Polskie Radio

"Polish Radio Jazz Archives 37 – Mieczysław Kosz Volume 2"

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 06:00
Mieczysław Kosz był kimś zupełnie wyjątkowym na polskiej scenie jazzowej przełomu lat 60. i 70. ubiegłego stulecia. Oto drugi już zestaw nagrań tego pianisty, wydanych w serii "Polish Radio Jazz Archives", spośród wynalezionych w Archiwum Polskiego Radia i nigdy dotąd nieprezentowanych na płytach.
Mieczysław Kosz w cyklu Polish Radio Jazz Archives
Mieczysław Kosz w cyklu "Polish Radio Jazz Archives"Foto: PR

Pierwsza płyta z nagraniami niewidomego mistrza fortepianu Mieczysława Kosza ukazała się w serii „Polish Radio Jazz Archives", wydawanej przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia, przed dziesięciu laty. Pięć lat temu została wznowiona w przeddzień polskiej premiery filmu Macieja Pieprzycy „Ikar. Legenda Mietka Kosza”.

Mieczysław Kosz był postacią wyjątkową w polskim jazzie przełomu lat 60. i 70. ubiegłego stulecia. Nazywany lirykiem polskiego jazzu, w swym krótkim życiu zdążył zawojować nie tylko sceny KrakowaWarszawyWrocławia, czy Sopotu, ale też WiedniaMontreux i Paryża.

Oto drugi zestaw nagrań Mieczysława Kosza wynalezionych w Archiwum Polskiego Radia. Szesnaście utworów zarejestrowanych w latach 1967-1971, głównie w studiach Polskiego Radia, dwa zaś pochodzą z recitalu Kosza w warszawskiej Filharmonii Narodowej podczas Jazz Jamboree ’70. Nagrania te nigdy wcześniej nie były prezentowane na płytach.

Połowa z proponowanych utworów jest autorstwa Mieczysława Kosza. Reszta to jazzowe standardy, popowe hity polskie i zagraniczne, a nawet nokturn Ferenca Liszta i melodia ludowa. Wszystkie interpretowane przez Kosza w sposób niedostępny nikomu innemu. Muzyka była dla tego pianisty sposobem wyrzucenia z siebie kłębiących się w nim emocji, nie zaś patentem na wirtuozerskie tanie sztuczki.

Większość umieszczonych na płycie nagrań prezentuje Kosza solo na fortepianie. Jest tu też jednak miniatura nagrana w duecie z basistą Bronisławem Suchankiem oraz trio z Januszem Kozłowskim na kontrabasie i Sergiuszem Perkowskim na perkusji.

Do dzisiaj nie ma pewności, czy to, że ledwie dwudziestodziewięcioletni, niewidomy Mieczysław Kosz w ostatnim dniu maja 1973 roku wypadł z okna wynajmowanego pokoju, na trzecim piętrze kamienicy przy ulicy Pięknej w Warszawie, to był nieszczęśliwy wypadek, czy powodowane impulsem chwili samobójstwo. Pewne jest, że była to śmierć przedwczesna i olbrzymia strata dla polskiej muzyki i kultury.

Płytę zamykają dwa krótkie fragmenty wypowiedzi Mieczysława Kosza, pochodzące ze zrealizowanych przez Polskie Radio programów Andrzeja Jaroszewskiego i Krystyny Melion.

W serii „Polish Radio Jazz Archives", wydawanej przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia, można znaleźć najciekawsze nagrania jazzowych sesji i koncertów z Archiwum Polskiego Radia. Dotychczas ukazały się płyty z nagraniami m.in. Krzysztofa Komedy, Zbigniewa Seiferta, Wojciecha Karolaka, Janusza Skowrona, Zbigniewa Namysłowskiego, Stana Getza, Dona Ellisa, Dizzy Gillespiego i wielu innych. Miłośnikom jazzu polecamy przyjrzenie się tej serii bliżej.

Miczysław Kosz w cyklu "Polish Radio Jazz Archives" Miczysław Kosz w cyklu "Polish Radio Jazz Archives"

Lista utworów:

 1. Autumn Leaves                                                           
 2. Wspomnienie                                                               
 3. Sygnały                                                                             
 4. Bajka                                                                                 
 5. Stella By Starlight                                                         
 6. Cała jesteś w skowronkach                                        
 7. Michelle                                                                           
 8. Dla ciebie                                                                     
 9. Solar                                                                                  
 10. Misty                                                                                
 11. Elza                                                                                   
 12. Granada                                                                          
 13. Przez rytm do serca                                                     
 14. 3. Nokturn As-dur /Marzenie miłosne                  
 15. Dwie szklaneczki wina  Jerzy Abratowski                           
 16. Ej-że ino fijołeczku leśny  mel. tradycyjna           
 17. Wywiad Krystyny Melion z Mieczysławem Koszem (fragment)                               
 18. Wypowiedź Mieczysława Kosza w audycji A. Jaroszewskiego (fragment)   

***

Zobacz więcej na temat: Agencja Muzyczna W POLSKIM RADIU