Nowe Technologie

Technologia, która zmieni rynek usług multimedialnych

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 14:24
HotSpot 2.0 jest jedną z najważniejszych technologii bezprzewodowych ostatnich lat. Jej głównym zadaniem jest maksymalne uproszczenie procesu połączenia z siecią Wi-Fi – mówi Michał Jarski, Dyrektor Regionalny Ruckus Wireless na Europę Wschodnią.
Ruckus wifi
Ruckus wifi

1.      Czym jest HotSpot 2.0 i czy można uznać tę technologię za przełomową?

M.J: HotSpot 2.0 to zestaw technologii i protokołów komunikacyjnych opracowywanych wspólnie przez instytucje międzynarodowe - między innymi takie jak Wi-Fi Alliance, a wdrażanych przez producentów sprzętu i operatorów telekomunikacyjnych. Ma być on całkowicie niewidoczny dla użytkownika, gdyż celem jest pełna automatyzacja połączeń bezprzewodowych pomiędzy urządzeniem klienta a punktem dostępu. Można uznać HotSpot 2.0 za rewolucję właśnie dzięki tej automatyzacji – użytkownik, zupełnie jak w przypadku połączeń GSM/3G, nie musi wiedzieć o otaczających go sieciach i sposobach podłączenia do nich, wszystko dzieje się bez jego ingerencji,  nawet w przypadku nieznanych wcześniej sieci.

2.      Czym HotSpot 2.0. release 2 różni się od poprzedniej wersji – release 1?

M.J: HotSpot 2.0 to bardzo skomplikowana struktura, dlatego jej wdrażanie podzielono na etapy. W „release 1” zostały zrealizowane podstawowe elementy umożliwiające uwolnienie użytkownika od żmudnego wyszukiwania dostępnych sieci Wi-Fi i prób logowania. Podstawą było logowanie bez ingerencji użytkownika, dlatego oparto je o kartę SIM urządzenia lub certyfikat zainstalowany w nim przez operatora. Nie musi  to być wcześniej odwiedzona sieć - uwierzytelnianie jest bezpieczne, ponieważ następuje – mimo wszystko - w sieci operatora macierzystego i żadne poufne informacje nie są udostępniane lokalnemu operatorowi hotspota. Cały proces jest niewidoczny dla użytkownika - jego smartfon automatycznie utrzymuje połączenie z siecią Wi-Fi. W „release 2”, dodane zostały mechanizmy pozwalające na automatyczną konfigurację urządzenia, które mogą na przykład obejmować preferencje w wyborze sieci Wi-Fi. Drugim elementem jest przygotowywanie urządzenia do pracy w sieciach HotSpot 2.0 poprzez zaufany portal pierwszego logowania.

3.      Najprościej mówiąc, na czym polega HotSpot 2.0 release 2? Jakie korzyści ma użytkownik?

M.J: „Release 2” pozwala na objęcie HotSpotem 2.0 urządzeń bez kart SIM. Wiele urządzeń wciąż nie używa kart SIM, a nie chcielibyśmy ich wykluczać. Bez niej nie ma możliwości sprawdzić czy napotkana sieć Wi-Fi nie jest na przykład podstawiona przez włamywaczy w celu zdobycia poufnych informacji. Release 2 pozwala na potwierdzenie, że sieć należy do konkretnego operatora oraz na bezpieczne skonfigurowanie urządzenia.

W przejrzysty sposób pokazywane są informacje identyfikujące dostępnych usługodawców HotSpot 2.0, a użytkownik jest prowadzony „za rękę” przez portal pozwalający na zapisanie się do usługi. Mogą być przy tym zachowane na przykład specyficzne ustawienia wymagane przez firmę macierzystą w celu udostępnienia usług i zasobów wewnętrznych przedsiębiorstwa. Do tej pory trzeba było polegać na ustawieniach domyślnych w dostarczonym przez operatora urządzeniu lub przynieść je do konfiguracji w punkcie operatora. Albo wierzyć  na słowo właścicielowi hotspota, że nas przy okazji nie okradnie.

4.      Gdzie można zastosować HotSpot 2.0?

M.J: Ta technologia ma bardzo szerokie zastosowanie, ale najlepiej sprawdza się w miejscach o dużym natężeniu ruchu multimedialnego, gdzie dostępnych jest wiele sieci Wi-Fi – na przykład galerie handlowe czy hotele. W takich przypadkach zamiast długiej listy dostępnych sieci bezprzewodowych dostępna będzie jedna zastępująca pozostałe. W każdym miejscu będzie do niej dostęp o stałej mocy. Oferowana przez HotSpot 2.0 automatyzacja Wi-Fi uwalnia od żmudnego procesu związanego z logowaniem w sieci, co w oczywisty sposób zwiększa liczbę użytkowników. To z kolei przekłada się na jej większą opłacalność. Dotyczy to również średnich i małych operatorów lokalnych sieci Wi-Fi.  Dotąd byli „skazani” na obsługiwanie tylko własnych użytkowników, co ograniczało rentowność inwestycji. Dzięki HotSpot 2.0 będą mogli współpracować z dużymi operatorami obsługując ich klientów w miejscach, gdzie tym wielkim nie opłaca się budować sieci.

5.      Czy jest coś, do czego można porównać korzystanie z tej technologii?

M.J: HotSpot 2.0 najłatwiej porównać do usługi roamingu za granicą, gdzie to telefon dobiera sieć o najlepszym zasięgu i automatycznie podłącza nas do niej. Możliwe jest ustalenie na jakich zasadach ma dokonywać się takie połączenie – czy ma wybrać sieć z najlepszym zasięgiem, na podstawie tego jakie zasady związane są z użytkowaniem sieci bezprzewodowej czy innych. Kluczem jest łatwość użytkowania dla osób korzystających z tej usługi. Jest ona po prostu niewidoczna, zapewniając jednocześnie tak bardzo pożądaną łączność z Internetem.

6.      Kiedy można oczekiwać  całkowitego wdrożenia tej technologii?

M.J: Trudno odpowiedzieć na pytanie kiedy HotSpot 2.0 będzie ogólnodostępny – aspekty technologiczne zostały zaprezentowane, ale trzeba jeszcze dopracować ostatnie elementy związane z wdrażaniem nowej struktury sieciowej. Wszystko zależy od producentów urządzeń klienckich oraz operatorów.autor: Robert Kamiński

Czytaj także

Hotelowy access point - ZoneFlex 7055

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 18:39
ZoneFlex 7055 to pierwszy na świecie punkt dostępowy Wi-Fi, który oferuje jednoczesną pracę w pasmach 2,4 i 5 GHz.
rozwiń zwiń