Polskie Radio

Walentynkowa Akcja Krwiodawstwa w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2023 10:01
Polskie Radio włącza się w akcję oddawania krwi i zachęca wszystkich do dzielenia się tym cennym darem. Walentynkowa Akcja organizowana jest we współpracy z Klubem Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża "Dar Serca". We wtorek, 14 lutego w godz. 10.00 do 15.00, każdy nowy oraz przyszły krwiodawca, może zgłosić się do mobilnego krwiobusu na terenie siedziby Polskiego Radia, przy al. Niepodległości 77/85 w Warszawie.
Walentynkowa Akcja Krwiodawstwa w Polskim Radiu
Walentynkowa Akcja Krwiodawstwa w Polskim RadiuFoto: PR

Polskie Radio współorganizuje Walentynkową Akcję Krwiodawstwa. Krew jest niezbędna do ratowania ludzkiego życia. Nie da się jej wyprodukować, ale można się nią podzielić. W Polsce wykonuje się ponad milion transfuzji rocznie, dzięki którym można m.in. przeprowadzać najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne, a także ratować życie osobom chorym na nowotwory krwi. Jedna jednostka pobranego płynu może uratować istnienie trzech osób. Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi, a trwa  to nie dłużej niż 8 minut.

Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby w wieku od 18 do 65 lat, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Stan zdrowia potencjalnego krwiodawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom (temperatura ciała poniżej 37˚, tętno o częstotliwości od 50 do 100 uderzeń na minutę, wartość ciśnienia nieprzekraczająca 180 / 100 mm Hg). Przed pobraniem jest też przeprowadzane badanie lekarskie. Procedura oddawania krwi nie jest długa i skomplikowana. Składają się na nią: rejestracja, wstępne badania laboratoryjne, badanie lekarskie, oddanie krwi oraz krótka regeneracja.

W całym kraju systematycznie prowadzone są akcje pobierania krwi, dzięki którym zwiększa się też świadomość społeczna na temat bezinteresownego zaangażowania w ratowanie ludzkiego życia. Polskie Radio zachęca do wzięcia udziału w tym szlachetnym przedsięwzięciu.

Walentynkowa Akcja Krwiodawstwa –  14 lutego, w godz. 10.00-15.00. Wejście dla osób oddających krew wyłącznie od strony al. Niepodległości 77/85.

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU