Polskie Radio
Section05
banknoty

Specjalne pieniądze na czas wojny, czyli tajne banknoty E-71

Paranoja systemu słusznie minionego obejmowała także czas wojny. Na przełomie lat 60. i 70. XX wieku przygotowano wzory banknotów, które miały być używane w przypadku wybuchu konfliktu pomiędzy Układem Warszawskim a państwami NATO. Na szczęście pozostały jedynie ciekawostką, którą można obejrzeć na wystawie.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA finanse pieniądze NATO Układ Warszawski NBP wystawa Kraków banknoty Tomasz Miara Trójka

ART. SPONSOROWANY Od 100 lat produkują najlepiej zabezpieczone pieniądze i druki. Poznaj PWPW

W styczniu 1919 r. odrodzone państwo polskie powołało do życia Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych, wtedy jeszcze pod nazwą Państwowych Zakładów Graficznych. Mimo zawirowań historii od tego czasu Wytwórnia dostarcza banknoty, znaczki pocztowe i inne rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa, z których na co dzień korzystają miliony Polaków.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski POLSKA pieniądze banknoty Dwudziestolecie międzywojenne Powstanie Warszawskie PWPW Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych

Ile będzie kosztować Wielką Brytanię śmierć królowej Elżbiety II?

Chociaż Brytyjczycy mieli świadomość, że Elżbieta II miała już swoje lata i teoretycznie byli przygotowani na jej odejście, wiadomość o jej śmierci (a ta zawsze przychodzi niespodziewanie) była dla nich silnym wstrząsem emocjonalnym. Okazuje się jednak, że śmierć królowej pociąga za sobą także bardzo wymierne koszty.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Wielka Brytania Elżbieta II Karol III ekonomia pieniądze banknoty Józef Niewiarowski Raf Uzar Piotr Firan Trójka pogrzeb koronacja

ART. SPONSOROWANY Nowa srebrna moneta kolekcjonerska NBP - XVI Międzynarodowy Kongres Numizmatyczny

We wrześniu po raz pierwszy w Polsce odbędzie się XVI Międzynarodowy Kongres Numizmatyczny. To ważne święto dla znawców historii pieniądza. Z kolei dla Narodowego Banku Polskiego to także okazja do przypomnienia postaci Joachima Lelewela - nie tylko polskiego patrioty, lecz także cenionego w świecie numizmatyka. Srebrna moneta kolekcjonerska z jego wizerunkiem ukaże się 6 września 2022 r.
Zobacz więcej na temat:  NBP Joachim Lelewel banknoty GOSPODARKA Adam Glapiński

Pierwsze polskie banknoty emitowane przez władze Insurekcji Kościuszkowskiej

228 lat temu, 16 sierpnia 1794 roku, a była to sobota, zostały wprowadzone do obiegu pierwsze polskie banknoty zastępujące monety kruszcowe. Warszawa była otoczona wojskami rosyjskimi i miała bardzo ograniczone możliwości emisji pieniędzy, a wydatki zmuszały do płatności choćby w ramach walki zbrojnej czy zaopatrzenia dla ludności i wojska.
Zobacz więcej na temat:  pieniądze banknoty rozbiory Polski Rosja