Nowe Technologie

Jak czyste są Twoje pieniądze?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 10:52
Badania przeprowadzone przez MasterCard pokazują, że według Polaków pieniądze – banknoty i monety - są bardzo zanieczyszczone i pokryte bakteriami. 63% badanych sądzi, że są one najmniej higienicznymi rzeczami, z którymi się na co dzień stykają.
Jak czyste są Twoje pieniądze?

 

Niezależne badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego pokazuje, że na europejskich banknotach znajduje się średnio ponad 26 000 bakterii, a na najnowszych – a co za tym idzie najbardziej czystych pieniądzach — 2400 bakterii.

Wypowiadając się na temat stanu przeciętnego banknotu, Ian Thompson, profesor inżynierii Uniwersytetu Oksfordzkiego powiedział: „Respondenci uważają, że pieniądze są brudne, i nie jest to bezpodstawna teoria. Euro, które sprawdziliśmy, było siedliskiem średnio 11 000 bakterii, które dla wielu patogennych organizmów jest liczbą wystarczającą do przeniesienia infekcji. Poprzednie badania banknotów wykazały zanieczyszczenie potencjalnie szkodliwymi bakteriami Klebsiella i Enterobacter, które mogą powodować choroby u ludzi. Według Dame Sally Davies, naczelnej lekarz kraju w Anglii, coraz większa oporność na antybiotyki niektórych szczepów bakterii stanowi poważne zagrożenie. Banknoty przechodzące ‘z ręki do ręki’ pomiędzy tak wieloma osobami powinny zostać poddane szerszym badaniom, które zajmą się kwestią rozprzestrzeniania opornych szczepów przez pieniądze wędrujące po całym świecie”.

 Polacy nie są jedynym narodem, który uważa, że pieniądze są siedliskiem brudu. We wszystkich 15 przebadanych krajach europejskich pieniądze postrzegane są jako jedna z najmniej higienicznych rzeczy, brudniejsza niż poręcze schodów ruchomych, przyciski na terminalach płatniczych czy książki w bibliotece. W Europie średnio 57% osób uważa, że pieniądze są najbrudniejszymi rzeczami z jakimi się stykają, Polacy mają więc o nich nawet gorsze mniemanie niż niektórzy nasi sąsiedzi.

Gaetano Carboni, Global Products & Solutions Lead, MasterCard Europe dodaje: “83% Europejczyków uważa, że posługiwanie się pieniędzmi jest brudnym zajęciem i że są one siedliskiem bakterii. Powszechny jest pogląd, że w stosunku do innych rzeczy codziennego użytku pieniądze są zdecydowanie najbardziej zanieczyszczonymi. Dla znacznej liczby ludzi ciekawy jest fakt, że większość Europejczyków woli płacić kartą i uważa tę metodę płacenia za prostszą i bardziej bezpośrednią. Prawdą jest też, że większość użytkowników uważa ją także za bardziej higieniczną”.

 autor: Robert Kamiński