X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nowe Technologie

Technologia, która zmieni rynek usług multimedialnych

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 14:24
HotSpot 2.0 jest jedną z najważniejszych technologii bezprzewodowych ostatnich lat. Jej głównym zadaniem jest maksymalne uproszczenie procesu połączenia z siecią Wi-Fi – mówi Michał Jarski, Dyrektor Regionalny Ruckus Wireless na Europę Wschodnią.
Ruckus wifi
Ruckus wifi

1.      Czym jest HotSpot 2.0 i czy można uznać tę technologię za przełomową?

M.J: HotSpot 2.0 to zestaw technologii i protokołów komunikacyjnych opracowywanych wspólnie przez instytucje międzynarodowe - między innymi takie jak Wi-Fi Alliance, a wdrażanych przez producentów sprzętu i operatorów telekomunikacyjnych. Ma być on całkowicie niewidoczny dla użytkownika, gdyż celem jest pełna automatyzacja połączeń bezprzewodowych pomiędzy urządzeniem klienta a punktem dostępu. Można uznać HotSpot 2.0 za rewolucję właśnie dzięki tej automatyzacji – użytkownik, zupełnie jak w przypadku połączeń GSM/3G, nie musi wiedzieć o otaczających go sieciach i sposobach podłączenia do nich, wszystko dzieje się bez jego ingerencji,  nawet w przypadku nieznanych wcześniej sieci.

2.      Czym HotSpot 2.0. release 2 różni się od poprzedniej wersji – release 1?

M.J: HotSpot 2.0 to bardzo skomplikowana struktura, dlatego jej wdrażanie podzielono na etapy. W „release 1” zostały zrealizowane podstawowe elementy umożliwiające uwolnienie użytkownika od żmudnego wyszukiwania dostępnych sieci Wi-Fi i prób logowania. Podstawą było logowanie bez ingerencji użytkownika, dlatego oparto je o kartę SIM urządzenia lub certyfikat zainstalowany w nim przez operatora. Nie musi  to być wcześniej odwiedzona sieć - uwierzytelnianie jest bezpieczne, ponieważ następuje – mimo wszystko - w sieci operatora macierzystego i żadne poufne informacje nie są udostępniane lokalnemu operatorowi hotspota. Cały proces jest niewidoczny dla użytkownika - jego smartfon automatycznie utrzymuje połączenie z siecią Wi-Fi. W „release 2”, dodane zostały mechanizmy pozwalające na automatyczną konfigurację urządzenia, które mogą na przykład obejmować preferencje w wyborze sieci Wi-Fi. Drugim elementem jest przygotowywanie urządzenia do pracy w sieciach HotSpot 2.0 poprzez zaufany portal pierwszego logowania.

3.      Najprościej mówiąc, na czym polega HotSpot 2.0 release 2? Jakie korzyści ma użytkownik?

M.J: „Release 2” pozwala na objęcie HotSpotem 2.0 urządzeń bez kart SIM. Wiele urządzeń wciąż nie używa kart SIM, a nie chcielibyśmy ich wykluczać. Bez niej nie ma możliwości sprawdzić czy napotkana sieć Wi-Fi nie jest na przykład podstawiona przez włamywaczy w celu zdobycia poufnych informacji. Release 2 pozwala na potwierdzenie, że sieć należy do konkretnego operatora oraz na bezpieczne skonfigurowanie urządzenia.

W przejrzysty sposób pokazywane są informacje identyfikujące dostępnych usługodawców HotSpot 2.0, a użytkownik jest prowadzony „za rękę” przez portal pozwalający na zapisanie się do usługi. Mogą być przy tym zachowane na przykład specyficzne ustawienia wymagane przez firmę macierzystą w celu udostępnienia usług i zasobów wewnętrznych przedsiębiorstwa. Do tej pory trzeba było polegać na ustawieniach domyślnych w dostarczonym przez operatora urządzeniu lub przynieść je do konfiguracji w punkcie operatora. Albo wierzyć  na słowo właścicielowi hotspota, że nas przy okazji nie okradnie.

4.      Gdzie można zastosować HotSpot 2.0?

M.J: Ta technologia ma bardzo szerokie zastosowanie, ale najlepiej sprawdza się w miejscach o dużym natężeniu ruchu multimedialnego, gdzie dostępnych jest wiele sieci Wi-Fi – na przykład galerie handlowe czy hotele. W takich przypadkach zamiast długiej listy dostępnych sieci bezprzewodowych dostępna będzie jedna zastępująca pozostałe. W każdym miejscu będzie do niej dostęp o stałej mocy. Oferowana przez HotSpot 2.0 automatyzacja Wi-Fi uwalnia od żmudnego procesu związanego z logowaniem w sieci, co w oczywisty sposób zwiększa liczbę użytkowników. To z kolei przekłada się na jej większą opłacalność. Dotyczy to również średnich i małych operatorów lokalnych sieci Wi-Fi.  Dotąd byli „skazani” na obsługiwanie tylko własnych użytkowników, co ograniczało rentowność inwestycji. Dzięki HotSpot 2.0 będą mogli współpracować z dużymi operatorami obsługując ich klientów w miejscach, gdzie tym wielkim nie opłaca się budować sieci.

5.      Czy jest coś, do czego można porównać korzystanie z tej technologii?

M.J: HotSpot 2.0 najłatwiej porównać do usługi roamingu za granicą, gdzie to telefon dobiera sieć o najlepszym zasięgu i automatycznie podłącza nas do niej. Możliwe jest ustalenie na jakich zasadach ma dokonywać się takie połączenie – czy ma wybrać sieć z najlepszym zasięgiem, na podstawie tego jakie zasady związane są z użytkowaniem sieci bezprzewodowej czy innych. Kluczem jest łatwość użytkowania dla osób korzystających z tej usługi. Jest ona po prostu niewidoczna, zapewniając jednocześnie tak bardzo pożądaną łączność z Internetem.

6.      Kiedy można oczekiwać  całkowitego wdrożenia tej technologii?

M.J: Trudno odpowiedzieć na pytanie kiedy HotSpot 2.0 będzie ogólnodostępny – aspekty technologiczne zostały zaprezentowane, ale trzeba jeszcze dopracować ostatnie elementy związane z wdrażaniem nowej struktury sieciowej. Wszystko zależy od producentów urządzeń klienckich oraz operatorów.autor: Robert Kamiński

Czytaj także

Hotelowy access point - ZoneFlex 7055

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 18:39
ZoneFlex 7055 to pierwszy na świecie punkt dostępowy Wi-Fi, który oferuje jednoczesną pracę w pasmach 2,4 i 5 GHz.
rozwiń zwiń