Polskie Radio
Section05
nauka języków obcych

Nauczanie języka polskiego w ukraińskich szkołach. Władze obwodu połtawskiego: krok na rzecz naszej integracji

- Planujemy wprowadzić w szkołach w naszym regionie nauczanie języka polskiego jako języka obcego; będzie to kolejny krok na rzecz naszej integracji z Polską w wymiarze m.in. historycznym i kulturowym - oznajmił Ołeksandr Biłeńki, przewodniczący rady obwodu połtawskiego w centralnej części Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja szkoła edukacja nauka języków obcych Europa

Nauczanie języka polskiego w ukraińskich szkołach. Władze obwodu połtawskiego: krok na rzecz naszej integracji

- Planujemy wprowadzić w szkołach w naszym regionie nauczanie języka polskiego jako języka obcego; będzie to kolejny krok na rzecz naszej integracji z Polską w wymiarze m.in. historycznym i kulturowym - oznajmił Ołeksandr Biłeńki, przewodniczący rady obwodu połtawskiego w centralnej części Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Rosja wojna 2023 szkoła edukacja nauka języków obcych Europa

Korea – nowa miłość Polaków. Co nas w niej fascynuje?

Polska moda na Koreę trwa w najlepsze. Polacy coraz chętniej uczą się języka koreańskiego. Coraz więcej w Polsce nie tylko koreańskich restauracji, sklepów, ale także salonów fryzjerskich czy kosmetycznych. Odpowiedzią na nową dalekowschodnią fascynację Polaków ma być m.in. uruchomienie bezpośrednich lotów z Wrocławia do Seulu.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Radosław Nałęcz Trójka hobby Korea Południowa nauka języków obcych

Technologia w nauce języków obcych. Z jakich form korzystamy najchętniej?

Międzynarodowy Dzień Języków Obcych to doskonała okazja, by zastanowić się nad nauką języka. Jej formy przeszły w ostatnich latach niemałą metamorfozę. Dziś decydujemy się już nie tylko na książki i kursy. Chętnie wybieramy też gry edukacyjne, aplikacje na telefon lub rozmowy z botami w wirtualnej rzeczywistości. 
Zobacz więcej na temat:  Józef Niewiarowski Trójka nauka języków obcych języki obce Europejski Dzień Języków Obcych Piotr Firan technologie aplikacje mobilne wirtualna rzeczywistość

Międzynarodowy Dzień Języków Obcych. Spotkanie z Martyną Górniak-Pełech, tłumaczką i pisarką

26 września obchodzimy  Międzynarodowy Dzień Języków Obcych. To dobra okazja, by zwrócić dzieciom uwagę, jak ważna jest umiejętność porozumiewania się z ludźmi, którzy mieszkają w innych częściach świata i poznawanie ich kultury. Przekonuje o tym Martyna Górniak - Pełech, dziennikarka i pisarka, autorka książki „Dzieci Wielojęzyczne. Niezwykła historia zwykłej rodziny”.
Zobacz więcej na temat:  języki obce nauka języków obcych Polacy za granicą Polonia Szwajcaria

Jak zadbać o wymierające języki?

Język jest jak kwiat – odpowiednio pielęgnowany potrafi pięknie rozkwitnąć i wydać wspaniałe owoce. Ale język zarazem jest jak zwierzę i może być zagrożony wymarciem. Co więcej, takich języków jest ok. 1/3 z blisko 7 tys., które istnieją na świecie. Dlatego stworzono w internecie Archiwum Zagrożonych Języków (ELAR).
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA społeczeństwo języki obce nauka języków obcych Wilamowice Paweł Turski Mateusz Drozda Trójka

Licencjat pisany w bunkrze, czyli studentka niezłomna

Uniwersytet Łódzki otrzymał niedawno niezwykły list: jego autorka, ukraińska studentka anglistyki Wiktoria Ptaszyńska poinformowała, że z powodu rosyjskiej agresji na jej ojczyznę, pozostaje w rodzinnej Winnicy. Została tłumaczką wolontariuszką. A dzięki dostępowi do internetu stara się wciąż kontynuować studia.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo nauka języków obcych studia Łódź online wojna na Ukrainie Winnica Tomasz Miara Trójka

Język polski dla obcokrajowców – prawdziwe wyzwanie

Język polski jest jednym z najtrudniejszych języków świata. Kilka lat temu w rankingu przeprowadzonym przez British Council uplasował się w pierwszej piątce pod względem trudności, jaką nauka naszego języka sprawia obcokrajowcom. Jak studenci z innych krajów radzą sobie w przyswajaniu tego języka i jak wygląda praca lektora języka polskiego?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piotr Firan Trójka Monika Chrobak język polski poprawna polszczyzna nauka języków obcych edukacja

Jak uzyskać wsparcie z programu "Polonia i Polacy za granicą 2022"? Ruszył nabór wniosków

Rozpoczęto przyjmowanie wniosków do programu "Polonia i Polacy za granicą 2022". To mechanizm wsparcia Polaków mieszkających poza granicami kraju przez polski rząd. Wnioski można składać w sześciu kategoriach: edukacja, media polonijne, pomoc charytatywna, wydarzenia polonijne, rozwijanie struktur organizacji polonijnych na świecie i budowanie dobrego wizerunku Polski przez organizacje polonijne.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Białoruś Polonia nauka języków obcych język polski koronawirus FILM Kanada kancelaria premiera NASA

"Dzieci Wielojęzyczne. Niezwykła historia zwykłej rodziny" już w księgarniach

Wychować dziecko nie jest łatwo, a wychować dziecko dwujęzyczne początkowo wydaje się projektem zupełnie niewykonalnym. Wiele polskich mam zna temat od podszewki. Ale co zrobić, kiedy czas się spakować i po raz kolejny wyjechać? Odpowiedzi na to i wiele innych pytań znajdziecie w książce Martyny Górniak - Pełech  „Dzieci Wielojęzyczne. Niezwykła historia zwykłej rodziny”.
Zobacz więcej na temat:  języki obce język polski nauka języków obcych Malta dzieci