Kobiety lubią brąz! Medal dla kajakarek!

PAP
Marcin Nowak 09.08.2012
Beata Mikołajczyk i Karolina Naja
Beata Mikołajczyk i Karolina Naja, foto: PAP/EPA/NIC BOTHMA

Beata Mikołajczyk (UKS Kopernik Bydgoszcz) i Karolina Naja (AZS AWF Gorzów Wlkp.) zdobyły brązowy medal olimpijski w wyścigu dwójek kajakowych na 500 metrów.

Polskie Radio zaprasza do słuchania relacji i transmisji z Igrzysk Olimpijskich, które nadawane są na antenach Programu Pierwszego, Trzeciego i Czwartego Polskiego Radia.

Zwyciężyły Niemki, a drugie miejsce zajęły Węgierki.

Niemki, Węgierki i Polki prowadziły od startu, stopniowo oddalając się od rywalek. Na półmetku płynące na trzeciej pozycji biało-czerwone wyprzedzały o prawie całą długość kajaka osadę Portugalii i wydawało się, że nie ma już siły, aby im odebrać medal.
W drugiej części dystansu Niemki i Węgierki nie zwalniały tempa, natomiast Mikołajczyk i Naja zaczęły słabnąć. Mocno przyspieszyły Chinki, ale już nie zdołały doścignąć Polek. Kajakarki z Bydgoszczy i Gorzowa wyprzedziły je o 136 tysięcznych sekundy.

Polki w nowym zestawieniu
Mikołajczyk i Naja to nowe zestawienie dwójki kajakowej. Na olimpiadzie w Pekinie Mikołajczyk z Anetą Konieczną zdobyły srebro, a przed rokiem w mistrzostwach świata w Szegedzie - brąz. Trener Tomasz Kryk zmienił skład osady ze względu na chorobę nowotworową Anety Koniecznej, która w maju przeszła operację.
Kajakarki wywalczyły dziewiąty medal dla Polski w igrzyskach w Londynie, a szósty brązowy. Dorobek biało-czerwonych uzupełniają dwa złota (Tomasza Majewskiego w pchnięciu kulą i Adriana Zielińskiego w podnoszeniu ciężarów) oraz jedno srebro (Sylwii Bogackiej w strzelectwie).
To dziewiąty medal reprezentacji Polski w igrzyskach w Londynie, a szósty brązowy. Dorobek biało-czerwonych uzupełniają dwa złota i jedno srebro.

Passa medalowa trwa

Kajakarki z Bydgoszczy i Gorzowa Wielkopolskiego podtrzymały passę medalową w tej konkurencji, która trwa od igrzysk w Sydney w 2000 roku.
Cztery lata temu w Pekinie Mikołajczyk wywalczyła srebro razem z Anetą Konieczną. W Sydney i w Atenach (2004) Konieczna, jeszcze pod panieńskim nazwiskiem Pastuszka, sięgała po brązowe medale płynąc razem z Beatą Sokołowską-Kuleszą.
Podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata w Szegedzie kwalifikację olimpijską wywalczyły Mikołajczyk z Konieczną, ale trener Tomasz Kryk postanowił dokonać zmiany w składzie. Powodem były kłopoty zdrowotne Koniecznej, u której wykryto nowotwór.

Medalistki w konkurencji kajakowej K2 500 m:
złoty - Franziska Weber, Tina Dietze (Niemcy)
srebrny - Katalin Kovacs, Natasa Douchev-Janics (Węgry)
brązowy - Karolina Naja, Beata Mikołajczyk (Polska)

Londyn 2012 - serwis specjalny >>>

man

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!