Kasabijew nie dał rady - zrezygnował

Marcin Nowak 04.08.2012
Arsen Kasabijew
Arsen Kasabijew, foto: PAP/Marcin Bednarski

Arsen Kasabijew uzyskał 170 kg w rwaniu w kategorii 94 kg w olimpijskim turnieju podnoszenia ciężarów w Londynie. Polak zrezygnował z podrzutu i wycofał się z zawodów.

Reprezentant Kazachstanu Ilja Ilin zdobył w Londynie złoty medal igrzysk olimpijskich w podnoszeniu ciężarów w kategorii 94 kg uzyskując w dwuboju 418 kg. Tomasz Zieliński został sklasyfikowany na dziewiątej pozycji z rezultatem 385 kg.
Ilin w Londynie zaprezentował rewelacyjną formę. Mistrz świata z Paryża w 2011 roku dwukrotnie poprawiał rekord świata w dwuboju, a na koniec uzyskał najlepszy wynik w historii w podrzucie.
Najpierw uzyskał 413 kg w dwuboju, gdy w drugiej próbie podrzucił 228 kg, a następnie 418 kg, gdy na koniec zmagań na pomoście dźwignął 233 kg, więcej o jeden kilogram od rekordu globu Szymona Kołeckiego, który Polak ustanowił 29 kwietnia 2000 roku w Sofii.
Arsen Kasabijew nie został sklasyfikowany w dwuboju, gdyż wycofał się z rywalizacji po rwaniu. Powodem było odnowienie się kontuzji kolan, której doznał podczas czerwcowych mistrzostw Polski w Zakliczynie.
Kasabiejew w rwaniu także wysoką formą nie błysnął, zaliczył tylko jedno podejście do 170 kg, dwa kolejne do 174 spalił.
Bardzo udanie natomiast zaprezentował się młodszy brat mistrza olimpijskiego w 85 kg Adriana, Tomasz Zieliński. Wygrał grupę B z rezultatem 385 kg, co dało mu w klasyfikacji końcowej turnieju olimpijskiego dziewiąte miejsce.
Polak zaliczył pięć podejść - trzy w rwaniu 167, 172 i 175 oraz dwa w podrzucie do 208 i 210 kg. Trzecia próba do 215 kg nie była udana.