Nowe Technologie

App Store: największy biznes sklepowy

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 11:07
W ciągu pięciu lat sklep, który jest wzorcowym modelem biznesowym, udostępnił przeszło 50 miliardów pobrań. I każdy jest zadowolony: deweloperzy, użytkownicy, Cupertino.
Apple
Apple

Wg Gartnera, wydatki na IT w 2013 roku osiągną 3,7 bln USD, głównie dzięki zwiększonym budżetom na urządzenia mobilne, inwestycjom w bezpieczeństwo i narzędzia do przechowywania danych. Gartner przewiduje, że w latach 2014 – 2015 światowe wydatki na IT wzrosną średnio o kolejne 4 proc.

Częścią tego biznesu jest oczywiście Apple, które jest w historii jedną z najbardziej dochodowych firm. Model, w którym każdy może być twórcą i zarabiać miliony jest banalnie prosty. Wszyscy godzą się więc odstępować Apple 30 proc. przychodów bo firma gwarantuje rzetelność rozliczeń i daje unikalna szansę: jeżeli masz pomysł to stosunkowo tanim kosztem możesz zostać milionerem. Od 2008 deweloperzy otrzymali ponad 9 miliardów dolarów. I nawet jeżeli duża część aplikacji jest darmowa, zysk z części komercyjnej rekompensuje wszystkie nakłady. Dla kreatywnych, oczywiście.

Platforma iPhone/iPad na zawsze zmieniła podejście do relacji użytkownik-oprogramowanie. Za chwilę nie będzie już wersji pudełkowych a nawet bardziej: coraz rzadziej będą wspierane obecne wśród użytkowników wersje na nośnikach lokalnych.

Można dyskutować czy jest to dobre ale biorąc choćby pod uwagę zalegające w firmach czy u prywatnych użytkowników miliony płyt, pudełek i pamięci flash, trzeba przyznać że model aplikacji pobieranej z wirtualnego sklepu bezpośrednio na urządzenie, jest jednym z bardziej przyjaznych.

  • Z raportu firm teleinformatycznych „TOP200”, przygotowanego przez magazyn „Computerworld”, wynika, że wartość rynku IT w Polsce wzrasta. W roku 2007 przekroczyła 27,4 mld zł, zaś w roku 2011 wyniosła już 31,3 mld zł. Przychód firm z branży IT urósł w 2011 roku o 13 proc. w porównaniu z rokiem 2010.  

Kawałek tego wzrostu to App Store. autor: Cezary Tchorek-Helm

Czytaj także

Apple spowalnia. IPhone już niemodny?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 10:04
Po raz pierwszy od 10 lat spadł kwartalny zysk koncernu Apple.Gigantowi depczą po piętach konkurenci
rozwiń zwiń