Nowe Technologie

Czy tablet może już zastąpić laptopa?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 09:39
W ostatnich miesiącach byliśmy świadkami premier wielu nowych tabletów, wyposażonych w Windows 8. Idea tabletu wyposażonego w system operacyjny Microsoft nie jest niczym nowym, ale dopiero prezentacja procesora Intel Atom 4-ej generacji, dała nadzieję na niewielkie urządzenia, zapewniające odpowiednią wydajność.

Tablety z systemem Windows nie są niczym nowym. Już w 2001 roku powstała oficjalna specyfikacja dla Microsoft Tablet PC. Wkrótce na rynku pojawiły się pierwsze urządzenia, zgodne wytycznymi giganta z Redmond. Nie odniosły jednak sukcesu. Głównie ze względu na konieczność obsługi za pomocą rysika, kiepsko dostosowany system operacyjny oraz ograniczenia wynikające z technologii. Czas pracy na baterii i wydajność ówczesnych urządzeń były niewystarczające dla większości użytkowników.

/
Do 2010 roku tablety typu HP TC1000, Acer TravelMate C210 czy Lenovo X61 były jedynie ciekawostką rynkową. Wszystko zmieniła premiera iPada, gdy okazało się, że tablet nie musi zastępować istniejącego urządzenia, ale może odnieść sukces jako całkowicie nowy produkt. Za urządzeniami Apple jako pierwsze podążyły tablety, wyposażone w system Android 3.x.

Na system operacyjny Microsoft dedykowany tabletom, musieliśmy czekać aż do 2012 roku. Mimo początkowych problemów oraz zimnego przyjęcia przez klientów przyzwyczajonych do Pulpitu i Menu Start, Windows 8.1 jest obecnie najbardziej rozbudowanym systemem na urządzenia z ekranami dotykowymi. Nawet pomimo optymalizacji pod kątem „casualowego” zastosowania, pozostaje pełnym systemem okienkowym, pozwalającym na uruchomienie oprogramowania typu Microsoft Office czy Adobe PhotoShop.

Czy to oznacza, że 7-, 8- lub 10-calowe tablety z procesorem Intel Atom mogą być narzędziem pracy i wyprzeć laptopy lub nawet komputery stacjonarne? W niektórych przypadkach tak. Poniżej przedstawiamy najbardziej prawdopodobne scenariusze zastosowania, wraz z niezbędnym akcesoriami.

/autor: C.Helm/Philips PicoPix

Zobacz więcej na temat: intel microsoft tablet