jaruzelski wojsko budowa inwestycje Częstochowa

"CPK to głęboko przemyślany projekt". Marcin Horała reaguje na wypowiedź Tuska

- To głęboko przemyślany projekt i proces inwestycyjny. Pracuje przy nim zespół ekspertów. Opieramy się na prognozach rozwoju rynku lotniczego opracowanych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Przewoźników Lotniczych - podkreślił w Polskim Radiu 24 sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marcin Horała centralny port komunikacyjny komunikacja polityka Donald Tusk