Polskie Radio

"Dzieci bliżej historii" i Studio S-13 – Polskie Radio w środę

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 10:33
Jak wrócić do formy po wielomiesięcznym pobycie w domu? Program Kolej Plus i reportaż ​"Nastolatek w domu podczas epidemii", a także kogo warto stawiać młodzieży jako wzór do naśladowania. Słuchaj nas!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/StockSnap
logo 

JEDYNKA

9.00-12.00 - W "Czterech Porach Roku" o tym, jak wrócić do formy po wielomiesięcznym pobycie w domu spowodowanym pandemią, jak zrzucić zbędne kilogramy i przestawić się na odpowiednią dietę – opowiedzą m.in.: Sebastian Chmara – lekkoatleta, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, który z myślą przede wszystkim o najmłodszych realizuje program "Lekkoatletyka dla każdego" oraz Piotr Galus, prowadzący w radiowej Jedynce "Poranną gimnastykę".

Zastanowimy się też nad tym, jak będzie wyglądał świat po pandemii, np. za 20 lat i co z tego, czego doświadczamy teraz, zostanie z nami na dłużej. Będzie mowa o międzynarodowej akcji "Time to question" (projekt realizowany przez TV Arte) plus rozmowa z socjologiem dr. Tomaszem Marcysiakiem.

Pamiętamy również o długim weekendzie, dlatego chcemy zaprosić Słuchaczy na wycieczkę lokalną koleją drezynową, która wróciła właśnie na trasę do i z Regulic przez Nieporez i Alwernię. W sumie blisko 12 km przejażdżki, podczas której można podziwiać góry, bijące źródła i winnice – kolejka będzie czynna także w święto Bożego Ciała. Zaprasza Agnieszka Kunikowska.

13.00-15.00 - Gościem "Muzycznej Jedynki" będzie Mariusz Wawrzyńczyk, który opowie o nowym singlu "Chcę Ci powiedzieć". Prowadzi Anna Will.

19.30 - W "Jedynce Dzieciom" rozmowa z historykiem Adrianem Sobieszczańskim o Akcji Kutschera, wędrówka po miejscach w Warszawie z nią związanych. Archiwalna rozmowa z Kamą Stypułkowską-Chojecką - jedną z uczestniczek akcji. Będzie to wprowadzenie do słuchowiska, które wyemitujemy w czwartek 11 czerwca o godz. 19.30 w ramach cyklu "Dzieci Bliżej Historii" realizowanego we współpracy z Polską Fundacją Narodową.

"Wyrok na Franza Kutscherę" to słuchowisko dla dzieci opisujące udaną akcję wykonania wyroku wydanego przez Kierownictwo Walki Podziemnej na dowódcy SS i Policji na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa. Szef Kedywu, wówczas płk August Fieldorf "Nil", wyznaczył na wykonawcę wyroku oddział "Agat" – jednostkę specjalną Kedywu Komendy Głównej AK.

Operacja była najważniejszą zakończoną sukcesem akcją bojową wymierzoną w wysokiego funkcjonariusza niemieckiego aparatu terroru, która została przeprowadzona przez Armię Krajową w czasie II wojny światowej na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Brali w niej udział bardzo młodzi żołnierze, przeważnie 20-letni. Najmłodsza z grupy przygotowującej akcję, Elżbieta Dziębłowska ps. Dewajtis, miała zaledwie 14 lat.

Potrzeba poszukiwania przez młodzież wzorców, idoli, osób godnych naśladowania jest ważna w każdych czasach i stanowi czynnik najsilniej wiążący pokolenia na przestrzeni historii narodu. Dlatego warto, aby taka właśnie potrzeba była zaspakajana poprzez najszlachetniejsze wzorce, jakich w naszej historii nie brakuje. W słuchowisku wystąpili znakomici polscy aktorzy najmłodszego pokolenia oraz dziewczynka, która jako aktorka amatorka świetnie się spisała w roli przedstawicielki najmłodszych słuchaczy. Prowadzi Joanna Ficińska.

20.30-23.00 - Na kultowe Studio S-13 zaprasza Cezary Gurjew. W ramach 29. kolejki ekstraklasy usłyszymy transmisję meczu ŁKS Łódź - Jagiellonia Białystok.


logo

DWÓJKA

07.00-10.00 - Poranek Dwójki - prowadzi Paweł Siwek

Gościem Poranka Dwójki będzie wybitny polski śpiewak operowy, światowej sławy artysta dysponujący najniższym z możliwych basów - Tomasz Konieczny. Porozmawiamy o występie w miejscu, które śpiewak określa mianem swojej "artystycznej ojczyzny", czyli o koncercie w wiedeńskiej Staatsoper. Tu w 2008 roku Tomasz Konieczny debiutował i tu setki razy zachwycał pierwszoplanowymi partiami solowymi.

