Nowe Technologie

Moda na outsourcing w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2013 10:28
Polska jest zdecydowanym liderem outsourcingu biznesowego w Europie Środkowo-Wschodniej. W oczach inwestorów najatrakcyjniejszymi miastami w Polsce na usługi outsourcingowe są: Warszawa, Kraków i Wrocław.
Moda na outsourcing w Polsce
Foto: Glow Images/East News

Jeszcze 10 lat temu outsourcing kojarzony był przede wszystkim z krajami położonymi  w Azji Południowo-Wschodniej, na czele z: Indiami, Filipinami i Chinami. Obecnie azjatyckim państwom po piętach depcze Polska, która dla wielu zagranicznych inwestorów stała się atrakcyjnym miejscem na biznes.

Polska receptą na kryzys finansowy

Z pewnością mamy się, czym pochwalić, bo to pokazuje, że na arenie europejskiej jesteśmy jednym z liderów w outsourcingu, z którym doskonale radzimy sobie nawet w dobie kryzysu. - Wynika to przede wszystkim z posiadania wysokiej klasy ekspertów biegle posługujących się językami obcymi i szybko reagującymi na wszelkie zmiany, które mogłyby wpłynąć niekorzystnie na biznes klienta - zauważa Daniel Arak, współwłaściciel ITMAGINATION.

Napływ inwestorów zagranicznych to wynik kryzysu finansowego, który zmusił wielkie, międzynarodowe koncerny do szukania oszczędności. Lekarstwem na poprawienie kondycji finansowej okazał się outsourcing procesów biznesowych w Polsce przy zachowaniu wysokiego poziomu świadczeń i bezpieczeństwa.

- Spółki outsourcingowe przejmujące od innych firm np. księgowość, logistykę mogą rozwinąć daną działalność na większą skalę oraz są w stanie nadążyć za nowościami technologicznymi, gdyż nie muszą skupiać się na pobocznych aktywnościach. To pozwala klientowi zająć się strategicznymi i kluczowymi działaniami dla jego biznesu - wyjaśnia Daniel Arak.

Warszawa, Kraków i Wrocław najlepsze dla outsourcingu

Rosnące zainteresowanie usługami outsourcingowymi w Polsce doskonale obrazuje raport „2013 Top 100 Outsourcing Destinations Rankings”.Według niego najlepszymi lokalizacjami w naszym kraju na inwestycje z sektora innowacyjnych usług biznesowych są: Warszawa, Kraków i Wrocław.

Ich zadaniem jest przede wszystkim dostarczenie usług z zakresu: finansowo-księgowego, IT oraz badań i rozwoju. W Warszawie niesłabnącą popularnością cieszą się centra typu: Business Process Outsourcing (BPO) oraz Information Technology Outsourcing (ITO).

Trend w szczególności na usługi BPO odnotowuje również firma ITMAGINATION, która oferuje outsourcing w formie uzupełnienia zespołu klienta, jak i zapewnienia kompleksową obsługę wybranej aplikacji czy procesu biznesowego. Firma świadczy swoje usługi w siedzibie klienta, a także zdalnie z wykorzystaniem biur zlokalizowanych w centrum Warszawy.

- Na swoim koncie mamy obsługę m.in. firm zagranicznych w formie nearshoringu. Są to przede wszystkim duże koncerny farmaceutyczne oraz finansowe z Niemiec oraz Wielkiej Brytanii - opowiada Daniel Arak, Business Development Director ITMAGINATION. - Przy każdym projekcie wpasowujemy się w daną organizację, stajemy się jej integralną częścią i partnerami. Oferujemy rozwiązania, które są dostosowane do konkretnej branży oraz unikalnych potrzeb firmy. Takie podejście pozwala nam lepiej i skuteczniej realizować wspólne cele - dodaje. 

  • W ostatnich latach, w Polsce zwiększyła się dwukrotnie liczba osób zatrudnionych w centrach usług biznesowych - z 50 tys. w 2008 roku do ponad 100 tys. w roku 2012.



autor: Mariola Czapkiewicz

Zobacz więcej na temat: biznes firma outsourcing
Czytaj także

Polskie ICT inwestuje coraz lepiej

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 08:00
Jak wynika z danych „Computerworld”, organizatora konkursu „Lider Informatyki”, polskie przedsiębiorstwa inwestują w IT więcej i efektywniej niż kiedyś, a wdrażane przez nie technologie mają coraz większy wpływ na biznes.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Strategia Huawei Enterprise do 2017

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 07:00
Huawei zamierza wzmocnić pozycję na rynku rozwiązań dla przedsiębiorstw, kładąc większy nacisk na innowacje i integrację z globalnym środowiskiem klientów biznesowych, oferując szybsze i lepszej jakości rozwiązania ICT zapewniające wyższą stopę zwrotu.
rozwiń zwiń