Nowe Technologie

Magazyn danych na taśmie ciągle na czasie

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2012 00:00
Nawet połowa polskich firm może korzystać z technologii archiwizowania danych na tzw. taśmach - wynika z ekspertyz firmy Kroll Ontrack. Spora część z nich wykorzystuje do tego celu oprogramowanie IBM Tivoli Storage Manager. Na rynku pojawiły się właśnie nowe narzędzia, które pomogą wyeliminować najsłabsze strony tej technologii archiwizacji i umożliwią polskim przedsiębiorcom zaoszczędzenie czasu i pieniędzy.
Magazyn danych na taśmie ciągle na czasie
Foto: Glow Images/East News

 

„Do tej pory nie istniał prosty i tani sposób na przywrócenie danych archiwizowanych za pośrednictwem środowiska TSM. Stanowiło to poważny problem dla firm chcących przeprowadzić ten proces przy rozsądnym nakładzie kosztów, zasobów i czasu. Nasze nowe rozwiązanie pozwala wyeliminować najbardziej uciążliwe aspekty związane z taśmową archiwizacją danych. Dzięki rozbudowanej technologii szczegółowego przywracania danych, użytkownicy oprogramowania TSM po raz pierwszy będą mogli odzyskać jedynie te pliki, na których naprawdę im zależy, bez konieczności odtwarzania całej zawartości archiwum” – mówi Paweł Odor, główny specjalista polskiego oddziału Kroll Ontrack.

 


  • Według ekspertów Kroll Ontrack, choć archiwizacja na tzw. taśmach to wciąż popularna metoda magazynowania danych firmowych, ich przywracanie bywa czasem trudne, czasochłonne i kosztowne. Aby zniwelować ograniczenia związane z używaniem taśm i oprogramowania IBM TSM przez polskie firmy, specjaliści z laboratoriów Kroll Ontrack opracowali nową technologię, dzięki której przywrócenie danych zarchiwizowanych w ten sposób możliwe będzie prościej, szybciej i bez ponoszenia wysokich kosztów całej operacji. Dotychczasowa metoda odzyskiwania i migracji danych zarchiwizowanych na taśmach za pomocą oprogramowania TSM stanowiła spore wyzwanie logistyczne i niejednokrotnie utrudniała lub nawet uniemożliwiała przeprowadzenie dynamicznego procesu przywrócenia plików. Wymagała ona bowiem odtworzenia środowiska serwerowego TSM lub przywrócenia środowiska serwera taśmy do ustawień istniejących w momencie, gdy archiwa taśmowe powstawały.

 


  • Wyeliminowanie konieczności odtwarzania środowiska IBM TSM w przypadku odzyskiwania i migracji danych z taśm pozwoli na szczegółowe przywracanie danych (tzw. granular restore) z każdej wersji oprogramowania TSM. Tym samym przedsiębiorcy będą mogli odzyskać dostęp do najbardziej istotnych dla nich danych i fragmentów archiwum bez konieczności przywracania całej zawartości taśmy. Wiązać się z tym będzie także znaczna oszczędność czasu oraz kosztów, jakie do tej pory przedsiębiorstwa ponosiły w takich sytuacjach. Będzie to miało szczególnie istotne znaczenie w przypadku pilnej potrzeby odzyskania firmowych danych, związanej np. z postępowaniem sądowym lub rosnącymi z godziny na godzinę stratami przedsiębiorstwa, wynikającymi z utraty informacji.

 


  • Wśród zalet nowej technologii przywracania danych z archiwów taśmowych specjaliści wymieniają także możliwość odzyskiwania starych i usuniętych plików z kopii zapasowych, nawet jeśli nie znajdują się już one w bazie TSM. Ponadto nowe narzędzia dają możliwość odzyskania milionów plików bez ograniczeń dotyczących pamięci oraz możliwość przeprowadzania procesów równolegle i w dowolnej kolejności.