A już 11 czerwca bas baryton wystąpi na specjalnym koncercie wraz z pianistą Lechem Napierałą. Ale wcześniej zapraszamy na spotkanie z Tomaszem Konecznym w Dwójce - rozmowa w Poranku o godz. 9.30.

W audycji przeniesiemy się też do Wrocławia - Narodowe Forum Muzyki po trzymiesięcznej przerwie wraca do koncertów z udziałem publiczności. W Poranku Dwójki spotkamy się z Jarosławem Thielem - dyrektorem artystycznym Wrocławskiej Opery Barokowej, którą usłyszymy w piątek podczas pierwszego koncertu w NFMie. 

Ponadto w audycji:

- nowe spojrzenie na twórczość i życie Stanisława Moniuszki w powieści biograficznej Magdaleny Dziadek "Podróż przez dźwięki";

- wyprawa do Grecji - sposoby na ratowanie greckiego życia kulturalnego i turystki.

09.50-09.55 - Wiersz na dzień dobry, audycja Doroty Gacek

W tym tygodniu wybierzemy się z poetami na łąki i posłuchamy wierszy m.in. Bolesława Leśmiana, Jarosława Mikołajewskiego i Adriany Szymańskiej.

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Andrzej Mularczyk – z okazji 90. urodzin z archiwaliów Polskiego Radia

16.00-17.30 - Wybieram Dwójkę - prowadzi Jakub Kukla

Gościem w audycji jest Jakub Ćwiek, który opowiada o swojej najnowszej książce – Topiel. Topiel to thriller obyczajowy osadzony w prawdziwych realiach początku powodzi 1997 roku. Autor, uczestnik wydarzeń i aktywny wolontariusz na pieczołowicie oddanym tle rysuje porywającą, momentami przerażającą opowieść o przyspieszonym kursie dojrzewania, rozliczając się jednocześnie z nostalgią lat dziewięćdziesiątych. To zaskakująca mieszanka serialu "Stranger Things" i "To" Stephena Kinga. Opowiadamy o pierwszym tomie dramatów Thomasa Bernharda, który ukazał się nakładem wydawnictwa Czytelnik, o nowym polskim serialu zatytułowanym W głębi lasu, odwiedzamy także wystawę rzeźbiarki – Barbary Falender w Galerii Opera Teatru Wielkiego Opery Narodowej. W Literackich Witaminach - Piotr Bojarski.

17.30-18.00 - O wszystkim z kulturą - audycja Michała Szułdrzyńskiego

Autor i jego gość, kulturoznawca, geograf Paweł Cywiński zastanawiają się nad tym, jak będzie wyglądała turystyka po pandemii. Co się zmieni, dokąd będziemy wyjeżdżać i jak będziemy spędzali wolny czas.

22.55-23.00 - Przypadki słowa: Salvador Espiru "Skóra byka" w przekładzie Filipa Łobodzińskiego.

 

logo

TRÓJKA

00.00-01.00 - Apteka nocna - Jędrzej Kodymowski

01.00-02.00 - GH+ - Grzegorz Hoffmann

02.00-04.00 - Teraz Polskie – Mariusz Owczarek

04.00-06.00 - Trójkowy budzik - Piotr Łodej

06.00-10.00  Zapraszamy do Trójki - Marcin Łukawski

7.15 - Pytania z kosmosu - Tomasz Rożek

7.35 - Cykl muzyczny - Piotr Metz

8.12 - Salon Polityczny Trójki - Beata Michniewicz

9.30 - Informator Ekonomiczny - Sylwia Zadrożna

Gość: Ireneusz Merchel prezes PKP Polskich Linii Kolejowych, 100 miejscowości powyżej 10 tysięcy mieszkańców nie ma połączeń kolejowych, to się może zmienić, bo trwa już nabór wniosków w programie Kolej Plus, gdzie na inwestycje mamy 6 i pół miliarda złotych.

