"Sborna" powaliła Czechów na kolana

Aneta Hołówek 08.06.2012

Na Stadionie Miejskim we Wrocławiu reprezentacja Rosji pokonała Czechy 4:1 (2:0). Fantastyczny mecz zagrał Alan Dżagojew.

Na początku spotkania niewielką "optyczną" przewagę mieli Czesi. Dłużej utrzymywali się przy piłce, ale brakowało ostatniego dobrego podania, po którym mogliby stworzyć dogodną sytuację do zdobycia bramki. Jednakże "Sborna" z minuty na minutę rozkręcała grę w ataku.

W piętnastej minucie meczu, po wrzutce w pole karne i strzale głową Aleksandra Kierżakowa piłka odbiła się, co prawda, od słupka, ale dopadł ją Alan Dzagojew i dał swojej drużynie prowadzenie. Na drugą bramkę podopiecznych Dicka Advocaata nie trzeba było długo czekać długo. W 24. minucie meczu Roman Szyrokow, pomocnik Zenitu Sankt Petersburg z zimną krwią, technicznym strzałem przeniósł piłkę nad interweniującym bramkarzem.

W końcówce pierwszej połowy spotkania na Stadionie Miejskim we Wrocławiu Czesi próbowali kontratakować, ale z ich akcji niewiele wychodziło.

Podczas przerwy podopieczni Michala Bilka zmobilizowali szeregi, a na murawę weszła odmieniona drużyna. W 52. minucie spotkania, po strzale Vaclava Pilara bramkarz Rosjan, Wiaczesław Małafiejew musiał skapitulować.

Ale Rosjanie nie mieli zamiaru się poddać. W 79. minucie drugą bramkę w meczu zdobył Alan Dżagojew. Kilka minut później trener Rosjan, Dick Advocaat postanowił wprowadzić zmiany. Na boisko, zamiast mało skutecznego Kierżakowa, wszedł Pawliuczenko. I po fenomenalnym strzale w 82. minucie cieszył się ze swojego pierwszego gola na Euro 2012.

W tym spotkaniu niewiele pracy miał Howard Webb. Angielski sędzia nie pokazał nawet jednej żółtej kartki.

/

Grupa A: Rosja - Czechy 4:1 (2:0).
Bramki: 1:0 Alan Dzagojew (15), 2:0 Roman Szyrokow (24), 2:1 Vaclav Pilar (52), 3:1 Alan Dzagojew (79), 4:1 Roman Pawluczenko (82).
Sędzia: Howard Webb (Anglia). Widzów 42 000.
Rosja: Wiaczesław Małafiejew - Aleksandr Aniukow, Aleksiej Bierezucki, Siergiej Ignaszewicz, Jurij Żyrkow - Roman Szyrokow, Igor Denisow, Konstantin Zyrianow - Alan Dzagojew (85. Aleksandr Kokorin), Aleksandr Kierżakow (73. Roman Pawluczenko), Andriej Arszawin.
Czechy: Petr Cech - Theodor Gebre Selassie, Roman Hubnik, Tomas Sivok, Michal Kadlec - Jaroslav Plasil, Petr Jiracek (76. Milan Petrzela), Vaclav Pilar, Tomas Rosicky, Jan Rezek (46. Tomas Huebschman) - Milan Baros (85. David Lafata).

Wcześniej na Stadionie Narodowym w Warszawie w meczu otwarcia reprezentacja Polski zremisowała z Grecją 1:1. >>> Tylko, czy aż remis w meczu z Grekami?