Nowe Technologie

Telewizja uczy języków obcych

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 11:45
Ponad 70 proc. Polaków docenia rolę zagranicznych kanałów TV w nauce języków obcych – wynika z badania CBOS przeprowadzonego na zlecenie operatora satelitarnego SES ASTRA. Dla porównania na Węgrzech, gdzie podobną ankietę przeprowadzono w zeszłym roku, taką opinię wyraziło 55 proc. badanych.
Telewizja uczy języków obcych
Foto: glowimages.com

W czerwcu Centrum Badania Opinii Społecznej zapytało reprezentatywną grupę dorosłych Polaków czy ich zdaniem oglądanie obcojęzycznych kanałów telewizyjnych wspomaga naukę języków obcych. Zdecydowana większość badanych (72,8 proc.) udzieliła odpowiedzi twierdzącej – „zdecydowanie tak” lub „raczej tak”.

Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej grupie 1010 respondentów i dostarcza ciekawych danych na temat wykorzystania telewizji do nauki języków obcych przez różne grupy społeczne w Polsce. Okazuje się, że ta metoda cieszy się największą popularnością wśród osób młodych (18-24 lata), wśród których co czwarty badany wskazuje na jej przydatność, a stopniowo traci na popularności w starszych grupach wiekowych (55% odpowiedzi twierdzących w grupie 65+).

Popularność nauki języków z pomocą telewizji zależy również od miejsca zamieszkania oraz poziomu wykształcenia respondentów. I tak w największych miastach, powyżej 500 tys. mieszkańców, a także wśród osób deklarujących wyższe wykształcenie, badacze otrzymali aż 88 proc. odpowiedzi twierdzących. Odsetek ten spadał jednak do 65 proc. w przypadku mieszkańców mniejszych miejscowości oraz do 60 proc. wśród osób z wykształceniem podstawowym.

Cieszymy się, że tak wiele osób dostrzega funkcję edukacyjną telewizji. Jestem przekonana, że kilkaset kanałów telewizyjnych dostępnych bez dodatkowych opłat z satelitów ASTRA stanowi najlepszą odpowiedź na edukacyjne potrzeby polskich widzów – mówi Barbara Uzunowa-Drymer, dyrektor marketingu SES ASTRA na region Europy Środkowo-Wschodniej.

Podobne badanie zostało przeprowadzone przez SES ASTRA w grudniu zeszłego roku na Węgrzech, gdzie nieco ponad połowa respondentów przyznała, że zagraniczne kanały telewizyjne pomagają w nauce języków, a 40 proc. przyznało, że regularnie ogląda obcojęzyczne stacje TV.

Korzystając z tej metody wspomagania procesu nauki języków obcych, warto pamiętać o kilku prostych zasadach:

  1. Wybieraj wersje kanałów TV z napisami dzięki temu łatwiej zapamiętasz nowe słowa i nauczysz się ich pisowni.
  2. Trening czyni mistrza – nagrywaj i odtwarzaj ponownie ulubione programy. Dzięki powtarzaniu poprawisz wymowę i umiejętność wyłapywania nowych słów.
  3. Rób notatki – zapisuj często powtarzane i przydatne zwroty. Jeśli nie masz okazji rozmawiać zbyt często w obcym języku, to może być jedyny sposób by być „na czasie” z językiem.
  4. Wybieraj programy, które najbardziej Cię interesują – jeśli wciągniesz się w treść, łatwiej przyswoisz nową porcję wiedzy.
  5. Sprawdzaj postępy – jeśli uczysz się języka wyłącznie z telewizji, warto raz na jakiś czas zweryfikować stan swojej wiedzy z nauczycielem.

W Polsce z satelitów ASTRA, bez dodatkowych opłat można odbierać kilkaset kanałów telewizyjnych, w tym również polskie oraz w jakości HD. Do ich odbioru wystarczy standardowy zestaw satelitarny z  konwerterem typu monoblock, który pozwala na odbiór sygnału z dwóch pozycji orbitalnych przy użyciu jednej anteny. Do grudnia br. pod hasłem „ASTRA – Zobacz więcej!” trwa akcja promocyjna, w ramach której zakup konwertera jest premiowany upominkiem oraz możliwością wzięcia udziału w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami. Więcej informacji na temat promocji można znaleźć na stronie www.onastra.pl.

 


 

O badaniu

O opinie polskich widzów zapytano podczas realizowanego przez Centrum Badania Opinii Społecznej badania omnibusowego, zrealizowanego w dniach 5-12 czerwca 2013 r. Badanie przeprowadzono metodą bezpośrednich wywiadów ankieterskich, wspomaganych komputerowo (CAPI) na reprezentatywnej, ogólnopolskiej grupie losowej w wieku 18+. W ramach badania zrealizowano 1010



autor: Robert Kamiński