9.45 - Muzyczny Rozkład Jazdy

10.00-13.00 - Dzień z Trójką - Piotr Metz

10.15 - Vlogowskaz

11.30 - Nauka słuchania

13.00-14.00 - Powtórka  z rozrywki - Łukasz Szwed

14.00-15.00 - Muzyczna Poczta UKF - Tomasz Żąda

15.00-16.00 - W Tonacji Trójki – Marta Malinowska

16.00-19.00 - Zapraszamy do Trójki - Patrycjusz Wyżga

16.45 - Trzy Strony Świata

18.12 - Reportaż w Trójce - ​"Nastolatek w domu podczas epidemii" - Adam Bogoryja-Zakrzewski

Reportaż o odczuciach młodzieży szkolnej na temat wpływu epidemii i "zamknięcia" w jednym domu całej rodziny na relacje dzieci i ich rodziców. Czy pogłębia się stan zanikającego kontaktu, czy wręcz przeciwnie - relacje te stają się coraz bogatsze? Jak wygląda dom, w którym trzeba pogodzić zdalną pracę uczniów i ich rodziców.

Reportaż powraca do bohaterów zrealizowanej jesienią ubiegłego roku audycji o młodzieży z Zespołu Szkół Elektronicznych w Radomiu - twórcach filmu, w którym poruszyli jeden z najbardziej dotkliwych dla nich problemów – zanikający kontakt z rodzicami. Za swój debiut otrzymali I nagrodę podczas międzynarodowego konkursu twórczości filmowej uczniów szkół średnich. Co ten film zmienił w nich i ich rodzinach?

18.31 - Bardzo Ważny Projekt - Eryk Kazanowski. Gość: Mariusz Witalis, szef autorów raportu z Ernst&Young

Temat: najbardziej rozpowszechnione/najgro​źniejsze oszustwa finansowe na konsumentach i firmach (przez telefon, internet i w kontaktach osobistych), także te, które nasiliły się w czasie pandemii - raport/zestawienie przygotowane przez Ernst&Young.

19.00-21.00 - Wieczór z Trójką. Prowadzenie: Piotr Stelmach

21.00-22.00 - Klub Trójki - Monika Małkowska

Plaga w głowie - ograniczenia wymuszone pandemią zmieniły nasze codzienne przyzwyczajenia, tryb pracy, zachowania, formę kontaktów z rodziną i znajomymi. Czy i jak przekłada się to na postrzeganie świata i samego siebie? Czy zmieniło dotychczasową hierarchę wartości? Czy zmniejszyło konsumpcję?

Jakie zmiany psychiczne już zaszły, a zapewne zajdą pod wpływem zagrożenia zarazą? Co jest pozytywnym efektem pandemii, a co największym zagrożeniem w sensie emocjonalnym, psychicznym? Czy można się przestawić na nowy sposób bycia i życia pod presją zarażenia? Komu przychodzi to łatwiej, komu to najbardziej doskwiera? Kto jest/będzie najbardziej poszkodowany doświadczeniem pandemii? Jakie są sposoby, by przetrwać plagę w maksymalnym dobrostanie?

Goście: dr Halszka Witkowska, suicydolog, wykładowca UW na wydziale Artes Liberales.

Jacek Gientka, psycholog, psychoterapeuta z poradni "W stronę zmiany". 

22.00-00.00 - Trzy wymiary gitary – Piotr Baron

logo

CZWÓRKA

07.00-09.00 - Pierwsze słyszę - Japonia otworzy parki rozrywki, ale nie będzie można w nich… krzyczeć. Dlaczego? Jakie inne, nowe zasady w związku z pandemią zostaną wprowadzone?

12.00-13.00 - Stacja Nauka - Kichanie potrwa nieco dłużej. Nie najlepsze wieści dla alergików płyną z  Departamentu Rolnictwa USA: wydłuża się czas pylenia roślin na całym świecie. Jakie są tego przyczyny?

15.00-17.00 - Czat Czwórki – Jaka przyszłość czeka studentów? Uniwersytet w Cambridge ogłosił, że w całym przyszłym roku akademickim wykłady będą dalej prowadzone zdalnie. Podobną decyzję podjęto w Polsce - na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. To wszystko sprawia, że studenci zastanawiają się, czy w ogóle wracać do miast, w których studiują. Czy początek pandemii nie okaże się końcem tradycyjnego systemu studiowania? Czy nauka zdalna nie odbije się na jakości kształcenia?

