Nowe Technologie

Publiczna, prywatna czy hybrydowa który rodzaj chmury wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 15:23
Decyzja o wyborze danego typu środowiska chmurowego zależy od usług, z których aktualnie korzysta przedsiębiorstwo oraz możliwości optymalnej integracji wybranego modelu z istniejącą infrastrukturą.
Publiczna, prywatna czy hybrydowa  który rodzaj chmury wybrać?
Foto: Glow Images/East News

 

Nie ulega wątpliwości, że rozwój rynku przetwarzania w chmurze wywołał burzliwą dyskusję, która pomimo swojej intensywności, prowadzi również do wielu nieporozumień.

Jedno jest pewne – chmura nie jest tylko ciekawym tematem do dyskusji. Znajduje bowiem szerokie zastosowanie w biznesie, zmieniając tym samym charakter dostarczania rozwiązań IT. Wystarczy przyjrzeć się raportowi firmy analitycznej IDC (Worldwide Saas and Cloud Software 2012-2016). Wynika z niego, że rynek oprogramowania przeznaczonego do środowisk chmurowych osiągnął niemal 23 mld dolarów przychodu w 2011 i wzrośnie do 67 mld dolarów w 2016. Nie wspominając o miliardach, które zostaną wydane na infrastrukturę wspierającą prywatne i hybrydowe chmury.

Poszczególne rodzaje chmur są skupione pod jednym szyldem. Jednak w rzeczywistości bardzo się od siebie różnią. Wybór optymalnego rodzaju środowiska może powodować napięcia, ponieważ decyzja o przeniesieniu aplikacji, danych i usług poza siedzibę firmy nie należy do łatwych.

Poszczególne rodzaje środowiska chmurowego mają swoje wady i zalety, co sprawia, że można znaleźć rozwiązanie najlepiej dopasowane do ­specyficznych potrzeb danej organizacji. Podobnie, każdy typ chmury ma wpływ na wydajność aplikacji oraz sieci i należy na to zwrócić uwagę jeszcze przed wdrożeniem. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Chmura publiczna

W przypadku publicznej chmury usługi i infrastruktura znajdują się poza przedsiębiorstwem, a dostęp do nich jest możliwy przez Internet. Oznacza to, że przedsiębiorstwo może używać przestrzeni dyskowych, przetwarzać dane i korzystać z innych usług zaraz po rejestracji, dzięki specjalnemu portalowi internetowemu. 

Chmura publiczna oferuje elastyczność i łatwość użytkowania, przez co jest dobrym rozwiązaniem dla firm, które chcą wprowadzić daną usługę na rynek szybko, nie mają problemów z regulacjami oraz używają danych, które nie muszą być ściśle zintegrowane z innymi częściami biznesu. Publiczna chmura umożliwia również wynajęcie mocy obliczeniowej oraz przestrzeni, za które opłata jest naliczana oddzielnie.

Usługi chmury publicznej są również konkurencyjne z uwagi na ich skalę oraz elastyczność – dostawca obsługujący tysiące przedsiębiorstw może oferować niższe koszty niż jakiekolwiek przedsiębiorstwo działające samodzielnie. Daje też możliwość dostosowywania się do zmieniających się obciążeń pozwalając na rozliczanie tego procesu jako koszty operacyjne, a nie koszty inwestycyjne.

Oczywiście, wciąż istnieją obawy dotyczące bezpieczeństwa, prywatności i kontroli danych. Równie ważnym wyzwaniem jest wydajność. Przeniesienie usług do chmury publicznej oznacza, że organizacje muszą zaakceptować fakt, że ich aplikacje mogą być uruchamiane z dowolnego miejsca na świecie – niezależnie od lokalizacji centrum danych dostawcy usługi.

Większość dostawców chmur publicznych nie określa lokalizacji centrum danych w warunkach umowy, dzięki czemu mogą w dowolny sposób dokonywać migracji redukując tym samym koszty operacyjne. W istocie, odległość i opóźnienia podczas korzystania z aplikacji mogą się znacząco zwiększyć dla wszystkich w przedsiębiorstwie. Co więcej, odległości te mogą się zmieniać w sposób nieprzewidywalny.

Chmura prywatna

Organizacje IT nie zastosowały publicznej chmury dla ważnych aplikacji i danych tak szybko jak na to liczono, z uwagi na wymagania związane z bezpieczeństwem, trudności z integracją oraz obawy w zakresie dostępności. W takich przypadkach prywatna chmura jest lepszą opcją.

W chmurze prywatnej firma posiada i wykorzystuje wewnętrzne usługi IT, które przechowują ważne dane i aplikacje za firewallem. Firmy mogą jednocześnie dowolnie przesuwać obciążenia pomiędzy serwerami w przypadku intensywnego wykorzystania lub instalowania nowych aplikacji.

Dla firm, które działają w branżach, które cechują się z szeregiem wymogów i obostrzeń, takich jak branża farmaceutyczna czy finansowa, chmura prywatna może być bardzo atrakcyjną propozycją. Podobnie wiele firm wciąż preferuje chmurę prywatną dla ważnych danych, gdyż zapewnia ona pełną kontrolę. Taki model pomaga zmniejszyć obawy dotyczące bezpieczeństwa, ale jest trudniejszy do rozbudowy.

