Polskie Radio

"Noc Muzeów" z Polskim Radiem

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2025 10:04
Z okazji jubileuszowego roku Archiwum Polskiego Radia zaprasza na wyjątkową odsłonę "Nocy Muzeów". 17 maja w Pałacu Staszica w Warszawie odbędzie się wirtualne wydarzenie "Audionauci" – niezwykła podróż przez dźwięki minionego stulecia. W programie także koncert Dominika Strycharskiego, improwizatora i kompozytora, który po raz pierwszy wykona utwory inspirowane archiwalnymi nagraniami Polskiego Radia. Start wydarzenia o godz. 19:00 w Sali Lustrzanej. Koncert od godz. 21:00.
Archiwum Polskiego Radia zaprasza na Noc Muzeów
Archiwum Polskiego Radia zaprasza na Noc MuzeówFoto: Polskie Radio

Polskie Radio od stu lat tworzy dźwięki, które wciąż przemierzają bezkres Kosmosu. W roku jubileuszowym, Archiwum Polskiego Radia zaprasza w podróż ich śladem, prezentując bogate zasoby archiwum dźwiękowego w nowoczesnej, zaskakującej formie. Uczestnicy wydarzenia wezmą udział w wirtualnym doświadczeniu, które zabierze ich na wyprawę w poszukiwaniu najciekawszych głosów, emitowanych na przestrzeni XX i XXI wieku. „Audionauci” to instalacja VR, która pozwoli zasiąść za sterami statku międzyplanetarnego i wyruszyć z misją odszukania nagrań, które współtworzyły polską przestrzeń radiową. To niepowtarzalna okazja, by doświadczyć historii radia w całkowicie nowej, immersyjnej formie. Jak mówi Andrzej Mietkowski, dyrektor Archiwum Polskiego Radia i szef projektu - Chcieliśmy w angażujący sposób przybliżyć młodszym pokoleniom bogactwo naszych zbiorów archiwalnych. VR daje niepowtarzalną możliwość interaktywnego doświadczenia historii mówionej.

W ramach wydarzenia „Noc Muzeów” o godzinie 21:00 odbędzie się także koncert Dominika Strycharskiego – improwizatora i kompozytora, który premierowo zaprezentuje własne utwory inspirowane nagraniami Polskiego Radia. Korzystając z bogactwa archiwalnych materiałów – od dawnych sygnałów audycji po głosy wybitnych twórców – Herbert, Miłosz, Lem, Szymborska – stworzy zaskakującą, unikatową przestrzeń dźwiękową. 

Historia Polskiego Radia i muzyczna teraźniejszość – w Pałacu Staszica podczas Nocy Muzeów! 

  • Noc Muzeów z Polskim Radiem od godz. 19:00 do 00:00 w Pałacu Staszica (Sala Lustrzana)
  • Grafika do pobrania
Czytaj także

Wyjątkowa akcja Polskiego Radia Dzieciom - dzieci prowadziły audycję na żywo!

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2025 16:00
Za nami kolejne, niezapomniane wydarzenie z udziałem dzieci i dla dzieci! W Polskim Radiu Dzieciom w Dniu Dziecka audycję specjalną poprowadzili bohaterowie tego wyjątkowego święta! Przed mikrofonami zasiadło dziesięcioro dziesięciolatków, którzy zgłosili się do Polskiego Radia Dzieciom i opowiedzieli o swoich pasjach, marzeniach i planach!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Za nami Nocowanka w Polskim Radiu Dzieciom!

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2025 09:43
Za nami niezwykłe spotkanie z dziećmi, które wzięły udział w Nocowance! Polskie Radio Dzieciom zaprosiło swoich słuchaczy do niecodziennej akcji skierowanej do dzieci, które chcą przeżyć niezapomnianą noc w murach Polskiego Radia. Młodzi śmiałkowie wzięli udział w grze terenowej, seansie filmowym "Yuku i Magiczny Kwiat", bajce na dobranoc, porannej gimnastyce. Na koniec tego wyjątkowego spotkania, dzieci wzięły udział w audycji "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom", podczas której podzieliły się swoimi wrażeniami z tego wydarzenia.
rozwiń zwiń