20.00-21.30 - Strefa prywatna - Matura to ważny etap w życiu. Dla wielu trudniejsze od samego egzaminu jest jednak pożegnanie z przyjaciółmi, znajomym, nauczycielami, ze szkołą. Jak przeżyć takie rozstanie? Jak pielęgnować szkolne znajomości, miłości? Czy egzamin dojrzałości to definitywny koniec beztroski? Zapraszamy na spotkanie z Katarzyną Kucewicz - psychologiem  i psychoterapeutą.

22.00-00.00 - Noc rezydentów - premierowe nagrania polskich twórców muzyki elektronicznej. Pojawi się też temat perspektyw branży klubowej w dobie koronawirusa. Jak radzą sobie polskie kluby i w jakiej formule funkcjonują? Zaprasza Kacper Ponichtera.


logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

7.00-10.00 – "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom" - Historia oświetlenia w nawiązaniu do Dnia Elektryka.

W Poranku przyjrzymy się historii sztucznego światła - lampom naftowym, świeczkom i żarówkom. Od ogniska, łuczywa, kaganka, pochodni, przez rozświetlanie "wieków ciemnych", zasługi Leonarda Da Vinci po współczesność.

10.00-11.00 – "Muzyczne podróże": Polskie piosenki lat 70.

Jaka muzyka powstawała w Polsce w latach 70. XX wieku? Opowiemy o tym i zaprezentujemy przykładowe utwory.

11.00-12.00 – "Co w smoku piszczy?" - Słów parę o tunelach, czyli o tym, jak smok Adaś dziurawił ziemię w parku.

18.00-19.00 – "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Rodzinna wyprawa do Stanów Zjednoczonych

Filip Karocki Królik i Lew Leopold Grzywa wysłuchają opowieści pana Michała Obryckiego (fotograf, podróżnik, himalaista) o jego podróży do Stanów Zjednoczonych. Pan Michał wraz z żoną i synkiem Mikołajem kilka miesięcy temu odbyli rodzinną podróż do USA. Jakie miejsca odwiedzili, co zwróciło ich szczególna uwagę  w tym ogromnym kraju i co najbardziej podobało się Mikołajowi.

21.00-23.00 – "Strefa rodzica"

1. "Mamy śpiewamy". Kilka mam prowadzących początkowo zajęcia gordonowskie dla dzieci stworzyło zespół, do którego z czasem dołączali kolejni muzycy i wokaliści. O tym, czym jest projekt "Mamy Śpiewamy", jak powstał, kto bierze w nim udział, jakie utwory muzyczne są wykorzystywane, a także  o tym, jaką rolę w rozwoju dziecka pełni muzyka i co rodzinie daje wspólne muzykowanie - porozmawiamy z Anną Szafraniec twórczynią projektu muzycznego "Mamy śpiewamy".

2. Szkoła rodzenia online. Przyszłe mamy, aby lepiej przygotować się do porodu, czasem wybierają zajęcia w szkole rodzenia. Zazwyczaj oferuje im się kursy stacjonarne, ale okazuje się, że istnieją również szkoły rodzenia online. Dla kogo są skierowane, kiedy warto wybrać taki rodzaj szkoły? Opowie Katarzyna Płaza Piekarzewska, położna, autorka bloga i profilów o tematyce okołoporodowej w mediach społecznościowych.

23.00-1.00 - ​Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego

Posłuchamy nowości ze świata- Sima Martausova (Słowacja) Malia (Malawi/ UK), DR Rubberfunk (UK) oraz polskich jazzowych eksperymentów muzycznych- Light Star Guiding, Hanger pangs, Wojciech Jachna, Ortalion a na deser Agnes Obel z Danii​.


logo

POLSKIE RADIO CHOPIN

9.00-11.00 - W audycji "Płytowy Trybunał Dwójki" słuchać będziemy wraz z zaproszonymi gośćmi Andrzejem Sułkiem, Karolem Radziwonowiczem, Wojciechem Michniewskim oraz prowadzącym program Jackiem Hawrylukiem, jednego z najbardziej znanych dzieł Edvarda Griega – Koncertu fortepianowego a-moll op. 16.

22.00 - W "Czarne na białych" w pianistycznej galerii Jakuba Puchalskiego wysłuchamy nagrań m.in. dzieł Fryderyka Chopina w wykonaniu Francoisa Samsona – przedwcześnie zmarłego pianisty, którego zaliczyć możemy do grona najwybitniejszych pianistów francuskich.


#Zostań w domu z Polskim Radiem

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU