Anna Bedyńska - ceniona w świecie fotografka i początkująca dokumentalistka

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2025 20:00
- Zawsze powtarzam, że aparat, który mam w ręku, jest kluczem do zamkniętych drzwi. Pretekstem do spotkania z człowiekiem i dowiedzenia się, jaką nosi w sobie historię. Każdy z nas ma coś ciekawego do opowiedzenia - zapewniała w Dwójce Anna Bedyńska, laureatka nagrody World Press Photo.
Anna Bedyńska realizuje projekty społeczne, fotoeseje i reportaże fotograficzne poświęcone sytuacji kobiet. Współtworzy także książki reporterskie.
Anna Bedyńska realizuje projekty społeczne, fotoeseje i reportaże fotograficzne poświęcone sytuacji kobiet. Współtworzy także książki reporterskie. Foto: Anna Bedyńska

Anna Bedyńska realizuje projekty społeczne, fotoeseje i reportaże fotograficzne poświęcone sytuacji kobiet. Współtworzy także książki reporterskie. Przez wiele lat była związana z "Gazetą Wyborczą". Co prace autorek zdjęć mówią o współczesnym świecie?

>>> Posłuchaj rozmowy z Anną Bedyńską

Aparat pretekstem do rozmowy o człowieku 

W projekcie "Forever mine" opowiadała o doświadczeniach związanych z macierzyństwem. Działa w stowarzyszeniu Polish Women Photographers, które wspiera działania polskich autorek zdjęć, prezentuje historię ich twórczości, edukuje.

Jej cykle zdjęć "Dad in Action", "Clothes for Death”, "Kids go Home" stały się istotnymi elementami kampanii społecznych, w których zwracano uwagę między innymi na potrzebę rozmawiania o prawach osób umierających.

Opowieści o ludziach 

- Uwielbiam wchodzić za zamknięte drzwi i rozjaśniać, dowiadywać się, co tam się dzieje. Zarówno w tych bliskich, jak i dalekich podróżach. Człowiek jest zawsze w centrum mojej uwagi. Nawet jeśli nie ma go na zdjęciu, opowieść zawsze jest o nim - opowiadała w audycji Anna Bedyńska. 

 "Rok w obiektywie polskich fotografek" 

W audycji rozmawialiśmy także o albumie wydanym przez Polish Women Photographers i o projekcie "Rok w obiektywie polskich fotografek" oraz o tym, jak zmienił się sposób opowiadania historii za pomocą zdjęć. Dlaczego Anna Bedyńska postanowiła zająć się również reżyserią filmów dokumentalnych? Jaki wpływ na twórczość fotografki mają podróże? 

- Od trzynastu lat mieszkam poza Polską, obecnie w Rumunii. Wcześniej przez cztery lata miałam okazję poznawać kulturę Japonii. Jeszcze wcześniej mieszkałam w Moskwie. Był to bardzo burzliwy czas - zaznaczyła w rozmowie. 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzenie: Marta Strzelecka

Data emisji: 14.05.2025

Godzina emisji: 19.10

zch/k

Czytaj także

Napisana, by pamiętać. "Warszawskie getto. Pomiejsce"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2025 13:00
To książka o pamięci, ale nie tej monumentalnej, lecz tkwiącej w przestrzeni codzienności. Zamiast archiwów - ulica. Zamiast podręczników - ślady na murach, brukach i mapach... O książce "Warszawskie getto. Pomiejsce" opowiedział w Dwójce Michał Krasucki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teoniki Rożynek i jej muzyczne eksperymenty

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2025 06:00
Teoniki Rożynek, jedna z najciekawszych młodych polskich kompozytorek opowiadała w Dwójce o swoich nowych projektach, między innymi o "Ignis", realizowanym wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przygody ojca Koziołka Matołka dla dorosłych. Pierwsza biografia Mariana Walentynowicza

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2025 12:45
Na rynku ukazała się pierwsza biografia Mariana Walentynowicza - polskiego prekursora komiksu, zwanego "polskim Disneyem". Walentynowicz był artystą totalnym. Przed wojną jego sława jako rysownika mogła się równać jedynie ze sławą Walentynowicza jako podróżnika.
rozwiń zwiń