Polskie Radio
Section05
Sydney

Przemysław Prucnal: Ray Chen jest moim idolem i inspiracją

- Pierwsza edycja konkursu miała miejsce w 2019 roku. Wtedy również wziąłem udział, niestety nie udało mi się. Wiedziałem jednak, że będę ciężko pracował i jeśli tylko nadarzy się kolejna okazja, to spróbuję swoich sił. I oto jestem - uśmiechał się w rozmowie z Dwójką Przemysław Prucnal, laureat międzynarodowego konkursu "Play with Ray - Sydney Symphony Orchestra".
Zobacz więcej na temat:  skrzypce Sydney konkurs MUZYKA Dwójka Paweł Siwek

"Eksplorował wszystkie kontynenty, z wyjątkiem Antarktydy". O postaci Pawła Edmunda Strzeleckiego

Paweł Edmund Strzelecki zapisał się w historii jako wybitny odkrywca, podróżnik, geolog i badacz, który zdobył i nadał nazwę Kościuszko - najwyższej górze w Australii. - Był również pierwszym Polakiem, który objechał świat dookoła - mówi w "Czterech porach roku" prof. Andrzej Kozek, profesor statystyki z Sydney, obecnie wiceprezes organizacji polonijnej Kosciuszko Heritage Inc.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka społeczeństwo Australia Sydney podróże odkrywcy Paweł Edmund Strzelecki

"Najdłuższy lockdown na świecie". Mieszkańcy Melbourne zamknięci przez 267 dni

Sydney, czyli największe miasto Australii, zakończyło ponad studniowy lockdown. Z kolei inne duże miasto tego kraju, Melbourne, pobiło rekord najdłuższego lockdownu na świecie. - To na pewno nie jest rekord, do którego dążyliśmy, ani taki, który świętujemy - mówi Sally Capp, burmistrz Melbourne. Jak covidowe obostrzenia wyglądają w Australii?
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska ŚWIAT koronawirus szczepienia Australia Sydney Melbourne

Australia. "Kraj, który stoi minerałami"

Prezydent Andrzej Duda złożył w Australii pierwszą w historii wizytę na tym szczeblu dyplomatycznym. Przy tej okazji w studiu Polskiego Radia 24 rozmowa o australijskiej tradycji, historii, mentalności, a także gospodarce i turystyce. Gościem audycji „Nos Kleopatry” był Zbigniew Lazar, który przez wiele lat pracował dla australijskiego rządu i zajmował się komunikacją społeczną.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 podróże Australia Sydney Melbourne Andrzej Duda

Góry Błękitne czy spowite niebieską mgłą? [WIDEO]

Góry Błękitne leżą ok 100 km od Sydney w Australii. Nazwę zawdzięczają porastającym ich stoki eukaliptusom. Olejki eteryczne, które ulatniają się z liści tych drzew powodują, że góry te oglądane z odległości wyglądają jakby były przykryte lekką, niebieskawą mgłą. Miejsce zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Zobacz więcej na temat:  wiadomości TYLKO U NAS podróże podróże zagraniczne STYL ŻYCIA Australia Sydney