Prywatne chmury umożliwiają również pełne wykorzystanie możliwości aktualnie posiadanej infrastruktury. W przypadku typowej implementacji chmury prywatnej, przedsiębiorstwa dokonują też konsolidacji rozproszonych zasobów IT oraz wirtualizują te zasoby w centrum danych. Umożliwia to oszczędniejsze zarządzanie przy równoczesnym przyspieszaniu usług.

Jednak chmura prywatna może również obciążać istniejące zasoby i procesy. W miarę jak działy IT konsolidują zasoby, aplikacje i dane oddalają się od wielu użytkowników końcowych. Pracownicy w oddziałach oraz osoby pracujące zdalnie korzystają z informacji znajdujących się coraz dalej w sieci WAN. W rezultacie opóźnienia mogą drastycznie obniżać wydajność i prowadzić do mniejszej produktywności.

Jednocześnie konsolidacja obciąża dostępną przepustowość na linii centrum danych – oddział. O wiele więcej zapytań wraca do centrum danych. Sieć WAN jest odpowiedzialna za obsługę większego ruchu, co może prowadzić do zatorów, a nawet konieczności zakupu większej przepustowości.

Wreszcie, zwirtualizowana infrastruktura oraz usługi w chmurze prywatnej mogą obniżać zdolność działu IT do monitorowania i rozwiązywania problemów z aplikacjami. Wirtualne switche na zwirtualizowanych hostach monitorują ruch, który nie ma styczności z siecią fizyczną. Wirtualne sieci nakładkowe oferują elastyczność w szybkim dzieleniu sieci, ale tworzą również tunele, do których tradycyjne narzędzia monitorujące sieć nie mają wglądu. Na szczęście, nowa generacja rozwiązań do zarządzania wydajnością sieci dobrze radzi sobie z tym problemem.

Chmura hybrydowa

W wielu przypadkach, chmura hybrydowa łączy najlepsze cechy chmury publicznej i prywatnej. Staje się ona standardem, gdyż umożliwia firmom stosowanie jednego z modeli w zależności od zmieniających się warunków.

Korzystając z chmury hybrydowej, organizacje mają do dyspozycji najlepiej dopasowane środowisko dla danego fragmentu swojego biznesu. Wyzwaniem pozostaje utrudniona integracja pomiędzy usługami z powodu braku spójności danych. W rezultacie większą uwagę należy zwrócić na zarządzanie siecią oraz potencjalne różnice w interfejsach, bezpieczeństwie, przetwarzaniu oraz raportowaniu.  

Jako złożona infrastruktura, chmura hybrydowa wiąże się z dwoma potencjalnymi problemami sieciowymi charakterystycznymi dla wdrożenia chmury publicznej i prywatnej. Otóż aplikacje dostarczane w ramach publicznej usługi mogą znajdować się w każdym miejscu na ziemi, podczas gdy te znajdujące się w chmurze prywatnej są skonsolidowane w niewielkim skupieniu centrów danych, tworząc potencjalne wydajnościowe wąskie gardła.

Przyspieszanie usług w chmurze

Niezależnie od tego, czy przedsiębiorstwo korzysta z usług w chmurze publicznej, prywatnej czy też (co jest najbardziej prawdopodobne) decyduje się na chmurę hybrydową, optymalizacja sieci WAN jest sprawdzonym sposobem, który umożliwia przedsiębiorstwom uzyskać korzyści w zakresie kontroli kosztów, skalowalności oraz zarządzania. Jednocześnie firmy uzyskują poziom wydajności oraz wglądu, niezbędny do efektywnego prowadzenia biznesu.

Jeśli usługi w chmurze będą rozprzestrzeniać się w tak szybkim tempie, prędzej czy później, coraz więcej przedsiębiorstw będzie rozważać ich wdrożenie w danym modelu. Niezależnie od wyboru, kluczową kwestią jest zrozumienie wpływu, jaki każdy rodzaj chmury będzie miał na istniejącą infrastrukturę oraz zapewnienie odpowiedniej wydajności użytkownikom końcowym.autor: Dominik Rogoziński, Regional Sales Manager Poland

Zobacz więcej na temat: chmura cloud computing firma

Czytaj także

Seagate wspiera open source dla chmury

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2013 11:04
Seagate ogłosił, że został członkiem i sponsorem OpenStack Foundation i projektu Open Compute. Firma pomoże w budowie bardziej skalowalnych, elastycznych rozwiązań wykorzystujących otwarte platformy przy jednoczesnej redukcji kosztów operacyjnych i zapewnieniu korzyści dla użytkowników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wywiad technologiczny

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 09:05
Z Hemalem Patelem, CEO Cyberoam, na temat nowych model UTM (Unified Threat Management; zunifikowane systemy do zarządzania bezpieczeństwem) oraz o modelu zarządzania w chmurze rozmawia Mikołaj Radziwonowicz.
rozwiń zwiń